Jehněčí pečené s nádivkou
("Prima vařečka", TV Prima, duben 2001)
Suroviny:
  • jehněčí kýta
  • 1 lžíce másla
  • sůl
    Na nádivku:
  • 3 vejce
  • 3 rohlíky
  • 250 ml mléka
  • 2 lžíce másla
  • zelená petrželová nať
    Příloha: brambory

    Postup přípravy:
  • Z jehněčí kýty připravíme plát, osolíme, přehneme a uděláme kapsu, kterou naplníme nádivkou a zašijeme. Zbytek nádivky dáme do pekáče upéci.
  • Naplněné maso vložíme na rozehřáté máslo, nádivkou nahoru do trouby. Když nádivka ztuhne teprve maso obrátíme. Během pečení občas podléváme a přeléváme vypečenou šťávou. Ke konci pečení znovu obrátíme, potřeme máslem a upečeme dozlatova.
    Příprava nádivky:
    Nádivku připravíme smícháním rozpuštěného másla s mlékem a se žloutky a touto směsí zalijeme rohlíky nakrájené na plátky. Vše osolíme, necháme krátce odpočinout a potom obrátíme, aby se houska stejnoměrně namočila. Pak zlehka přimícháme tuhý sníh ušlehaný z bílků a přimícháme nasekanou petrželovou nať.
    »". . . A den předtím, než se měla hostina konat, přijeli ti kuchaři, byli černí a leskli se, ale bylo jim zima a byl s nima tlumočník, a naši kuchaři jim měli dělat pomocníky, ale šéfkuchař odvázal zástěru a odešel ten den pryč, trucoval, byl uražen, avšak ti kuchaři z Habeše, ti začali vařit několik set vajec natvrdo a smáli se, a zubili a pak zase přivezli dvacet krocanů a začali je píct v našich troubách a do velikých mís rozdělali nějaké nádivky, ke kterým potřebovali třicet košů housek a zase plné hrsti koření a petrželky přivezli na káře, a naši kuchaři jim to nasekali a všichni jsme byli zvědaví, co budou dělat ti černí hoši, taky se jim stalo, že dostávali žízeň, a tak jsme jim nosili plzeňský pivo, a oni si libovali a za to nám dávali zavdat jejich likér, z nějakých trav to bylo a bylo to děsně opojné a vonělo to pepřem a mletým novým kořením, ale pak jsme se polekali, protože si dali přivézt dvě antilopy, které už byly vyvržené, rychle je stáhli, koupili je v zoologické zahradě, a ty největší kastróly, co jsme měli, tak na těch ty antilopy pekli, házeli celé kostky másla pod ně, sypali z pytlíku to svoje koření, všechna okna jsme museli mít otevřená, tolik páry tu bylo, pak do těch antilop vkládali ty napolo upečené krocany s nádivkou, volné místo vyplnili stovkami vajec natvrdo a pekli to současně, ale potom se celý hotel skoro zhroutil, sám šéf se polekal, protože na tohle nebyl připraven, kuchaři přivezli před hotel živýho velblouda a chtěli ho porazit, ale toho jsme se báli, ale tlumočník uprosil pana Brandejse, a tak přišli novináři a ti způsobili, že náš hotel se stal středem pozornosti tisku, tak svázali toho velblouda, který jasně a zřetelně mečel, nééé, nééé, jakože aby ho nepodřezávali, ale jeden kuchař ho podřízl košeráckým nožem a dvůr byl plný krve a už za nohy stoupal velbloud na kladku, drali se nožem pro jeho droby a pak celého toho velblouda bez noh vykostili, zrovna tak jako ty antilopy, a přivezli celé tři vozy dříví, a šef musel přivolat hasiče a ti se stříkačkou připraveni se dívali, jak ti kuchaři rychle rozdělali oheň, veliký oheň jako se dělá dřevěné uhlí, a na tom ohni na třínožce, když oheň odešel a zůstalo dřevěné uhlí, otáčeli špízem a opékali celého toho velblouda, a když byli skoro hotovi, tak do toho velblouda dali ty dvě antilopy, ve kterých byli krocani jako nádivka, a v těch už byla taky nádivka a taky ryby, a volné místo vyfutrovali vařenými vajíčky a pořád sypali to svoje koření a pili pivo, protože jim bylo i u toho ohně zima, tak jako pivovarští kočí, kteří v zimě, aby se ohřáli pijí studené pivo. A tihle černí kuchaři, když bylo prostřeno pro třista hostí, a auta už je začala svážet a vrátní otevírali limuzíny, tak tihle černí hoši stačili na dvoře nejen upéct selata a berany, ale v kotlích stačili uvařit polévky z tolika masa, že šéf nelitoval, že nakoupil tolik zásob . . ., a potom přijel sám Hailé Selassie . . . "« (dokončení)

    Bohumil Hrabal: "Obsluhoval jsem anglického krále", Československý spisovatel Praha, 1990
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]