Pěstujeme vlastní bylinky

Tuto kapitolu "Dadalovy kuchařky" věnuji pěstování čerstvých bylinek pro kuchyňskou spotřebu.
Bylinek, které používáme v kuchyni je široká škála a ta pochopitelně zahrnuje zejména silně aromatické středomořské byliny od fialové šalvěje, přes tvrdé lesklé listy vavřínu až po lehkou vzdušnost fenyklu. Pro naše potřeby jsem vybral jen ty, které nejčastěji používám a každoročně pěstuji na balkóně jak našeho panelového bytu, tak na zahrádce našeho domku. Jsou to: bazalka, tymián, pažitka, rozmarýn, máta peprná, majoránka, estragon a řeřicha setá.
O koření v pravém slova smyslu se zde příliš nezmiňuji. Jsou již každému dostatečně známa a na internetu je hodně pěkných stránek tomuto tématu věnovaných Je to zejména stránka "Koření od Antonína"
aj. Tato koření a jejich směsi však také neopominu a postupně jsme je zařazoval pod příslušná hesla Dadalova lexikonu, přílohy této sbírky receptů.
Bylinky vypadají fantasticky sami o sobě. Měly by se pěstovat blízko kuchyně, aby když je potřebujeme stačilo jen vyskočit a utrhnout si je úplně čerstvé. Co nám tomu brání? Vždyť se dají pěstovat na malém městském dvorku, v truhlíku, květináči na balkoně, na parapetě u okna aj. Dříve se bylinky často pěstovaly spíše pro zdravotní účely, k léčení neduhů, nebo se sypaly na podlahy, aby vzduch sladce voněl nebo ze stejného důvodu se vkládaly do prádelníku. Také u nás horké letní slunce, tyto původem středomořské bylinky, zesiluje a rostlinky se na zahradě pomalu přetváří ve voňavé ingredience. Proto jsou pro labužníky tak důležité!
Jaro je dobou přemýšlení o obnově zdrojů našich oblíbených čerstvých bylinek. Čerstvě utržené byliny se nám stanou základní a přirozenou součástí v téměř každém nami připraveného pokrmu.
Nakonec kromě jejich praktického použití jsou to i velmi krásné rostliny. Bylinkám vyhrazená část zahrady nebo i malý balkón mají jistou a vždy uklidňující atmosféru.
Petržel a bazalku pěstujeme spíše ve velkém, protože ji používáme relativně ve značném množství. Proto, pokud je to možné jí vyhradíme dosti prostoru. Ostatních rostlin si vysázíme tolik, kolik naše rodina během léta spotřebuje a . . . nebo kolik máme místa. Některé bylinky si na zimu dáme do květináčků a udržujeme je při životě - třeba na okně v kuchyni. Velmi vděčná je v tomto období řeřicha setá, kterou tak můžeme mít k dispozici po celý rok. Tak chutě do toho!
Seznámíme se s radami zkušených a zkusíme i pár doporučených receptů.

Literatura a prameny:
  • Monthy and Sarah Don: "For to Fork", Production for Channel Four, 1999
  • Dagmar Lánská a kol.: "Koření pro každé vaření", Nakladatelství Práce, Praha, 1979
  • Dagmar Lánká: Tradiční koření I. A II. Nakladatelství Lidové noviny, 2001
  • Internetová stránka: Česká hospodyňka, rubrika "Články - archiv"
  • Internetová stránka: Koření
    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME