Kuře a´la Marengo
(2006,italská kuchyně)
Francouzi u MarengaHistorie kuřete a´la Marengo - pokrmu, který je oblíbený jak ve Francii, tak v Piemontu, dějišti olympijských her "Torino 2006". To se stalo tehdy před více jak 200 lety v Marengu, tehdy malé vesnici položené jižně od Turina, v italské provincii Piemont. Zde 14. června 1800 porazil Napoleon Rakušany v bitvě, kterou pak považoval za nejoslnivější ve své kariéře. Tehdy ještě první konzul Napoleon táhl s části své armády podél Alp, přes průsmyk St.Bernard do údolí řeky Pád (Po). Jeho armáda se střetla se silným rakouským vojenským uskupením právě při Marengu. Francouzské oddíly po první nezdaru, kdy nepřítel již vyslal do Vídně posla oznámit vítězství, v pozdním odpoledni překvapivým manévrem již téměř beznadějnou situaci zvrátily. Napolen rozprášil silnějšího nepřítele a jal se ho v nastalé panice urputně pronásledovat, aby dílo dokonal. Není divu, že nechal zásobovače proviantu daleko za sebou. Naštěstí mu jeho osobní kuchař Dunand zůstal po boku. Napoleon, jak bylo jeho zvykem, nikdy nejedl před bitvou a byl proto již značně vyhladovělý. Vždy, když si poručil jídlo, vyžadoval okamžité obsloužení a jídlo zhltl v několika mnutách. Dunand byl proto zoufalý, . . co teď? Zásobovač, který byl vyslán do terénu se vrátil jen s hubenou kořistí: vychrtlým kuřetem, čtyřmi rajčaty, třemi vajíčky, několika raky, trochou česneku, ale naštěstí i s pánví na smažení, poněvadž Dunand svůj kuchařský nástroj postrádal. Ještě byl schopný někde nalézt kousek másla a dokonce zvládl přinést něco olivového oleje. Dunand rozsekal kuře šavlí, osmahl je na oleji s rozdrceným česnekem, přidal vodu ochucenou trochou koňaku "štípnutého" z čutory samotného Napoleona, vše zvolna podusil a pak předložil pokrm s chlebem získaným od jednoho z vojáků, který položil nahoru spolu se smaženými vajíčky a raky. Měřítkem Dunandova zoufalství byla právě tato nezvyklá, řekněme až bezbožná kombinace kuřete s raky; ale musel využít všechno to málo, co měl k dispozici. Napoleon seznal, že jídlo je výtečné a nařídil, aby mu bylo připravováno před každou bitvou. Při další příležitosti se Dunand pokusil nahradit vodu bílým vínem, přidal žampióny a vyřadil raky. Napoleon si tohoto rozdílu povšiml a rozkázal vrátit se k původnímu složení. Jeho přání nebylo vyvoláno gastronomickými důvody, ale velmi pověrčivý Napoleon si spojil kuře s raky s vojenským vítězstvím. V dnešní době, většina Francouzů připravuje pokrm bez raků, ale kuchaři v piemontských restauracích se z historických důvodů této tradice stále drží. Někdy přidávají do jídla ještě plátky bílých lanýžů, které tehdy zásobovači nemohli naleznout. Dnešní kuře Marengo je kuře rozsekané na kousky, osmahnuté dohněda na oleji, pak velmi pomalu dušené s oloupanými rajčaty, rozdrceným česnekem, petrželkou, bílým vínem a koňakem. Vše je okořeněné drceným pepřem a podávané s nahoře položenými smaženými vejci (někdy jsou tu i raci), případně s krutony jako náhrady za tehdejší Dunandův armádní komisárek.
Olympiáda Turín 2006Suroviny pro 4 porce:
  • 1 kuře, rozsekané na kousky
  • 1 lžička soli
  • 1 špetka pepře
  • 4 lžíce olivového oleje
  • 1 cibule, nasekaná nadrobno
  • ½ stroužku rozdrceného česneku
  • ½ šálku nasekaných rajčat
  • ½ šálku na plátky nakrájených lanýžů (nejsou nutné, zkusíme dostupnější žampiony)
  • ¼ šálku koňaku nebo sherry nebo suché bílé víno
  • 2 lžíce mouky
  • 6 vajíček a raky (nejsou nutné), na ozdobení pokrmu

    Postup přípravy:
  • Kousky kuřete osolíme, opepříme, pomoučíme a osmahneme dohněda na oleji na hlubší pánvi.
  • Kuřecí kousky vyjmeme z pánve a odložíme stranou.
  • Na stejné pánvi lehce osmahneme cibulku, česnek, vrátíme zpět kousky kuřete a přidáme zbývající suroviny (rajčata, houby, lihoviny).
  • Zakryjeme pánev poklicí a maso dusíme velmi pomalu doměkka (asi 30-40 minut). Ještě usmažíme vajíčka a ozdobíme každým pokrm na talíři.
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]