Papriky plněné ovčím sýrem - Šuške biret
(Recept z bulharské kuchyně)Rakije" - je druh balkánské pálenky, přesněji první frakce destilátu, obsahující pouhých 30% lihu. V Bulharsku je typickým příkrmem ke každému jídlu a v žádném případě to není chléb. Ze tři hodiny trvajícího oběda jsou dvě hodiny věnovány konzumaci dvojice rakije - salát a zbytek času zůstává na spořádání hlavního jídla a nějaký ten zákusek. Při hostině v každé bulharské domácnosti patří vždy na stůl, kromě rakije a salátu, čerstvé nebo sušené pálivé papričky, které se přikusují k hlavnímu jídlu. Na stole dále bývá polévka, předkrm, třeba balkánský sýr dušený v misce s olejem rajčaty, vajíčkem, čubricou a opečenou paprikou. Rakije je vyráběna převážně z vína ("hroznová rakije") a z části také ze švestek ("švestková rakije"). V Bulharsku se rodí a sklízí hodně vína a tak se musí nějak rozumně zužitkovat. U nás byla dříve v oblibě bulharská "Pliska", která má charakter koňaku.
Suroviny:4 papriky (kapie), oloupané200 g balkánského sýra nebo brynzy1 vejcekukuřičná polohrubá moukačubrica (saturejka)
Příloha: nové brambory, rakije
Postup přípravy:Papriky nasucho opražíme na grilu nebo v troubě, až slupka zčerná. Můžeme použít také hořák plynového sporáku, nad jehož plamenem papriku opečeme za stálého obracení. Když je již slupka černá, vložíme papriky do plastového sáčku s malým množstvím vody. Sáček uzavřeme a chvíli necháme papriky zapařit. Pak je v sáčku oloupeme otíráním povrchu přes sáček. Můžeme je tak loupat přímo ve dřezu pod tekoucí vodou a neuděláme si v něm a kuchyňce velký nepořádek. Dutinu oloupaných paprik naplníme směsí balkánského nebo ovčího sýra smíchaného s čubricou (saturejka) a petrželovou natí. Můžeme také použít jiné bylinky např. řeřichu zahradní nebo bazalku z balkónu. Naplněné papriky stlačíme opatrně do placky, aby nepraskly a obalíme je dvakrát střídavě ve vajíčku a kukuřičné mouce. Zabráníme tím případnému vytekání sýra během smažení. Naplněné papriky smažíme v oleji se všech stran dozlatova. Podáváme je s novými brambory a zapíjíme hroznovou nebo švestkovou rakijí.; my si ji tady u nás samozřejmě dáme se švetkovou slivovicí nejlépe "Dadalovicí" z Kyjova.
ZPĚT do kapitolyHOME