Příloha Dadalovy kuchařky

Edouard de Pomian: Radio Cuisine
(Ukázky z knihy "Veselé umění kuchařské", přeložil Dr. Ivo Suchánek, 1937)

ZAJEČÍ PAŠTIKA

Sám nechodím na hon, ale mám rád lovce, protože mají dobré srdce a zaplavují své přátele zvěřinou. Tím se dá vysvětlit případ z minulého týdne, kdy jsem dostal naráz tři zajíce. Pověsil jsem je na okno kuchyně; všechny služky a kuchařky z okolních domů chodily kolem nich a záviděly mi.
Ovšem sníst tři zajíce a při tom si je neznechutit - to už není tak lehké. Je pro nutno měnit způsob úpravy. Prvního zajíce jsme tedy snědli načerno. Druhého jsme marinovali a snědli jej pak na smetaně. A z třetího se stala zaječí paštika. Nevím, bude-li chutná. Neboť má zaječí paštika čeká teprve na svůj osud ve spíži.
Nyní vám povím, jak jsem ji připravil.
Měl jsem zajíce, krásného ušáka. Kromě toho jsem přikoupil:
  • 750 g libového vepřového
  • 400 g tučné slaniny
  • 300 g proužků slaniny

    Stáhl jsem zajíce, vykuchal a oddělil zadek od předku. Dobře nabroušeným špičatým nožem jsem odstranil ze svalů šlachy. Stále tímtéž nožem jsem oddělil svaly od kostí a rozkrájel na dlouhé kousky. Tyto kousky masa jsem pokropil koňakem, pak poprášil solí a trochou suchého tymiánu.
    Ó . . . to ještě není konec. příprava paštiky trvá hodnou chvilku.
    Pak jsem oškrabal všechno maso z plecí a z předních běhů. Toto maso jsem promíchal s vepřovým masem rozkrájeným na drobné kousky, s 400 g slaniny, s játry, plícemi, ledvinkami a se sraženou krví. To vše jsem rozemlel v strojku na mletí masa a získal jsem tak slušné množství kaše. Osolil jsem ji, opepřil, okořenil tymiánem a koňakem. Pak jsem vzal hlubokou hliněnou mísu, kterou jsem před tím vytřel česnekem. Na dno a na stěny mísy jsem rozestřel proužky slaniny. Na dno pokryté slaninou jsem položil první vrstvu kaše ze sekaného masa. Na tuto nádivku přišla vrstva zaječího masa, pak vrstva kaše,znova vrstva zaječího masa, pak vrstva kaše nahoře.
    Hluboká mísa byla plná … a nebyla to mísa příliš veliká. Na mou duši, se zaječí paštikou by se člověk přivedl na mizinu!
    Když jsem pokryl poslední vrstvu paštiky proužky slaniny, přikryl jsem ji poklicí, kterou jsem k míse přilepil těstem z mouky a vody. Takto dobře uzavřenou mísu jsem položil na hlubokou velkou mísu, která se vejde do trouby. nalil jsem do ní vody (do této velké mísy, nikoli do misky s paštikou!) dal jsem ji na plotnu. Voda začala vařit a zahřívat paštiku v hliněné misce. Po čtvrt hodiny strčil jsem obě mísy do trouby.
    Zmírnil jsem trochu oheň, aby trouba nebyla příliš horká. Paštika zůstala v troubě plné tři hodiny. Po tu dobu jsem jen občas přilil trochu vody, abych nahradil tu která se vypařila.
    Tím však ještě všechno neskončilo. Do hrnce na polévku jsem hodil všechny kosti, 150 g slaniny, trochu soli, pepře a tymiánu; to vše jsem zalil vodou.Na mírném ohni jsem tuto směs vařil půl třetí hodiny (v přikrytém hrnci). Pak jsem připravil polévku, která po vychladnutí rosolovatí. Procedil jsem ji kouskem jemného plátna a přelil do malého hrnečku.
    Misku se zaječí paštikou jsem dal po tříhodinném "pobytu" v troubě na půl hodiny vychladnout. pak jsem odlepil víko … podíval jsem se na paštiku; nu a podívaná nebyla zrovna vábná. Proto jsem položil na paštiku malou oválnou deštičku, která by se vešla do hliněné misky. Na tuto dřevěnou misku jsem pak ještě položil mísu a do ní kilogramové závaží.
    Po dvou hodinách jsem odstranil závaží i dřevěnou deštičku. Vlažnou rosolovitou polévku jsem pak nalil na maso a pak konečně jsem dal paštiku do chladna, do spíže.
    Na zítřejší den čekám velmi netrpělivě. Zítra se totiž se se štědrým lovcem pustíme do paštiky. Můj přítel si jí zaslouží, protože mně daroval zajíce. Ale rozhodně netuší jakou práci jsem si dal s přípravou paštiky. Kdyby to tušil, přinesl by láhev staré musigny nebo pommardu, abychom pracně vyrobenou paštiku zvlažili.
    nahoru
    ZPĚT do "Radio Cuisin"
    HOME

    [CNW:Counter]