Jak uskladnit bylinky na zimu ?

Bazalka - Saturejka - Estragon - Majoránka - Oregano - Máta - Rozmarýn - Pažitka - Tymián - Kopr


Bazalka
Nejlépe začátkem července, kdy je již bazalky hodně, její listy jsou tmavě zelené, ale zatím ještě křehké, natrháme velkou náruč bazalky - množství asi jako je jeden nacpaný igelitový pytlík. Řádně ji ve dřezu několikrát umyjeme a necháme přes ceditko okapat. Pak lístky osušíme do utěrky a odřežeme dlouhé stopky. Uděláme hromádky po asi 5 lístcích. Mezitím nastřiháme z alobalu obdélníčky asi 10 x 8 cm. Dáme 5 lístků bazalky na každý obdelníček alobalu a srolujeme fólii do trubičky, zahneme konce a dáme do krabice. Krabičku naplněnou voňavými trubičkami dáme do mrazáku a zamrazíme. Je to práce alespoň na 2 hodiny, ale stojí to za to. Takto si bazalku uchováme "čerstvou" po celou zimu, včetně její nádherné vůně. Další možností je použít jiný, ale obdobný způsob:
Rozsekané lístky bazalky přímo zamrazíme do vody např. v dělené nádobce pro výrobu kostek ledu, která bývá součástí vybavení ledniček. Ledové krychličky po zamrznutí vyjmeme a plníme jimi mikroténové sáčky nebo víčkem uzavíratelné kelímky a skladujeme opět v mrazáku. Jak je to velmi jednoduché!. Stačí do našeho pokrmu vhodit jednu, či dvě ledové kostky plné bazalky a její vůně se rozšíří po naší kuchyni třeba i o Vánocích. Velké listy pokapeme olejem a zmrazíme zvlášť a použiváme je jako ozdobu pokrmů. Bazalku se nevyplatí sušit, ale můžeme ji také naložit do oleje např. olivového, do octa nebo pro řadu pokrmů je vhodná naložená v soli.

Saturejka
Zmrazíme celé větvičky natrhané ještě před květem rostliny. Ty jsou takto vhodné pro vaření v pokrmech; nebo zmrazujeme natrhané a jemně nasekané lístečky. Můžeme je uchovat i ve směsi oleje a nebo octa se solí.

Estragon
Výhonky zmrazujeme celé nebo zmrazíme jen otrhané lístečky. Můžeme je sušit, ale jen nejmladší větvičky, neboť starší bývají po usušení spíše hořké, než aromatické.

Majoránka
Lístečky a malá poupátka můžeme zmrazit samotná nebo s petrželkou. Hodí se také k sušení. V tomto stavu je aromatičtější než čerstvá. Můžeme ji naložit do oleje, octa, uchováme ji i v soli, ale v tomto případě její použití není již tak všestranné.

Oregano neb dobromysl
Zmrazujeme jemné lístečky a výhonky. Sušit oregáno je možné, ale podle některých odborníků u nás doma vypěstované se sušit nevyplácí a je dobré si kvalitní středomořskou sušenou bylinku raději koupit. Výborné je uchovávat oregano v oleji pro "zimní pizzu". Aromatizovaným olejem pak pizzu jenom pokapeme.
nahoru
Máta
Zmrazujeme mladé lístečky a výhonky pro přípravu nápojů. Dáváme vždy jen jednotlivé lístečky do ledových kostiček. Mátu však s výhodou sušíme pro přípravu chutného a voňavého čaje. Nakládáme ji také do octa nebo oleje a pak použijeme pro přípravu jehněčího a nebo exotických pokrmů.

Rozmarýn
Zmrazujeme jen mladé výhonky a jehličky, nejlépe když usušíme celé větvičky. Můžeme je také nakládat do octa a oleje. Ještě lepší je, když rozmarýn naložíme s oloupanými stroužky česneku.

Pažitka
Zelené drobné stonky jemně nakrájíme a zmrazíme ve formičkách na led. Kostičky uchováváme v mikrotenovém sáčku. Sušení pažitky se nevyplácí.

Tymián
Zmrazujeme celé mladé větvičky. U dřevnatých stonků zmrazíme jen otrhané lístečky. Sušit lze tymián výborně, nejlépe celé větvičky i s květy; taková bylinka je v pokrmu jemnější. Tymián lze nakládat do octa, nejlépe z červeného vína nebo do oleje, případně spolu s česnekem a zrnky pepře.

Kopr
Jemně rozsekaný kopr zalijeme vodou a ve formičkách na led a zmrazíme. Pak kostičky uchováváme v mikroténových sáčcích. Otrhané lístečky i rozkvetlé vrcholíky i se semínky můžeme sušit. Sterilovaný, poměrně vońavý kopr se prodává běžně v obchodech.

Poznámka DDK:
Sušení bylinek
- lze provádět také v mikrovlnné troubě, kde je ponecháme po dobu 5 - 6 minut a pak je uskladníme v těsných dozách.
Bylinková sůl - jako stolní koření může být připravena, když nasekané bylinky prokládádme střídavě s vrstvou solí do skleniček. Na 4 díly soli dáváme 1 díl nasekaných bylinek. Aromatizovánou sůl můžeme po celou zimu používat k dochucení pokrmů.

nahoru
Na obsah kapitoly
HOME
[CNW:Counter]