Celý článek z Atllanka.net Pekelný anděl Vatikánu Matka Tereza zde. Christopher Hitchens točil pro BBC dokumentární film o praktikách v hospicích řádu Matky Terezy s názvem Hell's Angel (Anděl z Pekla). Podle tohoto dokumentu byla péče o nemocné velmi mizerná.

Trpícím nebyly kromě aspirinu a modliteb poskytovány žádné utišující prostředky. Navíc, léčitelné případy nebyly posílány do skutečné nemocnice a lidé tak často umírali úplně zbytečně. Ve videu je popsán příklad 15-ti letého chlapce se zánětem ledvin, kterého řádové sestry odmítly poslat do nemocnice k záchraně života, protože kdyby to prý udělali s jedním, musely by to umožnit všem! No, alespoň že byly zásadové.

Německý novinář, který navštívil rok po její smrti Kalkatu tvrdí, že domácí obyvatelé se divili slávě, které se Matka Tereza těšila v západním světě. Oni pro to důvod neviděli, na následující fotografii Indové protestující proti jejímu vysvěcení.

Žena, která tak ráda hovořila o právu na život a o jeho ochraně v případě interupcí a antikoncepce, nechávala ve svých hospicích umírat lidi, kteří mohli být běžnými dostupnými léky a medicínskými postupy zachráněni.

A proč? Nejkrásnější dar pro člověka je prý – podle Matky Terezy – podílet se na utrpení Krista! Její kritici pak velmi často mluví přímo o porušována lidských práv a nezřídka i o špatném a naprosto nemilosrdném zacházení s pacienty. Objevily se i drsnější argumenty, dle nichž se o pacienty řádové sestry “staraly” tak dlouho, až nebyli schopni protestu proti pokřtění.

Podobnou kritiku vznesl i editor známého a renomovaného medicínského žurnálu Lancet Robin Fox Ten napsal, že v zařízeních chybí základní medicínské a hygienické standarty, pacienti se koupají ve studené vodě, injekční jehly se používají stále dokola na různé pacienty bez jakékoli sterilizace a zcela chybí účinné léky tišící bolesti.

Sestry vůbec nerozlišují mezi beznadějnými případy a těmi, které jsou léčitelné. Guardian nazval Řád organizovanou formou zanedbané pomoci. Odpověď Matky Terezy zněla: Nejsme nemocnice. Jsme místo, kde lidé mohou důstojně umřít!

Ona sama však měla zabudovaný pacemaker, aby v případě srdečních obtíží nebo záchvatu malárie nemusela pasivně a důstojně očekávat smrt, ale naopak, aby mohla být urychleně přepravena na špičkovou kliniku v Los Angeles. Nejneuvěřitelnější je na tom to, že se tak sama rozhodla po předchozí neúčinné léčbě exorcismem!

Kritiku si vysloužilo i nejasné financování jejího Řádu. Matka Tereza přijímala peníze od kontroverzních osobností jako byl například haitský diktátor Duvalier (který měl prý podle ní blízko k chudým)

Podpora diktátorů odpovědných za zbídačení obyvatel...Duvalier prý miloval lid a lid miloval jeho.

Podpora diktátorů odpovědných za zbídačení obyvatel...Duvalier prý miloval lid a lid miloval jeho.

nebo Charles Keating – americký bankéř, souzený za masivní zpronevěry peněžních vkladů drobných investorů, které mnohdy připravil o celoživotní úspory.

Misionářka dokonce napsala v jeho prospěch dopis soudci, ve kterém apelovala na Keatingovy zásluhy o charitu a připomínala Kristovo milosrdenství. Když ji jeden z podvedených, kterého Keating přivedl zcela na mizinu, žádal o navrácení peněz ve prospěch poškozených, Matka Tereza jeho prosbu zcela ignorovala.

Skutečně to vypadá, jakoby útlá Albánka prodávala odpustky největším darebákům světa. Přitom se s nimi fotografovala a pomáhala jim tak napravovat pošramocené image. Hlavně, že byly dobří křesťané.

Německý časopis Stern napsal rok po její smrti, že miliony dolarů darované Kongregaci sester lásky skončili ve Vatikánské bance. Desítky či stovky milionů, které rád Matky Nyní shraňoval údajně ve prospěch chudých, nebyly použity za tímto účelem. Řád zásadně nevydává zprávy o svých příjmech a odhady výdajů jsou hluboko pod částkou shromážděných peněz.

Bývalá vůdčí členka kongregace v New Yorku Susan Shieldsová odhaduje, že řád vybral jen v New Yorku za pouhý rok 50 milionů dolarů. Ačkoli z takového množství peněz mohla nechat postavit (nejen) v Kalkatě špičkovou nemocnici a hradit vzdělávání lékařů, ztratily se někde jinde.

Také peníze, které posílali dárci např. na zmírnění hladomoru do Etiopie, do Afriky nikdy odeslány nebyly. Přesto byla dárcům vydávána potvrzení o přijatých šecích pro Etiopii, říká Shieldsová.

Náklady na provoz hospice byly téměř nulové.

Všechny potraviny, šatstvo, nemovitosti atd.. byly sestrám darovány. Desítky až stovky milionů, které Řád dostával od dárců, nebyly nkdy použity ke zlepšení poměrů v hospicích a už vůbec ne na léčení lidí.

Podle německého novináře Waltera Wüllenwebera, který se téměř rok zabýval podrobným zkoumáním činnosti Řádu, bylo pouze ve Velké Británii možné nahlédnout do účetnictví Řádu. Z dostupných údajů bylo pouze 7% příjmů využito ve prospěch práce s chudými a přes 90% vybraných peněz převedl Řád na účet do vatikánské banky, kde se stopy po penězích ztrácejí zcela.

 

Podobná situace byla v New Yorku.

Podle výpovědi Shieldsová, která tyto příjmy spravovala, dostala vždy koncem roku příkaz převést peníze do Vatikánu. Peníze řádu spravoval totiž právě Vatikán. Co se s nimi stalo tam, nikdo neví. Na otázky ohledně příjmů a průhlednost ve financování odpovídají setry řádu zásadně frází v duchu: našim bankéřem je Bůh, a jen on ví kolik máme peněz a kde jsou.

 

Kritické hlasy se ozývají čím dál tím víc, dokonce v samotné Indii.

Indický Forbes zveřejnil článek zpochybňující legitimitu aury vytvořené kolem anděla milosrdenství, jak byla Matka Tereza často nazývána. V článku se znovu objevuje kritika na odmítání moderní medicíny a popisuje se pasivní přístup k utrpení, jakož i nejasnosti kolem financování a využití peněz. Přitom indická vláda požaduje od charitativních organizací průhledné účetnictví. Ale Řád Matky Terezy účty v indických bankách prostě nevede.

V Indii – a v tzv. třetím světě vůbec – přitom působí množství organizací, poskytujících skutečnou lékařskou pomoc. Jen v Kalkatě je jich více než 200. Jejich reputace a finanční příjmy se samozřejmě s Řádem nedají ani porovnat. Přitom reálně zachránili a uzdravili množství lidí, kteří by jinak v hospicích Matky Terezy prostě zemřeli bez pomoci a v bolestech.

 

 


http://www.stream.cz/slavnedny/754893-5-zari-den-kdy-zemrela-matka-tereza