Milotické okurky bez nálevu
(Liba Čermáková z Bran, recept z vysílání ČR, 2009)
Milotické okurky - se vyznačují tím , že sklenice jsou plněny okurkami-nakladačkami až v době, kdy jich dostatek nastřádáme. Okurky a uvedené suroviny jsou zality nakonec jen vodou - nevaříme tedy lák. Nakládáme do běžných lahvi o objemu cca 700 ml. Milotice (německy Milotitz) jsou obec v okrese Hodonín v Jihomoravském kraji. Ke dni 19. 2. 2010 zde žilo 1926 obyvatel. První písemná zmínka pochází z roku 1341. V roce 1360 drželi zdejší tvrz obehnanou vodním příkopem Zdeněk a Čeněk z Ronova. Za husitských válek byly Milotice významným střediskem husitů. V roce 1648 koupil Milotice Gabriel Serényi. Roku 1888 získal panství František Karel Seilern . Barokní stavba zámku v Miloticích vznikla na místě středověké tvrze ve druhé polovině 17. století, ale její konečná podoba pochází z první poloviny 18. věku, kdy se zde jako stavebník uplatnil Karel Antonín Sérenyi. Dnes je návštěvníkům přístupna stylová zámecká instalace s vybavením od konce 17. až do poloviny 19. století. Centrální prostorou zámku je Sál předků s rozměrnou iluzívní freskou F. Ecksteina s námětem apoteózy sérenyiovského rodu. Štukovou výzdobu reprezentačních interiérů provedl v letech 1723-1725 Giovanni M. Fontana. Klenbu kaple pokrývají nástěnné malby Josefa I. Mildofera. V Miloticích v zámecké zahradě se pořádají často národopisné slavnosti, tak jak je nakonec zvykem a pravidlem v oblastech kolem Kyjova. Jedné takové jsem se zúčastnil, v době kdy tam byl pozván a vystupoval taneční soubor Indonéské ambasády, což bylo neuvěřitelné zpestření slovácké národopisné akce. Na souběžně pořádaném trhu bylo možno ochutnat indonéské i milotické lahůdky.
Milotické slavnosti - ochutnávání indonéských jídel Suroviny na jednu láhev:
  • okurky nakládačky do objemu lahví 700 ml
  • kopr
  • 1 cibule
  • 7 lžiček cukru krystal
  • 1 kávová lžice přípravku DEKO
  • 6 lžíc octy 8%

    Postup přípravy:
  • Postupně střádáme okurky-nakladačky a uchováváme je prozatím v lednici.
  • Pak nastřádanými okurkami naplníme sklenice o obsahu asi 700 ml.
  • Nezapomeneme přidat do každé sklenice všechny uvedené suroviny.
  • Vše zalijeme čistou vodou asi 1 cm pod víčko a zašroubujeme.
  • Sklenice pak vložíme např. do mikrovnné trouby (MWT) na 5,5-6 minut.
  • Po vyjmutí jsou okurky nahoře zbarvené khaki a dole zůstanou zelené.
  • Pokud zavařujeme v mikrovlnné troubě při 750 W více sklenic najednou, čas jejich pobytu uvnitř MWT násobíme počtem vložených sklenic (např na 2 nastavíme čas na 12 minut.)
    » Okurky plody Cucumis sativum, se jedí přes 3000 let, přišly k nám z Asie. Byli jsme okurková velmoc s hlavním městem Znojmem, ovšem pěstovaly se a pěstují všude, kde to jde. Za mé mladosti se dělaly kyselé nakládané okurky různých velikostí a bývaly různě kořeněné. Němci měli své "Salzgurken" nakládané v soli. Francouzi měli své ostře kořeněné malé okurčičky. Po první světové válce kohosi napadlo nakládané okurky sladit. Zplodil bastarda mezi zeleninou a kompotem. Lidem to zachutnalo. My, staromilci, jsme zůstali v menšině. Roku 1960 jsem se ve Vídni těšil na kyselou okurku, ale číšník se na mne udiveně podíval a poučil mě, že to se přece už nedělá. Roku 1936 ještě byly ve Vídni znamenité kyselé i slané okurky, podávané na ledu. Čtvtstoletí je dlouhá doba i v kuchyňské kultuře.«
    (Prof. MUDr Vladimír Vondráček, DrSc.:"Lékař vzpomíná (1895-1920)", str.156, Avicena Praha, 1978)
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]