Jak správně škvařit sádlo a domácí škvarková pomazánka
(Z výpisků a ze sbírky rodinných receptů paní Marie Volákové z Kralup n. Vlt., článek "Pochoutka z kuchyně našich babiček", česká kuchyně)
Domácí vepřové sádlo se škvarky - jsou dnes v nemilosti a nakonec na řadu pokrmů máme za ně máme náhradu v podobě zdravějších rostliných tuků a olejů. Ale takové domácí škvarkové sádlo, opravdu správně vyškvařené je přece jenom pochoutka zvláště namazaná na čerstvém kmínovém chlebu. Dnes dáváme přednost spíše jiným tukům a pokrmům, abychom netloustli či nějak si nepoškodili zdraví. Ruku na srdce - škvarky a sádlo nejsou příliš vhodné zejména pro lidi starší a trpící hypertenzí a vypasené tlouštíky. Děti pokud dorůstají a nejsou zrovna obézní, muži kteří fyzicky těžce pracují, si na nich však tu a tam mohou pochutnat. Je to totiž pokrm energeticky velmi vydatný. Naší předkové běžně a dost často jídávali chléb se sádlem a cibulí, což je moudrá i chutná kombinace. Za obou světových válek bylo sádlo velkou vzácností, a často děti počítali mastná oka na polévce, aby nebyly náhodou ošizeny. Němcům se musel za války z každého zabitého prasete odevzdávat tzv. "krupon" nejhodnotnější část sádla pro vojáky na bojištích a hladovějící Říši. Nezapomenutelné byly tehdy moje prázdniny u dědečka v Malostovicíc, kam se vždy o žních sjelo všech jeho 6 dětí i s manžely, aby pomohli sklidit rozsáhlou úrodu z dědečkových lánů. My bratranci a sestřenice jsme měli prázdniny, tak nás brali sebou na výpomoc úpři lehčích pracech. Pamatuji, jak jsem si již ve vlaku přijíždějícím do stanice Drásov, kde nás čekala bryčka se strýcem, už představoval ten velký kameňák naplněny z počátku až po hrdlo škvarky se sádlem a stojící v chladné místnosti stavení. Po rychlém přivítání s babičkou a dědečkěm, tenkrát políbením ruky, jsem se běžel podívat, zda tam "letos" ten kameňák opět stojí. K tomu ještě, to byl vrchol všeho babička sama v díži vlastnoručně zadělávala svůj bílý kmínový chléb z kvásku. Za války taková kvalita byla u pekařů nedostupná! Podobné a ještě teplé škvarky prodávají u řezníka stále v Kyjově na náměstí - a tak už se těším na prázdniny a pobyt tam s kornoutkem ještě teplých škvarků v klíně na lavečce na náměstí a jak zobu a zobu . . . a švarné kyjovské děvčice vůbec nevnímám, páč jsem právě v tranzu.
Domácí škvaření sádla a škvarky - ilustrační obrázek Jak škvařit správně sádlo podle našich babiček
Příprava suroviny:
  • Syrové vepřové sádlo hřbetní (raději vyšší) necháme nejprve v chladničce ztuhnout, aby se lépe krájelo.
  • Očistíme je nasucho hřbetem nože, ke zbavení případných nečistot, štětin apod.
  • Pak sádlo nakrájíme na kostky velké asi 1 x 1 cm, které vložíme do čistého kastrolu

    Postup přípravy:
  • Kastrol dáme na plotnu, vhodíme kostečky syrového sádla a aniž podléváme vodou a dáme plamen sporáku.
  • Nejprve je škvaříme na mírném ohni za častého míchání vařečkou, aby se u dna nic nepřichytilo.
  • Jakmile kostičky začnou plavat a vypuštěné sádlo vřít oheň trochu zesílíme a škvaříme .... a škvaříme.
  • Dobu škvaření nelze předem určit, záleží na množství sádla v kastrolku.
  • Sádlo přitom stále hlídáme a jakmile již přestává bouřlivě vřít, šumět a hladina se uklidňuje znamená to, že se již vypařila veškerá voda ze surového sádla.
  • Oheň snížíme na minimum a ihned čistou naběračkou odebíráme sádlo přes kovový cedník do čisté kameninové nebo porcelánové nádoby.
  • Přitom vždy škvarky sběračkou v cedníku trochu vymačkneme a vracíme zpět do kastrolku k dalšímu škvaření, neboť jsou ještě měkké a žluté.
  • Poslední sádlo, které na kastrole zůstane se škvarky je tmavší, slijeme je proto do jiné nádoby.
  • Škvarky zůstanou stále v původním kastrolku, kde je doškvaříme dozlatova.
  • Při tomto tzv. " dotažení" škvarků k nim přidáme jednu až dvě lžíce mléka (podle jejich množství); v této fázi se mléko na nich zapeče a škvarky zčervenají, trochu tvrdnou a příjemně se rozvoní.
  • Pak je hned sesuneme do kameninové misky a slabě prosolíme.
  • Konzumujeme je s chlebem, vlastně je jen zobeme v pravém slova smyslu.
    » Při studiu praxe našich babiček-škvařiček jsem se setkal ještě s jedním způsobem jak dosáhnout hedvábného vzhledu a jemně perleťového lesku vyškvařeného sádla a k tomu navíc dobrých škvarků. Dosáhneme toho tak, že syrové sádlo nakrájíme na kostky, do středu pánve se syrového sádla před škvařením vložíme malou oloupanou cibuli. Škvaříme jen velmi zvolna na malém ohni. Do téměř roztaveného sádla přidáme asi 100 ml vlažného mléka (dávka je vhodná pro jeden kilogram syrového sádla) a doškvaříme. Škvarky a cibuli vyjmeme cedníkem, zbylé sádlo dáme vychladit v kameňáčku a pak zjistíme, že má navíc příjemnou vůni.«
    Domácí škvarková pomazánka
    Postup přípravy:
  • V závěrečné fázi, kdy odléváme sádlo nalijeme si jeho část do zvláštní misky či hrnečku.
  • Když začíná stydnout, přidáme do něho škvarky upravené tak, jak bylo uvedeno výše.
  • Škvarky dáváme do stydnoucího sádla proto, že by se v horkém sádle ještě doškvařovaly, sádlo by podstatně ztmavlo asi i trochu zhořklo.
  • Sádlo se škvarky nelze dlouho skladovat, protože škvarky do sebe přijímají ze vzduchu vodu.
  • V tom případě by kolem nich vznikla ložiska se změněnou strukturou a snad i pozměněnou chutí sádla.
  • Sádlo i pomazánku skladujeme vždy na chladném, suchém a tmavém místě.

    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]