Omeletové nudle - zavářka do polévky -
(Anuše Kejřová-Navrátilová: "Úsporná kuchařka - Zlatá kniha malé domácnosti", 8. opravené a doplněné vydání Hradec Králové, 1928, česká kuchařka)
Zavářky neboli vložky do polévky - mají zvýšit sytivost a výživnost polévek ať čirých nebo zadělávaných. Podle druhu zavářky a podle druhu polévky je používáme buď jednotlivě, nebo v různých vzájemně se chuťově doplňujících sněsích. Některé vaříme přímo, ponejvíce v zadělávané polévce, ale v čirých vývarech by se nám při tomto způsobu polévka zakalila. Uvaříme je nejdříve zvlášť ve slané vodě nebo upečeme či usmažíme na pánvi a potom teprve vložíme do horkého vývaru, např. omeletové nudle, osmažené žemle atd. Tyto vkládáme do polévek až těsně před podáváním, aby se třeba nerozmočily nebo je k polévce raději přiložíme ve zvláštní misce. Názorným příkladem jsou následující omeletové (fritátové) nudle, které jsou dobrou vložkou zejména do masitých vývarů. Jsou to vlastně tenké proužky jako nudle, nakrájené ze zvlášť upečených omelet.
Suroviny:
  • 1 vejce
  • 3 lžíce mléka
  • štipka soli
  • špetka květu
  • lžíce mouky a pepř

    Postup přípravy:
  • Z vejce, mléka, štipky soli, špetky květu a mouky umícháme tekuté těsto (aby se lilo); je li husté, přidáme do něho mléka.
  • Na omeletní pánev dáme rozpálit lžičku másla a nalijeme na ně tence těsto, které necháme 5 minut na obou stranách osmažiti.
  • Osmažené pevně svineme a necháme na kraji v troubě státi.
  • Pak z toho nakrájíme tenké nudle do polévky.
  • Nudle tyto dáváme až do hotové polévky.
    »"Babi podivej jaký mám ruce." "To nic není, kápni si do vody trochu citrónové šťávy a budeš je mít čisté. Přines mi Janičko, pánvičku, potřebuji udělat nudle do jahodové polévky." "Nudle na pánvi? Nespletla ses, babi?" "Ne nudle do ovocných polévek dělám vždycky na pánvi." To nejsou nudle, ale palačinky." "Jani díváš se na mne tak vylekaně, jako by sis myslela, že ztrácím paměť. Ale já ti radím, abys dávala dobrý pozor na to, co právě teď dělám. A pořádně si zapamatuj, že nudle z palačinkového těsta jsou nejlepší. Podívej: těsto je stejné jako na palačinky, v tom máš pravdu. bere se jedno vajíčko, lehce se rozšlehá s troškou mléka, přidají se tři vrchovaté lžíce mouky. Těsto je moc husté, viď?" Nevadí přileje se do něj ještě trochu mléka, protože těsto na palačinky musí být řídké. Samozřejmě, že ne příliš, mohly by se na něm dělat bubliny anebo by se rozlézalo po pánvi. A dávej pozor, míchá se pečlivě lžící. Na pánvi rozehřejeme lžičku tuku a přidáme ho do těsta, nemusíme pak mazat pánev tukem. Vidiš, jak to jde rychle? Až palačinky vychladnou, nakrájím je na pěticentimetrové pásky, poskládám na sebe a rozkrájím na půlcentimetrové nudle. A je to hotové. A to jsou ty nudle, které vždycky tak ráda lovíš v ovocných polévkách"«

    (Krystyna Siesická , 1928, polská autorka knih pro děti: "Klíčovou dírkou", Praha 1970
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]