KEITH FLOYD

Keith Floyd - nepotřebuje snad ani představovat. Jeho televizní programy a vydané kuchařské knihy, které kombinují vaření s cestováním se vyznačující svérázným humorem a velkými znalostmi. Učinily Floyda velmi populárního a také čteného autor po celém světě. Narodil se městečku Somerset v Anglii v roce 1943. Napsal 19 knih - bestsellerů a byl ústřední postavou 18 televizních seriálů nazvaných "Floyd On" (Floyd na cestách). Údajně je shlédlo okolo 4 millionů diváku průměrně na jedno vysílání ve 32 zemích celého světa. V České republice už můžeme tyto seriály vychutnávat na stanici kabelové televize "Spektrum" (dříve Max1). Zde byly již opakovaně zařazovány seriály "Floyd ve Středomoří", "Floyd v Africe", "Floyd ve Skandinávii", "Floyd ve Španělsku", "Floyd v Indii" a Floyd na víně. Tento posledně jmenovaný s původním názvem "Floyd Uncorked" je gastronomická reportáž z jeho putování po vinařských oblastech ve Francii.

Když vyšel Welingtonovu školu v Somersetu stal se novinářem v Bristolu. Po shlédnutí filmu "Zulu" se rozhodl vstoupit do armády, kde se stal poručíkem ve třetím královském tankovém pluku umístěném v Německu. Právě zde v armádě přesvědčil kuchaře, aby mohl experimentovat při vaření a vytvořil pak pro důstojnickou tabuli "Gigot d'agneau Romarin" a nikoliv jen skopové na rožni se zeleninou, jak bylo tehdy časté a obvyklé. Když opustil armádu pracoval v Londýně jako barman, umývač nádobí, čistič zeleniny a prošel řadou dalších pomocných kuchyňských prací. V roce 1971 však již Floyd vlastnil tři restaurace v Bristolu a koupil loď nazvanou "Flirty", na které spolu se svými přáteli brázdil vody mořií a navštěvoval břehy Středozemí moře. Podnikal dále. Z Francie vyvážel víno do Velké Británie a naopak do Francie přivážel starožitnosti, ale to jen do doby než si otevřel další restauraci ve Francii blízko Avignonu. V roce 1991 koupil restauraci "Floyd's Inn" v Tuckenhay Devon, kterou však prodal a přesídlil se do Kinsale v Irsku. Nakonec v roce 1997 přesídlil do Marbelly ve Španělsku, kde žije se svou ženou.

Osudové bylo jeho setkání s televizním producentem v jeho restauraci "Bristol Bistro" v roce 1984. Následovalo natáčení desetiminutového televizního programu "Floyd on Fish" ("Floyd na rybách, 1984"). Pořad měl velký úspěch. Pak již následovalo oněch výše dnes již 18 zmíněných televizních seriálů a souběžných 18 publikací kuchařských cestopisů. Na internetu lze najít řadu pěkných Floydových stránek a nabídek jeho knih.
Jako výchozí stránku doporučuji Keith Floyd - Stan Green Management, kde jsou uvedeny všechny informace o seriálech doprovázené fotografiemi a dalšími informacemi, pak stránku BBC s recepty předváděné ve Francii "Floyd i France", informace o putování po Indií a některé další recepty z programů BBC".
V Dadalově kuchařce uvádím několik receptů zachycených a přepsaných přímo z programů včetně všech komentářů o dané zemi. Pokud bude čas a místo budu uveřejňovat postupně další ukázky z jeho gastronomických putování po světě.

  • V minulém roce jsme znovu shlédli již po několikáté jeho gastronomického putování po Středomoří: Řecku, Francii, Španělsku Turecku, Maroku, Tunisu a Egyptu, souborně nazvaném "FLOYD VE STŘEDOMOŘÍ" (Floyd on the Med, 2000). Seriál sice skončil, ale návštěvníci DDK stránek se můžou kdykoliv znovu vrátit zpět k jednotlivým dílům seriálu a připomenout si zde uvedené recepty. Stačí jen kliknout na příslušný odkaz v následující tabulce:

    FLOYD VE STŘEDOMOŘÍ
    ÚVODStručný obsah jednotlivých dílů seriálu s odkazy
    ŘECKO I.Řecká kuchyně - Athény, Plaka, klaštery v Meteoře
    ŘECKO II.Řecká kuchyně - Velikonoce na ostrově Korfu
    TURECKOTurecká kuchyně - Istanbul, turecké grilování
    FRANCIEFrancouzká kuchyně - Festival v Cannes a Monaco
    ŠPANĚLSKOŠpanělská kuchyně - Katalánie a Andalusie
    TUNISKO A MAROKOSeveroafrická kuchyně - Sousse a Marrakesh
    EGYPTKuchyně Egypta - Kahira, Alexandria a Luxor

    Další odkazy:
  • Informace o knihách Keith Floyda
  • Floyd uncorked - další stránka pojednávající o francouzských vínech, rozhovor o tomto seriálu aj.

    Některé recepty uvedené v DDK:
  • Kořeněná rybí polévka z Madagaskaru
  • Vlámské hochepot
  • Floydovy skandidávské hody
  • Langusty ze stolové hory
  • Mauricijské kuře s garnáty
  • Zeleninové "sauté" s kuřetem"
  • Husí játra na šumivém jídle
  • Kuřecí karé "Soté Alingaveri"
  • Malé kuřecí kebaby pro africkou královnu z Lesotha

    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]