Droždí stále po ruce
(Anna Šalmová: "Rada do rámečku", časopis Vlasta)

Suroviny:
  • čerstvé droždí podle potřeby
  • sklenice
  • Droždí pekařské - je nejznámější a nejpoužívanější. Kvalitní výrobek je světlešedý, při lámání se nedrobí ani nemaže, nejsou v něm dutiny ani místa světlejší či tmavá a ve vodě se snadno rozptyluje. Skladuje se při teplotách do 10 °C ale nedá se uchovávat společně s nebalenými potravinami s výrazným aroma. Obsahuje minimálně pětadvacet procent sušiny, tzv. mohutnost kynutí je maximálně 70 minut. Pekařské sušené droždí bývá také označováno jako "vitální" či "aktivní". Tyto sušené kvasinky zajistí kynutí těst až po předcházející přípravě, uvedené obvykle v návodu na obalu výrobku. Pokud se skladuje v neprodyšně uzavřených obalech v suchu a při teplotách do 20°C, vydrží po dlouhou dobu, aniž by došlo ke zhoršení jakosti. Obsah sušiny je minimálně devadesát procent a mohutnost kynutí maximálně 70 minut. "Sušené jedlé droždí" není schopné zajistit kynutí těsta. Používá se jako ochucovadlo do polévek, omáček, smažených vajíček a pomazánek. Je světlehnědé a skladuje se v suchu při teplotách do 20°C. Obsah sušiny je minimálně devadesátiprocentní. Jakost zakoupeného droždí pozná zákazník většinou až doma. V prodejně by si měl proto vždy zkontrolovat informace na obalu. Droždí stejně jako jiné potraviny musí být označeno zejména údaji o výrobci, hmotnosti a podmínkách skladování. Poslední údaj je zvlášť důležitý a zákazník by měl pokyny výrobce dodržet i doma. Kvasnice se často nakupují v předstihu a nevhodným uložením může dojít ke změnám v chuti, vůni nebo v mohutnosti kynutí. Zákazník by si měl také ověřit, zda kvasnice nemají prošlé datum použitelnosti.
    Pekařské droždí Pracovní postup:
  • Občas se nám přihodí, že když nutně potřebujeme droždí, tak ho zrovna doma nemáme. V obchodě je zrovna zavřeno nebo jsme na chalupě, odkud je na nákup daleko a máme málo času.
  • Abychom se vyhnuli takovým situacím je lépe koupit si větší množství droždí raději předem do zásoby.
  • Ale jak ho udržet dlouho čerstvé!?
  • Natlačíme droždí do skleničky tak, abychom vyplnili všechny vzduchové mezery.
  • Do větší sklenice nalijeme vodu do výše asi tří až čtyř centimetrů a skleničku s droždím vložíme dnem vzhůru do vody.
  • Pokaždé, když droždí odebíráme vodu ve sklenici vyměníme.
  • Takto uložené droždí skladujeme ve studené místnosti, např. ve spíži na zemi v ledničce atd. pak vydrží i jeden měsíc.

    Poznámka DDK:
    Rada je to dobrá, ale kdo používá i sušené droždí, může být bez starosti, to v suchu vydrží dlouho. A ještě navíc, dnes jsou většinou již otevřeny vždy nějaké obchody dlouho do noci nebo celodenně a pak stačí jeden ochotný člen rodiny, který pro droždí skočí. Ale stejně, historickou hodnotu tato rada na uchování droždí má.


    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]