Kuře na plechovce s pivem - Beer Can Chicken
(Bob Blumer Show: "The Surreal Gourmet Episode: "Thrilling Grilling" neboli "Vzrušující grilování"), do DDK zařazeno v lednu 2007)

Dadalovo kuře na pivu v zavařovací skleniciKuře na plechovce s pivem - Beer Can Chicken - nazývané bývá také "beer butt chicken" ("kuře s pivem v zadku") je velmi delikátním a atraktivním kuřecím pokrmem. Metoda jeho přípravy spočívá v prudkém tepelném zpracování (pečení, grilování) kuřete, které má do břišní dutiny zastrčenou plechovkou s pivem s proděravěným víkem. Zahřívaná kapalina v plechovce započne v krátkosti pěnit a vřít, vlhká pára pak prostupuje zevnitř masem. Takto spařované maso nabývá na šťavnatosti a chutnosti. Současně z vnější strany je povrch kuřete vystaven proudu suchého a velmi horkého tepla. Na povrchu se postupně vytváří křehounká zlatavá kůžička. K vnějšímu ochucení můžeme využít plátky citrónu, česnek, rozmarýn, spoustu černého pepře a jiného koření, které můžeme zastrčit pod kůži. Maso ještě předem důkladně a ze všech stran promasírujeme, např. olivovým olejem, solí, pepřem apod. Volnou kůži ve spodní části kuřete můžeme sepnout páratky a tak dutinu kolem plechovky utěsnit. Kapalinou v plechovce nemusí být jen pivo, . . . i když kuře na pivě je asi nejlepší. Můžeme do plechovky vpravit v podstatě jakokouliv vhodnou aromatickou kapalinu, např. kořenící omáčky vlastního složení, různé směsi bylinek a koření, ovocné šťávy, rajčatová šťáva nebo i ovocné limonády. Při nákupu piva vybereme raději plechovku širší a nepříliš vysokou, která zajistí stabilnější vertikální posezení kuřeti. Jestliže nevlastníme gril s víkem při zahradním grilování, můžeme využít k zakrytí ptáka nějaký vetší hrnec a žhavé uhlíky položit kolem kuřete. Pro domácí pečení stačí trouba, nejlépe horkovzdušná. Upečené kuře vyjmeme z grilu / trouby, opatrně z něho vytáhneme plechovku se zbytkem piva. Přitom dáváme pozor na nebezpečí možného opaření; zbytková kapalina v plechovce bývá velmi horká. K přípravě pokrmu můžeme využít i jiné opeřence, např. kachnu, krocana aj. Zkušenosti z přípravy pokrmu jsou uvedeny níže v poznámkách DDK.

Suroviny:
  • 1 (cca 2 kg) celé kuře, vykuchané, očištěné
  • 2 lžíce rostlinného oleje
  • 2 lžíce soli
  • 1 lžička černého pepře
  • 3 lžíce oblíbeného grilovacího koření nebo bylinek (viz níže)
  • 1 plechovka oblíbeného piva
    Příloha: vařené brambory, česnekové pečené brambory, grilovaná kukuřice aj.

    Postup přípravy:
  • Odstraníme krk, odstraníme vnitřní tuk případně droby, pokud tam jsou a odřízneme křídla kuřete; vše uchováme k jiným účelům. Dobře vypláchneme kuře zevně i zevnitř, osušíme papírovým ubrouskem a natřeme lehce olejem a promasírujeme kořenící směsí případně jen solí a pepřem ze všech stran a opět osušíme.
  • Takto připravené kuře odložíme prozatím stranou.
  • Otevřeme plechovku piva nebo uděláme do víka několik větších děr (doporučuji), upijeme asi 1/3 jejího obsahu (taky doporučuji), ale mělo by zůstat o něco více jak polovina původního obsahu (asi 300 ml).
  • Do plechovky můžeme nasypat kořenící směsi nebo přidat rozmačkaný česnek, rozmarýn, tymián, citrónovou šťávu, drcený pepř aj.
  • Plechovku postavíme na pevný základ, kuřeti rozevřeme stehýnka a do jeho břišní dutiny vtlačíme plechovku s pivem.
  • Pak vše postavíme na plech (např. formu na koláče), vyvážíme do svislé polohy, kterou stabilizujeme pomocí stehýnek, které ze dnem plechovky vytvoří jakousi stabilní trojnožku (viz obr výše).
  • Celou sestavu opatrně vložíme na mřížku do předehřáté horkovzdušné trouby umístěnou ve spodní poloze trouby.
  • Pečeme při střední teplotě (180°C) nebo na uzavřeném grilu s nepřímým ohřevem (nikoliv přímo nad žhavým dřevěným uhlím, ale uhlí je položeno vedle) asi 1 a 1/4 hodiny nebo až vnitřní teplota teploměru zapíchnutého do prsíček dosáhne teploty 75°C, případně když ve stehně naměříme 82°C.
  • Pokud teploměr do masa ještě nevlastníme použijeme klasickou zkoušku, tj. napíchnutím stehna špicí ostrého nože a posouzením, zda již nevytéká dorůžova zbarvená šťáva.
  • Hotové kuře vyndáme z trouby, necháme 10 minut odpočinout (aby se šťávy vrátily zpět dovnitř masa) a kuře naporcujeme.

    Poznámky DDK:
  • K odzkoušení receptu jsem koupil půlitrovou plechovku "Velkopopovického kozla". V kýžený okamžik jsem udělal ve víku několik okrouhlých děr nožem. Při nasazování kuřete jsem zjistil, že plechovka koupeného piva je příliš štíhlá a proto i vyšší vzhledem k délce tělíčka mého kuřete. Při větším tlaku při narážení plechovky do dutiny kuřete se její stěny bortily. V tomto případě bylo lépší koupit nižší a širší plechovku s polovičním obsahem piva (250 ml). Nenadálý problém jsem však rychle vyřešil použitím menší a širší zavařovací sklenice od salátu "Moravanka". Sklenice je pevná, horku odolná, zdravotně nezávadná a její dno je dostatečně široké a kuře i ve vertikální poloze bylo velmi stabilní (viz obrázek výše).
  • Kuře před pečením jsem na 4 hodiny ponořil do solného láku o koncentraci 1/2 šálku soli na 500 ml vody, po vyjmutí a osušení povrchu jsem pak kuře ze všech stran promasíroval bylinkovým kořenícím olejem se sušenou saturejkou a v PE sáčku nechal (jen z časových důvodů) odležet v chladničce do druhého dne.
  • Kuře naražené na sklenici s pivem přelitým z plechovky jsem vložil do předehřáté horkovzdušné trouby (180°C); měření vnitřní teploty jsem provedl teploměrem do masa zapíchnutým do prsíček - požadované teploty cca 75°C bylo dosaženo již asi za 45 minut. Výsledné kuřecí porce byly šťavnaté, velmi chutné a to včetně jinak většinou sušších prsíček.

    Příklady doporučovaných kořenících směsí:
    a) Basic Rub for Barbecue
    Suroviny na 2 šálky směsi: 1/2 šálek hrubozrnné (košer) soli, 1/2 šálku cukru, 1/2 šálku drceného černého pepře,1/2 šálku mleté papriky. Postup přípravy: Smícháme suroviny v misce a skladujeme ve vzduchotěsně víčkem uzavřené skleničce.

    b) Memphis Rub
    Suroviny na 1/2 šálku směsi: 1/4 šálku papriky, 1 lžíce hnědého cukru, 1 lžíce hnědého cukru, 2 lžíčky soli, 2 lžičky ochucovadla (glutasol- MSG; není nutné), 1 lžička celerové soli, 1 lžička čerstvě drceného černého pepře, 1 až 3 lžičky cayennského pepře, nebo podle chuti, 1 lžička hořčičných semínek, 1 lžička česnekového prášku, 1 lžičky cibulového prášku. Postup přípravy: Všechny suroviny smícháme ve sklenici, vzduchotěsně uzavřeme víčkem a protřepeme. Směs můžeme skladovat v chladném prostředí až 7 měsíců.

    c) Bylinkový kořenící oleji dle Dadaly
    Směs olivového / řepkového oleje, 1 lžičky medu nebo hnědého cukru, 1 lžičky práškové hořčice, 4 čerstvě rozdrcených stroužků česneku, 1 lžíce nasekaných čerstvých nebo drcených sušených bylinek (bazalky či saturejky) se špetkou cayennského pepře a dochucené solí s pepřem. Promícháme v misce a směsí promasírujeme kuře ze všech stran a ve všech koutech jeho dutiny.

    Illustrační obrázky z internetových stránek:
  • Kev's Beer Butt Chicken.
  • Beer-Can Chicken Roaster a mnoho jiných pomocí vyhledávače Google














    ZPĚT do kapitoly
    HOME
























    [CNW:Counter]