Likér z bezinek - plodů bezu černého
(Recept z časopisu "Zahrádkář", září 2007)
Likér z bezinek - si autor pochvaluje. Je nejen chutný, ale odstraňuje prý z těla "všechny" nežádoucí usazeniny, zejména z močových cest. Autor dále doporučuje pít bezinkový likér jako lék po obědě a večeři, vždy malý pohárek do vypotřebování dávky. Poznámka DDK: - pozor, neboť likér obsahuje alkohol a jeho pravidelná dávka nemusí zase být z jiných důvodů tolik prospěšná.
Suroviny:
  • 2 litry plodů černého bezu bezinek
  • 1 litr vody
  • 1 sáček vanilkového cukru nebo kousek vanilkového lusku
  • 5 polévkových lžic silného odvaru kávy (bez usazeniny)
  • 500 ml rumu


  • Postup přípravy:
  • Natrhané bezinky omyjeme. Do smaltovaného hrnce (!) vložíme plody bezu černého, přidáme vodu a vaříme asi 15 minut.
  • Pak bezinky přecedíme přes hustý cedník, ale nelisujeme jen trochu zmáčkneme.
  • Přidáme sáček vanilkového cukru nebo kousek vanilkového lusku a povaříme ještě 3 minuty. Nakonec přidáme scezený silný odvar zrnkové kávy.
  • Štávu zakryjeme, necháme vychladnout, přidáme rum, promícháme a stáčíme do čistých lahví.
    »Kamsi se vytratil kult "kořalek", nápojů z ovoce zalitého lihem. Stále spěcháme a spěcháme a jiné pohoštění než láhev narychlo koupená v obchodě je nad naše síly. Znám jen jednu domácnost, kde mají vždycky v zásobě ty nejrozličnější kořalky. A přitom to není žádný kumšt! V kterémkoliv obchodě dostaneme kmín, ten se nasype do láhve a zalije vodkou. Po třech dnech . . . V lékárnách zase prodávají byliny - třezalku tečkovanou, lístečky máty, jalovec, pravý anýz. Čerstvé střapečky černého rybízu v lékárnách bohužel neprodávají. A tak jedinečnou kořalku z černého rybízu si můžete ochutnat jedině v dubnu a to když nebudete líní a sami si ji uděláte. Má barvu jako perleť, nepopsatelnou chuť a byla by určitě nejlepší ze všech kořalek, ale nedá se bohužel skladovat. Po čase se její perleťovozelená barva změní na hnědou, koňakovou, vůně mladého rybízového listí vyprchá, a tekutina je cítit bůhví čím. Ve Varšavě jsem jednou v reastauraci Bristol potkal spisovatele Lva Romanoviče, Moskvana. U večeře jsme si povídali o Moskvě a hlavně o kořalkách. Lev Romanovič mi prozradil recept, kterým se teď díky mně vyzbrojili všichni mí kamarádi a známí. Do láhve Stoličné vodky se nakrájejí dva tři stroužky česneku a jedna štiplavá červená paprika. Láhev se pořádně zašpuntuje a na tři dny uloží do tmy. Po třech dnech se přecedí a přelije do karafy z průhledného bílého skla. Jednoduché, že? A nápoj je takový, že si to ani neumíte představit. Ale pít by se měl jen z kalíšku, takového, do kterého by se nevešlo víc než třicet, nanejvýš padesát gramů.«

    (Vladimír Solouchin, 1924, ruský spisovatel: "Polovačka na huby", Bratislava 1976)
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]