Několik rad pro grilování vepřových mas
(Různé prameny DDK)

Suroviny:
  • 450 g vepřového mletého masa
  • 4 plátky krkovice
  • 4 kotlety
    Na marinády:
  • česnek, olej, bazalka
  • česnek, olej rozmarýn sůl
    Grilovací koření: paprika, rozmarýn, curry, pepř, chilli, drcený kmín

  • Příloha: chléb, pečivo, opečené brambory

    Postup přípravy:
    Kuchaři TV Prima doporučovali v jednom pořadu věnovanému grilování různých druhů vepřových masa jako příklady marinování a složení marinád např.:
  • Krkovička
    - je velmi vhodná pro grilování, protože je rovnoměrně prorostlá tukem. Jako marináda je vhodná směs rozmixovaného česneku, oleje a bazalky. Do této marinády vložíme mírně naklepané maso a důkladně ji ještě vetřeme do jeho povrchu. Necháme uležet nejméně dvě hodiny, nejlépe přes noc; vyjmeme, otřeme a grilujeme.
  • Kotleta
    - nejlépe, když odřízneme páteřní kost a nařízneme případné blány na povrchu. Po mírném naklepání marinujeme nejméně dvě hodiny v rozmixované směsi oleje, rozmarýnu, soli, případně ještě česneku. Pokud maso marinujeme přes noc, solíme až těsně před grilováním. V slaném prostředí by maso, během delší doby marinování, pustilo příliš šťávy a grilovaný pokrm by byl suchý.
  • Mleté maso
    - je vhodné, když použijeme směs hovězího nebo jehněčího masa s převážným podílem vepřového masa. Masitou směs dobře promícháme např. s rozmarýnem, skořicí a osolíme. Pro lepší soudržnost můžeme přidat žloutek. Pokud však chceme maso spojit pouze vlastními bílkovinami, vyžaduje to delší, asi 10 minutové hnětení. Také můžeme přidat trochu strouhanky, asi dvě lžíce na čtyři porce. Jako další koření je vhodné např. grilovací koření. Důležité je, vždy maso dobře rozmíchat s přísadami a vytvořit kompaktní bochánky, u středu více zmáčknuté (pak nabudou). Grilujeme asi 10 - 15 minut.

    Odkazy:
  • Michal Málek:"Grill a Barbecue pro všechny" - vše o grilování, česky.
    » Hlavním předpokladem správného pečení masa na rožni je, aby maso bylo dobře potřeno olejem (nebo jiným tukem - podle druhu masa), dobře osoleno - a aby pod ním byla umístěna nízká vanička, do níž stéká tuk při pečení rožněného masa, kterým se maso potírá. Velmi důležité je, aby maso nikdy nebylo nad plamenem, ale po stranách plamenu hořícího dřeva, jinak se maso začerní, což je velká odborná chyba. . . Protikladem pečení na rožni je samotný rošt, na němž se připravují masa, ryby drůbež, také však pernatá zvěřina a jiné druhy potravin (ovšem vždy jen jedno nebo dvouporcové kousky, protože větší kusy se na roštu nepropečou). Podmínkou správného roštování je naprosto čistý rošt, čehož docílíme, jen když jeje vydrhneme drátěným kartáčem. Pak rošt potřeme tukem. pro kontrolu rošt před kladením masa přejedeme čistým papírovým ubrouskem, který může být mastný, ale nesmí se začernit. Nejčastějším dnešním způsobem přípravy je opékání na na grilu. Abychom docílili chutného masa, je nutno i pod grilovaný kus umístit misku na tuk a opékané maso často přelévat tukem. Získáme chutnou přírodní šťávu. Existuje ještě jeden druh minutkového pečení, a to pečení v kleštích. Má své klady, maso takto připravené je velmi křehké a šťavnaté. Také do kleští vkládáme maso kvalitní, osolené a dobře potřené tukem.

    (Jaromír Trejbal: "Český kuchař ve francouzské kuchyni", str.5, Lidová demokracie - Vyšehrad, Praha)
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]