Kapustové karbanátky s uzeným masem
("Prima vařečka", TV Prima, 2000)Kapusta nikdy nechyběla na dvorních hostinách v mezopotámském Babylonu. Král Nabuchodonozor na ni totiž nedal dopustit, neboť mu pomáhala zbavit se kocoviny. A tu on míval dost často. Jeho víra měla opodstatnění. Kapusta obsahuje velké množství minerálů, vitamínů i vody, jež tělo potřebuje, aby rychleji zvládlo důsledky požití nadměrného množství alkoholu. Všechny pěstované kultivary kapusty jsou kromě vitamínů a minerálů i výtečným zdrojem vlákniny, důležité pro snížení hladiny cholesterolu a prevenci nádorů tlustého střeva. Zanedbatelný není také obsah kvalitních rostlinných bílkovin. Problémem kapusty je však nadýmavost. Proto se nedoporučuje lidem po operacích, těhotným i kojícím ženám, odpustit by si ji měly osoby se zažívacími problémy a srdečními chorobami. Nepatří ani do jídelníčku nepohyblivých seniorů. Nadýmavost se dá ale částečně snížit, když se kapusta vaří bez pokličky a přidá se k ní vhodné koření – kmín, saturejka, koriandr, zázvor, semínka fenyklu. Kapusta u nás však nepatří k moc oblíbeným druhům zeleniny. Pravý labužník na ni ale nedá dopusti. Musí se s ní ale umět pracovat, pak se z ní dá připravit mnoho lahodných jídel. Nejlíp se snáší s česnekem třeba v zadělávaném vepřovém mase, dusí-li se společně se skopovým, příjemně zjemní jeho chuť a nebo ve směsích na smažené kapustové karbanátky nebo řízky. Jediné, s čím se kapusta nesrovná, je kombinace se sladkými ingrediencemi, medem či javorovým sirupem (Novinky.cz).
Suroviny:500 g kapusty200 g strouhanky 80 g másla60 g cibule100 g uzeného masa3 vejcečesnekmuškátový květsůl, pepřolej na smažení
Na omáčku:kečup, nastrouhaný modrý sýr (niva), bílý pepř, pažitka, sůl
Postup přípravy:Kapustu uvaříme ve slané vodě a pak jemně nakrájíme. V misce umícháme máslo, vejce, na másle usmaženou cibulku, sůl, pepř, muškátový květ a uzené maso ukrájené na kousky.Po zhoustnutí směsi přidáme strouhanku a vše řádně propracujeme.Z hmoty vytvoříme karbanátky, které obalujeme ve vejci a strouhance a smažíme pomalu asi 4 minuty dozlatova.Podáváme s omáčkou připravenou smícháním nastrouhaného modrého sýra, kečupu, bílého pepře a pažitky. Omáčku podle chuti osolíme.
Kapustové karbanátky s vepřovým masem
("Evropská menu", recept z kalendáře, vydal REDA a.s., 2006)
Suroviny:500 g kapusty200 g vepřového masa1 cibule50 g prorostlé slaninysůl a mletý pepřstrouhanka, dle potřebyolej na smažení
Příloha: vařené brambory a salát ze syrové zeleniny
Postup přípravy:Kapustu omyjeme a uvaříme ve slané vodě.Měkkou kapustu necháme okapat a spolu s masem a cibulí pomeleme.(Poznámka DDK: Pokud použijeme již umleté maso, tak kapustu i cibuli najemno nasekáme nožem nebo nahrubo rozmixujeme).Přidáme sůl, pepř, majoránku a tolik strouhanky, aby směs byla patřičně hustá.Ze směsi vytvoříme malé karbanátky, obalíme ve strouhance a usmažíme na rozehřátém olePodáváme s vařenými brambory a libovolným salátem ze syrové zeleniny.
Kapustové karbanátky se sýrem roquefort
(Z rodinných výpisků receptů od paní Marie Volákové z Kralup nad Vltavou, do DDK zapsáno v únoru 2001, česká kuchyně)
Suroviny:1 středně velká kapusta150 g roquefort (rokfóru)strouhanka namočená v mléce2 vejcesůl a mletý pepř50 g másla2 - 3 stroužky česnekuworcesterová omáčka na dochucení- není nutnáolej na smažení
Příloha: vařené brambory a salát ze syrové zeleniny
Postup přípravy:Kapustu omyjeme, rozpůlíme a uvaříme ve slané vodě.Měkkou kapustu necháme okapat a najemno ji nasekáme nožem.Rozmícháme máslo, vejce, strouhanku namočenou předem v mléce, sůl, pepř, česnek protlačený nebo rozetřený se solí, popřípadě dochutíme worcesterovou omáčku a vše dobře promícháme.Do směsi přidáme nadrobno rozsekanou kapustu a rozdrobený sýr roquefort (rokfór) a opět promícháme.Z vytvořené směsi surovin utvoříme malé karbanátky a na rozehřátém oleji je rychle usmažíme.Podáváme s vařenými brambory, tatarskou omáčkou a libovolným salátem ze syrové zeleniny.Podobné složení mají i kapustové řízky. Rozdíl je v tom, že se směs surovin s rozsekanou kapustou vytvaruje do oválných řízečků, které obalíme v "trojobalu" a teprve usmažíme - no stejně jako řízky. Podáváme s různě upravenými brambory a pokrm můžeme směle nabídnout i vegetariánům.
Kapustové řízky
(Z rodinných výpisků receptů od paní Marie Volákové z Kralup nad Vltavou, do DDK zapsáno v únoru 2001, česká kuchyně)
Suroviny:500 g kapustysůl a pepř30 g másla20 g cibulky najemno nakrájené1 vejceasi 100 - 150 g strouhankytuk na smažení
Na trojobal: mouku, rozšlehané vejce a strouhanku - (ve třech talířích každou položku zvlášť)
Postup přípravy:Kapustu omyjeme, rozpůlíme a uvaříme ve slané vodě asi během 15 minut.Povařenou kapustu umeleme nebo najemno nasekáme.Na tuku osmažíme najemno pokrájenou cibulku, přidáme nasekanou kapustu, pak podle chutí osolíme a opepříme.Podlijeme vývarem z kapusty a ještě spolu vše doměkka podusíme.Do podušené ale již vychladlé kapustové směsi přidáme vejce, strouhanku podle potřeby a nasekanou zelenou petrželku.Ze směsi tvoříme oválné asi 1,5 cm silné placičky.Každou placičku postupně obalíme v trojobalu a usmažíme jako řízky dozlatova.Podáváme s vařenými brambory, bramborovou kaší a zeleninovým salátem.
ZPĚT do kapitolyHOME