Gruzínská čichirtma ze slepice
(Jiřina Chucesovová: "Kuchyně kavkazských národů", str. 7, Nakladatelství Práce, Praha 1983, gruzínská kuchyně)Polévek se v Gruzii podává méně než u nás a hustotou mnohdy připomíná omáčku;jsou husté a silné. Nebývá v nich zelenina a jsou zahuštěné pouze vejcem nebo žloutkem. Jedině do polévky z tučného skopového nebo drůbeže zvané bozartma se přidává cibule a rajčata, přičemž rajčata se často nahrazují šťávou z granátových jablek. K oblíbeným polévkám patří charčo s ořechy a v tomto receptu popsaná čichirtma ze slepice nebo ze skopového masa. Obecně při přípravě gruzínských polévek postupujeme tak, že nejprve skopové, hovězí či kuřecí maso vložíme do studené vody a uvaříme doměkka. Pak maso vyjmeme, případně nakrájíme a osmahneme na tuku s cibulkou. Po ochucení a zahuštění vývaru vložíme maso zpět do polévky.
Suroviny:1 slepice střední velikosti (nebo kuře, případně několik kuřecích koster - DDK)5 menších cibulísyrové sádlo ze slepice (kuřete)1 lžíce moukyvinný ocetsůl a mletý pepřsemena koriandru, drcená2 žloutkynať koriandru nebo petrželky či celerové natě (eventuálně kopru)
Postup přípravy:Vykuchanou a očištěnou slepici nakrájíme na kousky, vložíme do hrnce, zalijeme studenou vodou tak, aby byla zakrytá a uvaříme doměkka. Slepičí sádlo pokrájíme, rozškvaříme, přidáme tuk sebraný z povrchu vývaru, drobně nakrájenou cibuli a osmažíme dozlatova. Cibuli zaprášíme hladkou moukou, osmahneme, zalijeme trochou chladného vývaru a podusíme 10 minut. Pak přidáme osmahnuté kousky uvařené slepice a vše podusíme ještě 15 minut.Slepici zalijeme vývarem a vaříme dalších 10 minut. Nakonec ochutíme vinným octem, mletým pepřem, solí, a roztlučenými koriandrovými semeny ba opět vaříme 10 minut. Polévku zahustíme žloutky smíchanými s malým množstvím vývaru, které za stálého míchání vlijeme do polévky a již nevaříme. Polévku sejmeme z ohně a před podáním posypeme rozsekanou natí koriandru nebo petrželky (eventualně celerové natě či kopru).
Poznámky DDK:
Čichirtmu z kuřete - můžeme připravit, jednodušeji, tj. nemusíme je před porcováním vařit jako slepici. Kuře ihned rozporcujeme a opečeme na másle. Do drůbeží čichirtmy se obvykle nedává ani uvedená zátřepka tj. mouka rozmíchaná v chladném bujónu se zesklovatělou cibulkou (vlastně naše zásmažka připravená na osmahnuté cibulce).
Žloutky na zahuštění - polévky můžeme přidat předem, ušlehané v hrnečku s 1/2 lžíce mouky, rozředěné ve 100 ml teplého bujónu a s přídavkem citrónové šťávy podle chuti.
Čichirtmu ze skopového masa - připravujeme obdobně. Skopové nakrájíme na menší kousky a vaříme 1,5 až 2 hodiny. Téměř měkké maso vyndáme na pánev s cibulkou zesklovatělou na másle, a zde spolu maso rychle opečeme. Osmahnuté maso vrátíme do polévky. Jakmile je maso měkké vyndáme je z polévky, vývar zahustíme zátřepkou, odstavíme z plotny a zahustíme zátřepkou a po povaření 5-7 minut přidáme rozmíchané žloutky. Pak jen polévku mírně prohřejeme, nevaříme (!), aby se nám nesrazily žloutky. Nakonec přidáme veškerou zeleň, koření a nezapomeneme vrátit maso.
nahoru
ZPĚT do kapitolyHOME