Vareniky plněné kapustou
(Šalnikova Valentina Josifovna: "Million menju ruskoj kuchni", recept 202, Nakladatelství Ural L.T.D. Čeljabinsk, 2002, ukrajinská kuchyně)Vareniki, varjeniki, varenyky, вареники- je druh plněných těstovin tureckého původu, který je velmi populární zejména na Ukrajině a jsou proto dnes s touto kuchyní tradičně spojovány. Obdobné varianty plněných taštiček z nekynutého nudlového těsta najdeme v mnoha zemích po celém světě. Jen v Evropě např. v kuchyni litevské (virtiňaje), běloruské, ruské (pelmeni), italské (ravioli) polské (pierogi), židovské (kreplach), maďarské (derelye) i české (nudlové taštičky) aj. Vareniky se dělají též obdélníkové nebo ve tvaru půlměsíce. Ty ukrajinské se od jiných odlišují hlavně svou náplní. Bývají plněny kyselým zelím, sýrem, rozmačkanými brambory, kapustou, masem, vajíčky natvrdo (mennonité) nebo jejich vzájemnou kombinací. Jsou připravovány také ve sladké podobě plněné ovocem. Náplň, jak je obvyklé, je obalena nudlovým těstem a pak několik minut povařena v osolené vodě. Podávají se polité rozpuštěným máslem. Ukrajinský název "varenik" znamená v překladu "něco co je vařené". Na talíři jsou nejčastěji nesladké vareniki posypány škvarky s cibulí nebo ještě kombinovány s kyselou smetanou. Vareniki mohou být také usmaženy na oleji. Sladké varianty jsou plněné ovocem a pak podáváné s kyselou smetanou a posypané cukrem. Výhodné je, že stejně jako jiné typy plněných těstoviny, mohou být neuvařené zamrazeny a delší dobu skladovány. Podle potřeby pak stačí je jen ohřát během tří minut ve vařící vodě, což může je velmi příjemné v časové nouzi. Jíné způsoby tradiční přípravy zahrnují např. upečení po potření bílkem a podáváním s polévkou (Litva); mennonitskou tradicí je jejich pečení a podávání s borščem. Poláci je vaří, případně také osmahnou na másle a podávají posypané strouhankou.
Suroviny na 8 porcí:
Na těsto:460 g pšeničné mouky1 vejce160 g (ml) vody nebo mléka16 g cukru7 g soli
Na náplň:1,3 kg čerstvé kapusty60 g másla nebo margarinu2 vejce sůl podle chuti
Postup přípravy:Příprava nudlového těsta:
Mouku prosijeme na do mísy, smícháme s vejcem a postupně vlijeme vodu (mléko) s rozpuštěnou solí a cukrem. Vymícháme tuhé těsto, které ponecháme 30 minut v klidu nabobtnat. Mezitím připravíme kapustovou nádivku.
Příprava kapustové nádivky:Kapustu nakrájenou najemno zalijeme vařící vodou a necháme ji asi dobu 5-7 minut spařovat a pak vodu slijeme.Kapustu vyždímáme, přidáme sůl, vejce, máslo a dobře vše promícháme.
Příprava vareniků:Těsto rozdělíme na několik částí, které rozválíme na pláty o tloušťce 1,5-2 cm . Z plátů nařežeme menší kousky, které dále rozválíme až na tloušťku 1,5 mm.Okrajem sklenice nebo kulatým tvořítkem vysekneme z těsta větší kolečka.Do středu každého kolečka lžičkou vložíme připravenou kapustovou nádivku.Naplněné těsto přeložíme přes nádivku do tvaru půlměsíce a okraje dobře spojíme zaštípováním. Vareniki klademe postupně na pomoučenou desku.
Vaření a podávání vareniků:Vareniki vaříme v dostatečném množství vroucí osolené vody (na 1 kg vareniků použijeme 4 litry vody). Vodu uvedeme opět do varu a naplněné těsto v ní uvaříme během 5-7 minut. Když vyplavou na hladinu vyjmeme je děrovanou naběračkou do mísy a polijeme rozpuštěným máslem.Při podávání každou porci na talíři ještě zalijeme smetanou.
ZPĚT do kapitolyHOME