Škvarky - Rillons
(Jana Martincová:"Francouzská kuchyně", Merkur Praha, 1981 str. 148, pro 6 osob a Edouard de Pomian: Veselé umění kuchařské - Radio Cuisine, nakladatelství František Borový Praha, 1937)
»". . .Volal doktor, co já jsem se najedl mazaných chlebů! Sestavit ty krajíce za sebou jako podrážky turistických bot, tak bych těmi krajíci došel do Vídně, co do Vídně, ale do Paříže! To moje maminka mi mazala krajíce na tenko, tak jsem si raději mazával krajíce sám. Já jsem hrozně rád sádlo, jako chlapec když maminka nebyla doma, dával jsem si husí, nebo sádlo z kachny do hrníčku. A k tomu chleba a to sádlo jsem jedl lžičenkou, trošku soli, a trošku pepře do té pochoutky a načnul jsem si pivo, protože já jsem mladá paní bydlel celých čtyřicet let v pivovaře . . . Povídám . . . Ale já nejsem mladá paní! Tím líp, tak já jsem k té husí pochoutce pil pivo! To víte, zabíjeli jsme třikrát do roka prase, a těch kbelíků sádla! Ale maminka mi mazala vždycky tenounce ty krajíce a tak jsem si mazávál sám, když se maminka nedívala, tak jsem si mazal na prst sádla vysoko, a hned jsem otočil krajíc vzhůru, aby maminka neviděla, protože kdyby mi chytila, tak by mi peskovala . . . "Bude ti z toho špatně!" A tak jsem si s maminkou hrával dvacet let a víc s tím mazáním chleba, ale zůstalo mi to i dneska, protože já pořád nejraději jím mazaný chleba sádlem, i do práce si beru dva mazaný krajíce sebou, a i když maminka tady není, tak hned obrátím krajíc mazaným dolů. A tak se mi i v tom životě stává, že mi ten můj krajíc padá tím namazaným dolů . . ."«
(Bohumil Hrabal: "Svatby v domě", Československý spisovatel, Praha, 1991)
Rillons francouzské škvarky-ilustrační foto Suroviny:
  • 1 kg vepřového bůčku
  • 2 1/2 dkg soli
  • 300 g plsního sádla
  • 100 ml bílého vína
  • pepř


  • Postup přípravy:
  • Bůček nakrájíme na kostky o stranách 4-5 cm, obalíme v soli a pepři (pepřem nešetříme) a necháme 24 hodin odpočinout.
  • Druhý den dáme do litinové nádoby nejprve víno, zahřejeme a potom přidáme kousky bůčku spolu nakrájeným plsním sádlem.
  • Na mírném ohni necháme za častého míchání rozpouštět; asi tak tři hodiny.
  • Když škvarky nabudou krásnou zlatohnědou barvu, scedíme rozpuštěné sádlo do jiné nádoby a škvarky necháme ještě chvíli v kastrole na ohni dojít.
  • Podáváme teplé i studené.

    » "Večer po sekerezádě na pasece a po sekerezádě v kůlně, kde jsem naštípal zbytek dříví, jsem stál u plotny v komůrce babky Oleňky a škvařil na pánvi to sádlo, co jsem včera koupil v obchodě. Krájel jsem do něj cibuli a na teňounké proužečky česnek, aby mělo lepší chuť a vůni. Tomuhle dobrému způsobu jak škvařit sádlo, mě naučila moje Jabloňová větvička. Všechno dobré mám od ní. Všechno." «
    (Edward Stachura: "Sekerezáda aneb zima lesních lidí, Praha, 1980)
    Poznámky DDK:
  • Rillons - ve výše uvedeném receptu jsou připravovány v podstatě původním starým francouzským receptem z Touraine uvedeným ve slavmé knize "Radio-Cuisin", věhlasným labužníkem, lékařem Edouardem Pomianem. Tomu neušlo tajemství dokonalých rillonů francouzských řezníků. Aby byly tyto škvarky opravdu dokonalé, musíme při zahájení nové várky přidat k sádlu tuk z předešlého vypékání, který si vždy prozřetelně uchováme. Tak je to jejich tajemství, ale my to teď již víme také.
  • Na Slovácku (odkud pocházím) a v Maďarsku (podle E. Magyara) - doporučují nakrájené vepřové sádlo podlévat místo vína vodou se lžící mléka. Chuť škvarků je pak mnohem jemnější, jakoby s příchutí lískových oříšků a barva je žlutočervenější a vábivější. Přebytečné sádlo vytlačíme jen dvěma vařečkami a raději je nelisujeme, aby v nich nějaké sádlo přece jen zůstalo a byly chutnější. No to je paráda, . . . a ještě k tomu s čerstvým, skoro teplým, chlebem přineseným právě před chvílí od pekaře z kyjovského náměstí!
  • Husí škvarky - škvaříme úplně odlišně. V kastrolu zakryjeme pokličkou husí sádlo nakrájené na kostky. Začínáme je vlastně vařit pod pokličkou na mírném ohni. Když se voda odpaří, zesílíme plamen a vyškvaříme je dozlatova, odtáhneme z plotny, skropíme několika kapkami vody a znovu přikryjeme. Po několika minutách škvarky vybereme ze sádla a po osolení jsou pak teplé, nebo i studené tak křehké, že se nám pak téměř rozplynou v ústech.

    Stachura Edward (1937 - 1989)- polský básník a prozaik

    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]