Litevské virtiňaje (Alena Vlčková aj.: "3x99 specialit sovětské kuchyně", str. 251, Lidové nakladatelství Praha, 1986, zařazeno do DDK při příležitosti vstupu země do EU, litevská kuchyně)
Litva (a. Lithuania) - získala nezávislost v roce 1991 a v současnosti je pluralitní republikou s jednokomorovým parlamentem. Úředním jazykem je litevština, domluvíme se také rusky. Republiku s rozlohou 65 tis. km2 obývá cca 3,8 milionů obyvatel a hlavní město je Vilnius (0,5 mil. obyvatel). Republika byla přijata do EU dne 1. května 2004. V Evropském parlamentu je zastoupena 13 poslanci a v Evropské radě má 7 hlasů. Mezi národní pokrmy patří tzv. "kastinis" ze směsi másla a kyselé smetany zahuštěné po přídavku cibule, pepře a soli na vodní lázni. Vychladlý pokrm je podáván v malých šálcích, přikusuje se k němu chléb nebo horké brambory. Dále jsou to tak zvané "cepelíny" - z bramborového těsta vykrojené kroužky jsou plněné masovou nebo tvarohovou nádivkou, pak zfomované do podlouhlých šišek - podobným vzducholodi a uvařené ve slané vodě. Jsou podávány s teplou smetanovou nebo houbovou omáčkou. Níže uvedená další národní specialita "virtiňaje" - je cibulové těsta naplněné směsí brambor se smetanou a pak uvařená ve slané vodě.
Suroviny: Na těsto:
200-300 g mouky
1 vejce
2 žloutky
3 lžíce drobně nasekané cibule
sůl
Na náplň:
8 brambor
100 g slaniny
100 ml kysané smetany
2 cibule
5 lžiček mletého pepře
sádlo na omaštění
Postup přípravy: Z mouky, vejce a žloutků připravíme těsto. Cibuli nadrobno nasekanou rozetřeme měchačkou a vmícháme do těsta. Těsto tence vyválíme na tloušťku asi 1 mm a pokrájíme na čtverce 6 x 6 cm. Připrava nádivky: Syrové brambory jemně nastrouháme, vodu z nich vymačkáme, smícháme s osmaženou cibulkou a drobně nakrájenou slaninou, osolíme a opepříme. Takto připravenou nádivku zabalíme do připravených čtverců z těsta. Virtiňaje dáme vařit na 12 až 14 minut do osolené vody. Podáváme polévané rozpuštěným sádlem, eventuálně se škvarky a kysanou smetanou.
ZPĚT do kapitoly