Kavkazský kololak (2x)
(Jitka Chucesovová: "Kuchyně kavkazských národů", Sešity domácího hospodaření, svazek 121, str.14, Práce Praha 1983, kavkazská kuchyně )Kololak - je smažené jemně mleté maso skopové, hovězí ale i vepřové, případně jejich směsí. Je to oblíbený pokrm kavkazské, zejména arménské kuchyni, v kuchyních Blízkého východu i Balkánu. Pod názvem kololak je známo několik variant. Většinou je mleté maso je smícháno s cibulí a kořením a následně vytvarováno do typického tvaru koule velikosti vlašského ořechu. Je dost podobný našim masitým a le o hodně větším karbanátkům. Někde bývá masitá hmota zformována i do tvaru doutníku. Pak obalení ve vejcích a následně ve strouhance jsou osmažené na tuku případně másle dozlatova. Kololak se vyskytuje v řadě obměn např. jako "Schiraker Kololak", což je jemně umleté skopové maso a zformované do uvedených tvarů a následně s rajčaty upečené v troubě. Dále "Airarater Kololak" jsou knedlíčky vytvořené pouze z najemno mletého skopového masa, které jsou nejprve osmažené na tuku a následně povařené; jsou podávané v rajské omáčce. Kololak přesněji řečeno "kololik" je také název arménské (gruzínské) polévky s knedlíčky.
Arménský kololak skopový
Suroviny:600 g skopového masa bez kostí, jemně mletého20 g rýže, vařenénať koriandrupepř a sůl podle chutí1 vejcestrouhanka podle potřebyolej na smažení40 g másla na konečné politípetrželka, nakrájená
Postup přípravy:Skopové maso pokrájíme na kousky a jemně umeleme na mlýnku na maso.Jemně pomleté maso dobře promícháme s vařenou rýží, rozsekanou natí koriandru, pepřem a solí.Z připravené masité směsi utvoříme menší kuličky, obalíme je v rozšlehaném vejci zředěného vodou v poměru 1:1 a ve strouhance.Pak je usmažíme na oleji dozlatova.Podáváme polité rozehřátým máslem, posypané nakrájenou petrželkou se smaženými brambory a zeleninovým salátem.
Kavkazský kololak kombinovaný
Suroviny:300 g vepřového masa300 g hovězího masa3 cibule2 lusky papriky60 g rajčatového protlakusůl a pepř podle chutipetrželka, nakrájená1 vejce100 ml mlékastrouhanka podle potřebyolej na smažení
Postup přípravy:Vepřové i hovězí maso nakrájíme a najemno umeleme na masovém strojku.
Přidáme nadrobno nakrájenou cibuli a paprikové lusky, rajčatový protlak, sůl a pepř a část drobně nakrájené petrželky.Vše dobře promícháme a směs postavíme na dvě hodiny na chladné místo.Po této době rozdělíme masovou směs na 8 až 12 kousků, ze kterých uděláme knedlíčky.Knedlíčky ponoříme do vejce rozšlehaného s mlékem a pak je obalíme ve strouhance.Obalené knedličky osmažíme po všech stranách na oleji dozlatova.Kololak např. podáváme ozdobený snítkami petržele, se švestkovým nebo hruškovým kompotem a vařenými brambory. Smažené masité kuličky můžeme podávat i studené např. se studenou omáčkou tkemali (tekutá směs lahodného koření s ovocným základem na bázi zakavkazké slívy "alyči"; recept viz níže v poznámce) a s chlebem.
Poznámka:
Tkemali - je studená kyselá kavkazská omáčka ze sušených zakavkazských slív "alyči" (použijeme dostupnější sušené švestky), česneku, soli, mletého pepře, mleté pálivé papriky, natě koriandru, petrželky, kopru, bazalky, popřípadě 2 lžíc rajčatového protlaku a 200 ml smetany. Při přípravě tkemali nejprve slívy (sušené švestky) uvaříme a prolisujem přes síto. Pak přidáme česnek utřený se solí, pepř, pálivou papriku, nakrájenou nať koriandru, petrželky kopru a bazalky. Můžeme přidat podle chuti do směsi i rajčatový protlak a smetanu. Vše necháme přejít varem. Používáme vychladlé jako přílohu ke smaženým jídlům (např. kololak), případně k okyselení některých pokrmů (např. polévka charčo aj.) ; všude tam, kde u nás používáme kečup.
nahoru
Na obsah kapitolyHOME