DVĚ DÁMY PŘI TĚLE

Clarissa Dickson Wright a Jennifer PatersonJennifer Paterson a Clarissa Dickson Wright jsou dvě velké osobnosti, které se nepředvídaně vynořily na kulinářské scéně. Jezdili po Británii na svém motocyklu Triumph Thunderbird s přívěsem o obsahu 900 cm3, aby vařili na pozvání v různých prostředích a jejich hosté pak znovu mohli prožívat požitky vydatné a neošizené domácí kuchyně.

Jenifer Patterson znají miliony televizních diváků na celém světě jako jednu polovinu populární dvojice kuchařek televizního seriálu "Two Fat Ladies" (Dvě dámy při těle). Celých 15 let "vařila" Jennifer pro londýnský deník "The Spectator", kde zajišťovala týdenní jídelníček pro čtenáře a známé osobnosti. Její pravidelné sloupky tady i v humoristickém časopise "The Oldie" byly dychtivě čteny předními šéfkuchaři, kteří zde nacházeli čerstvý závan v jinak konzervativním světě britské kuchyně. Jennifer byla velmi oblíbeným, téměř legendárním "hlasem" na vlnách BBC Radia 4 v pořadu "Questions of Taste" a na stanici BBC2 v pořadu "Food and Drink". Když Jenifer přiletěla do Austrálie vítalo ji na letišti stejně tolik lidí, jako když tam kdysi přijeli Beatles ještě na vrcholu své slávy. Bohužel v roce 1999 ve věku 71 let zemřela na rakovinu plic. Byla silná kuřačka.

Clarissa Dickson Wright Narodila se v domě, kde byl kaviár častější než máslo z burských oříšků a kde její otec, známý chirurg, si nechával dovážet holuby z Kahiry k obědu. Zde vyrostla obklopena báječným jídlem. Vařila na jachtě v Karibiku, ve svém vlastní restauraci "Luncheon Club" v Londýně podávala 60 jídel denně a ještě vedla vlastní zásobovací podnik "Clarissa's Company". Přestože byla již velmi známá v Londýně, kde jí vyšla kniha "Notting Hill's Books for Cooks", Clarissa uplatňovala svůj talent severněji od hranic Anglie - ve Skotsku, kde si zařídila prodejnu kuchařek ("The Cooks Bookshop") v Edinburgu. V gastronomickém průvodci Henrietta Greena "The Food Lovers' Guide" to Britain" (Parkwest, 1994), byla uvedena jako přední světová odbornice na kuchařské knihy. Clarissa byla opravdu vždy připravena poradit. Psala sloupky do časopisu ("British Decanter Magazine") a pravidelně přispívala do "British House & Garden Magazine"). Stala se také velmi oblíbenou u posluchačů na stanici BBC Radio 4 v pořadu "Curious Cooks".
"Konec odříkání, teď si dáme do nosu" - to bylo motto kuchařského seriálu "The Fat ladies", který zavrhl umírněnost neustále pečlivě kaloricky propočítávaných diet a rázně upozornil na chutnost a vydatnost tradiční domácí kuchyně. Dietní omezení - v žádném případě - těmito dvěma ženami byla nenáviděná. Nakonec i ony sami svým vzhledem byly nejlepší propagací jimi předváděných receptů.

Před interview na televizní stanici CNN je moderátorka Hillary Bowkerová uvedla jako: ". . . dvě ženy, které si myslí, že málo tučná kuchyně je nanejvýš tak pro ptáky".The Fat LadiesK úspěchu seriálu přispěla přívětivost a zábavnost okořeněná humorným vtipkováním probíhající lehce a přirozeně. Divák nabyl dojmu ... vždyť vaření je (s nimi) přece tak snadné a to i u jinak těžkých receptů. Dalším důvodem úspěchu seriálu byla zajimavě vybraná místa, kde se děj jednotlivých dílů odehrával. Bylo to vždy v typické anglické krajině a na návštěvě např. v klášteře, na lovu, na dostizích v zámku, u vojáků v jejich polní kuchyni apod. Jenifer Patersonová jednou řekla: "Víte, my nejsme nikdy ve studiu, ale vždy vnikáme do kuchyní jiných lidí". "Přicházíme na skutečně milá místa, která by bylo možno nalézt jinak jen po opravdu velkém úsilí", dodala Dickson Wrightová. Ve Spojených státech byly "Two Fat Ladies" uvedeny na kanále "Food Network" a "ABC" - přirozeně byla také vydána stejnojmenná kniha. V České republice je tento seriál známý z programu kabelové televizní stanice "Spektrum". Na internetu můžeme nalézti hodně jejich stránek, nejlépe zadáním hesla "Fat ladies" do hledače Google.

Odkazy:
 • Odkaz na CNN stránky "Fat Ladies"
 • Stránka se životopisy, obrázky a 65-ti původními recepty
 • Recepty Clarissa Wright
 • Recepty Jennifer Paterson

  V DDK jsou prozatím uvedeny tyto recepty z TV seriálu:
  Anglická cibulačka
  Mutachar
  Střelcův sendvič
  Vepřová pečeně s houbami a česnekem
  Ďáblové na koňském hřbetě (z kuřecích jater a se sušenými švestkami)
  Mleté maso v rajčatech
  Sekaná podle Clarissy Wright
  Rybí koláčky nebo kuličky ze solené tresky
  Losos na pomerančích a červeném víně
  Akaraje - krevety ve fazolovém těstíčku
  Krevety v županu
  Bublání a pištění (brambory na pánvi)
  Fritata - italská omeleta
  Ruské bliny

  nahoru
  ZPĚT do kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]