Jak přípravíme vejce v mikrovlnné troubě ?
(Monika Trojanová z článku na stránkách Hobby.cz, 16. března 2011)
Vejce v mikrovnné troubě - naměkko, natvrdo, míchaná vajíčka nebo volské oko můžeme připravit i v mikrovlnce. Základem úspěchu je nastavení nízkého výkonu, jinak nám vejce exploduje. Případně vajíčko nejprve rozklepneme do speciální nádobky. Kapalina ve vajíčku umístěném v mikrovlnce se teplem mění v páru, která zvětšuje svůj objem. Skořápka pak nevydrží tlak a exploduje. Pak nás čeká v lepším případě dlouhé čištění mikrovlnky, v horším malování či rekonstrukce kuchyně.
Vajíčko natvrdo či naměkko třemi způsoby
Obyčejné slepičí vajíčko i v mikrovlnce můžeme uvařit naměkko i natvrdo úplně stejně jako ve vodě, liší se jenom doba vaření. Avšak musíme respektovat některý z uvedených ze tří způsobů, jak bezpečně na to.

 • Způsob č. 1
  K uvaření naměkko rozklepneme vejce do vymazaného šálku a párátkem propíchneme žloutek. Díky tomu se nebude vzduch rozpínat tak, aby se vejce rozprsklo. Zakryjeme šálek poklopem a v mikrovlnce vaříme minutu na poloviční výkon, pak necháme další minutu v teple trouby.
  Chceme-li vajíčka natvrdo, povaříme je tři minuty.

 • Způsob č. 2
  Zní trochu děsivě, protože vejce necháme normálně ve skořápce. Dáme je do hlubší misky, kterou dolijeme vodou tak, aby v ní byla vajíčka úplně ponořená! Na poloviční výkon vaříme čtyři minuty, pak vejce opláchneme pod studenou vodou.

 • Způsob č. 3
  Pokud si netroufáme na předchozí způsoby vaření, zkusíme speciální kalíšek připomínající velké vejce, určený pro přípravu vajec naměkko či natvrdo. Do něj vyklepnete celé vajíčko, zacvakneme poklop a vaříte půl minuty. Kalíšek do mikrovlnky koupíme u například u Tescomy (Microline, 2 ks za 59 Kč), na malvik.cz (Momma Egg za 115 Kč) nebo v zásilkovém obchodě Orion (4 ks za 299 Kč).

  Příprava míchaných vajec a volského oka
 • Pokud bychom chtěli v mikrovlnce připravovat míchaná vajíčka, můžete postupovat podobně jako u tradiční přípravy na pánvi. Jen směs přelijeme do misky vhodné pro mikrovlnku, přikryjeme a podle potřeby párkrát promícháme, aby měla ve výsledku požadovanou konzistenci. Jinak lze i na míchaná vajíčka použít výše uvedený speciální kalíšek. Rozmíchaná vejce s bylinkami, opepřená i osolená v něm máte do dvou minut hotová. Pánev do mikrovlnné trouby-Tescoma
 • V mikrovlnce můžete připravovat také volská oka, ta se nám ale povedou jen se speciální miskou. Prodává ji Tescoma za 99 Kč a připravíte v ní najednou až čtyři volská oka ve tvaru srdce.

  Shrnutí zásad bezpečné a snadné přípravy vajec v mikrovlnné troubě
 • Nezapomeňme nastavit mikrovlnku maximálně na poloviční výkon! To se týká zejména vaření vajec ve skořápce, rozklepnutá vajíčka snesou až do 70 % výkonu.
 • Používejmee poklop. Zachytí tu nejhorší spoušť, kdyby vejce přece jen praskla.
 • Zapékání je dovoleno. Můžete si zkusit připravit třeba smažák v hrníčku. Neočekávejme ale křupavou kůrku jako při klasickém zapékání v troubě.
 • Vaříme-li rozklepnuté vajíčko bez rozmíchání, raději předem propíchněte párátkem žloutkový obal.
 • Do mikrovlnné trouby nikdy nedáváme nádoby s kovovým zdobením. Bez obav můžemee použít silikonové, kameninové, termoplastové, porcelánové nádobí či nádobí z varného skla.

  nahoru
  Na obsah kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]