Studená chalupářská melounová polévka
(Recept z časopisu: "Chatař a chalupář", s. 39, číslo 8, 1998)
Studená chalupářská polévka - musí opravdu náramně chutnat, vzhledem ke svému složení, zvláště v horkých dnech v podvečer, kdy už se potřebujeme osvěžit po celodenní lopotě, konané pod tíhou letního vedra. Můžeme ji vylepšit i decinkou rumu. A nakonec, . . . je úžasné, čemu všemu se u chatařů a chalupářů říká polévka.
Suroviny:
  • 1 velký meloun, rozříznutý na dvě poloviny - polokoule
  • 1/2 šálku pískového cukru
  • 1 a 1/2 šálku bílého sladkého vína
  • 100 ml rumu, není nutné

    Postup přípravy:
  • Z obou polovin melounu vydloubneme pomocí polokulovitého tvořítka malé koule, případně dužinu vykrojíme a pokrájíme ji na malé kostky (1,5 cm).
  • V misce je promícháme s cukrem a sladkým vínem.
  • Ochucenou směs vrátíme zpět do slupek a dáme vychladit do lednice.
  • No a to je vše!
    »Jednoroční dobrovolník Marek se rozhovořil: "Kuchařské umění nejlépe se pozná ve válce, zejména na frontě. Dovolím si učiniti malé přirovnání. V míru četli jsme a slýchali o takzvaných ledových polívkách, to jest polívkách, do nichž přidává se led a které jsou velice oblíbeny v severním Německu, Dánsku a Švédsku. A vidíte, přišla válka, a letos v zimě v Karpatech měli vojáci tolik zmrzlé polévky, že ji ani nejedli, a je to přece specialita." "Zmrzlý guláš dá se jíst," namítl účetní šikovatel Vaněk, "ale ne dlouho, tak nanejvýš týden. Kvůli tomu naše devátá kumpanie pustila pozici." "Ještě za míru," s neobyčejnou vážností řekl Švejk, "točila se celá vojna kolem kuchyně a kolem nejrozmanitějších jídel. Měli jsme vám v Budějovicích obrlajtnanta Zákrejse, ten se točil pořád kolem důstojnický kuchyně, a taky, když ňákej voják něco proved, tak si ho postavil hapták a pustil se do něho: "Ty pacholku, jestli se to bude ještě jednou opakovat, ták udělám z tvý huby důkladně naklepanou roštěnku, rozšlápnu té na bramborovou kaši a pak ti to dám sežrat. Poteče z tebe kaldoun s rejží, budeš vypadat jako prošpikovanej zajíc na pekáči. Tak vidíš, že se musíš polepšit, jestli nechceš, aby lidi mysleli, že jsem z tebe udělal fašírovanou pečeni se zelím." Další výklad a zajímavý rozhovor o používání jídelního lístku pro vychování vojínů před válkou byl přerušen velikým křikem nahoře, kde končil slavnostní oběd. Ze zmatené směsi hlasů vynikal křik kadeta Bieglera: "Voják má již v míru znát, čeho vyžaduje válka, a ve válce nezapomínat, čemu se naučil na cvičišti." Potom bylo slyšet supění poručíka Duba: "Prosím, aby bylo konstatováno, že jsem již potřetí uražen!" Nahoře děly se velké věci.«

    (Jaroslav Hašek, český spisovatel:"Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války", IV. díl)
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]