Tudorovská jablečná omáčka k pečenému vepřovému masu - Apple Sauce for Roast Pork
(Adapted by Roz Deny: "The Tudor Kitchens Cookery Book", print from Royal Library, Archival material, anglická kuchyně)
Tudorovská jablečná omáčka - je oblíbená pro příjemnou sladkokyselou chuť a vůní po jablkách, která je mnohem zajímavější než poskytuje současná anglická verze. V tudorovské kuchyni byl oblíben druh jablka "Pomewater", ale dnes si vypomůžeme použitím velkého jablka druhu "Bramley" nebo dvou poněkud trpkých jablek "Granny Smiths", které původní dobře nahradí (viz poznámky DDK).
Granny SmithsSuroviny pro 6 osob:
  • šťáva z vepřové pečeni
  • masový vývar
  • 1 velké jablko Bramley nebo 2 ks Granny Smiths
  • 2 - 3 lžíce jablečného octa
  • plný šálek čerstvé petrželky, nasekané
  • 4 velké listy čerstvé šalvěje
  • 1 - 2 lžičky cukru
  • hrudka másla
  • sůl a mletý pepř

    Postup přípravy:
  • Ze šťávy na plechu zbylé po pečení vepřového masa, sebereme tuk a přidáme 600 ml vývaru z masa nebo zeleniny.
  • Jablka zbavíme slupky a jemně nasekáme v mixeru nebo hrubě rozdrtíme a vložíme do pánve s vepřovou šťávou.
  • Přivedeme k varu a mírně povaříme asi 10 minut - až jsou jablíčka měkká. Přidáme ocet, bylinky, cukr a koření a vaříme ještě 2 minuty.
  • Zahustíme rozmícháním s hrudkou másla dohladka.

    Poznámky DDK:
    Bramley jablka
    - mají původ ze zahrady mladé dívky Mary-Ann Brailsfordové (1791 - 1852) v Nottinghamshire, která stále existuje už od počátku 19. století. Původní stromy prý stále ještě plodí ovoce. Většina jablek Bramleys roste v Kentu, východní Anglii, západním Midlandu a v severním Irsku. Pro své vlastnosti jsou výbornou surovinou do tradičních receptů, jako jsou např.: kynuté koláče, záviny, drobenkové koláče a pudinky. Také mohou chuťově obohatit pikantní pokrmy - polévky, grilovaná masa, fajitas, tortilly, curries, kebaby a samosas. Z hlediska zdravotní prospěšnosti je přítomnost jablek Bramleys v každodenním jídelníčku dobrým zdrojem doporučené dávky tzv. "pěti prospěšných jídel" (five-a-day portions) ze zeleniny a ovoce. Navíc zajistí potřebnou denní dávku vitamínu C, ponevadž obsahují více vitamínu C, než většina ostatních druhů. V minulém roce (2004) se spotřebovalo v Británii 91 milionů kg těchto jablek do koláčů a jiných oblíbených jídel. Bramley jablka mají vysoký obsah kyseliny jablečné a proto zůstávají příjemně trpká a jejich jablečná chuť i po tepelném namáhání; - na rozdíl od tzv. konzumních jablek, které mají tendenci vařením ztrácet svoji ovocnou chuť.

    Granny Smith - jablka jsou pěstovány přinejmenším již 140 let. Byly poprvé vypěstovány poté, co babička Maria Ana (Granny) Smithová (1799-1870) vyhodila na svou australskou zahradu zbytky jablek "French crab" rostoucích v Tasmánii. Ze semínek vyrašily výhonky a z těchto semínek ona vypěstovala výhonky a jabloně. To další, byla již práce australských zahradkářů - šlechtitelů. Sytě zelená Granny jablka jsou údajně nejlepší ke konzumaci čerstvá, chrupavá a chladná. Na druhé straně jsou vhodná, stejně jako výše popsaný druh "Bramley", k tepelné úpravě v kuchyni, kde si také zachovávají svoji říznou chuť a jablečnou vůni. Na našem trhu jsou jablka odrůdy "Granny" běžně k dostání v supermarketech - poznáte je: "jsou sytě zelené" (viz obrázek).


    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]