Příprava klíčků luštěnin a obilovin
(Jarmila Mandžuková "Pokrmy z kuštěnin a obilovin", ZN Brázda 1993 a časopis "Flóra na zahradě" čís. 12, 2004)

Suroviny:
  • semena - luštěnin (čočky, hráchu, cizrny fazolí, sojových bobů)
  • semena - obilovin (pšenice, žito ječmen, oves)
  • semena olejnin (slunečnice).
    Semena kupujeme ve specializovaných obchodech nebo použijeme vlastních vypěstovaných zdrojů, nikoli v běžných prodejnách se semeny. Osiva mohou být totiž namořená a klíčivost semen z obchodů nemusí být dobrá.


  • Postup pro přípravy:
    Semena důkladně propláchneme a pak je namočíme alespoň někdy až 12 hodin (přes noc) do studené vody a necháme nabotnat (olejnatá potřebují 30-40% vody vztaženo na vlastní hmotnost, obilniny 50-70%, luskoviny 100% i více). Vodu pak slijeme, semena znovu propláchneme, necháme okapat a uložíme na teplé temnější místo. Další dny opakujme proplachování a okapávání 2 až 3 krát denně, dokud se neobjeví klíčky. Naklíčená semena asi jeden den před upotřebením vystavíme přímému světlu, aby zezelenala. Semena hrachu a fazolí můžeme vložit na chvíli do vroucí vody a podle druhu je necháme 4 až 12 hodin nabobtnat. Potom semena dobře propláchneme na sítu a dáme klíčit do nádoby. Proplachujeme pravidelně dvakrát za den, aby se smyly všechny nečistoty a nezačaly se šířit plísně nebo hniloba. Po nabobtnání stačí na zásobování vodou pravidelné promývání.

    Nejlépe když si uděláme nádobku s víčkem s nahoře upevněným sítkem. Vzduch má do tak jednoduchých nádob dobrý přístup.

    Pro klíčení je ideální pokojová teplota, světlo není podmínkou, naopak přímé slunce škodí. Zralost klíčků hodnotíme podle jejich délky, která se u každého druhu liší. Obilniny, slunečnice, sója, cizrna a pohanka mají délku kolem 5 mm, fazole čočka či kukuřice 2 až 3 cm (viz také tabulka). Když chceme klíčení přerušit, uložíme semena do chladničky, kde je můžeme uchovat až tři dny.

    Klíčky v kuchyních používáme především syrové (výjimku tvoří klíčky fazolí a sójových bobů, které je lepší před použitím jen krátce podusit bez většího tepelného zpracování. Všechny zmíněné klíčky jsou vhodné do salátů a pomazánek. Chuť upravujeme kořením, dresinkem nebo kombinací s různými druhy zeleniny. Přidáváme je, kromě zmíněných salátů a pomazánek na obložené chlebíčky, do jogurtů a polévek. Jsou velmi výživné a lehce stravitelné. Enzymy obsažené v semenech se namočením aktivizují a štěpí škrob obsažený v semenu na jednoduché cukry, bílkoviny na aminokyseliny; tuky se působením enzymů uvolní volné mastné kyseliny. Výsledkem je, že klíčky se stávají předtrávenou potravinou obsahující více vitamínů. V následující tabulce jsou uvedeny pěstitelské údaje jednotlivých semen v pořadí:
    Tabulka
    (druh semena / doba namáčení v hod / doba klíčení v hod / délka klíčků v mm )

    klíčky fazolí
    Čočka10-12 / 3-5 / 6-12
    Hrách 8-12 / 3-4 / 8-20
    Fazole 8-12 / 3-4 / 8-20
    Sojové boby 12-16 / 3-4 / 12-30
    Pšenice 8-12 / 2-3 / 5-10
    Žito 8-12 / 2-3 / 5-10
    Ječmen 8-12 / 2-3 / 5-10
    Oves 8-12 / 2-3 / 5-10

    Odkazy
  • Jak nakličovat? - stránky firmy "Pro-Bio"
  • Klíčky - recepty: Medová nátierka - Kaša z klíčkov - Zemiakový šalát
  • Mlsný domek - Vepřové maso se sójovými klíčky
  • Bio zahrada firmy "Mipam Bio" s.r.o. - přednosti čerstvých klíčků
    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]