Měření surovin v kuchyních a převod jednotek

V angloamerické kuchařské literatuře tj. značného počtu receptů na stránkách internetu jsou množství ingrediencí uváděna velmi často počtem šálků (cup), polévkových lžíc (tbsp - tablespoons) a čajových lžiček (tsp - teaspoons), případně i dalšími britskými "imperiálními jednotkami".
Tento způsob měření objemu je velmi oblíbený, neboť hospodyňkám značně usnadňuje práci i při pečení sladkostí. Je proto je velmi oblíben a rozšířen. Přesto nením nad dvojramennou váhu se závažím.
U nás jsou někdy jako kuchařské "hity" vydávány tzv. "hrnečkové kuchařky" jako lépe prodejná určitá rarita. U vaření pokrmů nám na nějakém tom gramu nezáleží, můžeme být velkorysí a jedineční. Při cukrářském pečení je však nutno udávané poměry přesně dodržovat. Z vlastní zkušenosti jistě víme, že odchylky mají mnohdy v konečném důsledku nepříznivý, někdy téměř katastrofický vliv na chuť a vzhled našeho výtvoru. Zde pro experimentování již není tolik místa, kdežto u zmíněného "vaření" je naopak fantazie a kreativita vítána.
Při studiu receptů v zahraniční literatuře a stále častěji na internetu je nutno si povšimnout, zda jde o předpis australský nebo anglicko-americký. Mezi těmito oblastmi nalezneme určité odchylky ve velikosti objemových měřidel. Například australská jedna lžíce i jeden šálek jsou objemnější, mají přesně objem 20 ml, kdežto britská a americká lžíce je zaokrouhlena na 15 ml.
Při návštěvě některých významných kuchařských internetových stránek (např. Epicurous), máme možnost volby v jakých jednotkách si předpis na stránku stáhneme. Stačí si jen zvolit tlačítkem.
Řada předpisů z oblastí bývalé britské říše je uváděna v tzv. britských imperiálních jednotkách jako je: pound, ounce - pro hmotnosti ; quart, pint, gallon - pro objemy; inch - pro rozměry např. pečícího plechu a další jiné. Tady nezbývá, než si pro převod nainstalovat vhodný prográmek, např. Quick-Convert verze 1.11., který používám nejčastěji. V DDK uvádím většinou předpisy v metrických jednotkách (g, ml), ale nechci se v určitých předpisech vzdávat výhod velmi praktických objemových jednotek, např. při pečení mafinek apod.
V DDK pak používám této definice.

1 šálek (hrnek, cup) = 230 ml - 1 lžíce (polévková) = 15 ml - 1 lžička (čajová) = 5 ml

V lepších prodejnách nádobí už si lze koupit soupravy samostatných odměrek v dílčích objemech: 1 - 3/4 - 1/2 a 1/4 šálku. U nás lze tyto odměrky také zahlédnout např. firma IKEA prodávala hezké nerezové šálky s držátkem, kde byly uvnitř umístěny proti sobě dvě dělené stupnice, jedna v ml a druhá v šálcích (1 cup, 1/2 cup 1/3 cup). Z počátku jsem si odměrky dělal z různých tvarově vhodných kelímků z umělé hmoty (např. od léků, jogurtů aj.), ale ve většině případů postačí k tomu i náš normální šálek na bílou kávu, který je jen o malinkou větší - vrchovatý má obsah 250 ml.
Pokud však všechny ingredience dávkujeme tímto jedním zvoleným šálkem, tak vlastně požadované poměry zachováváme a nemáme žádný problém. Jinak si můžete vyrobit nádobku s vyznačenými dělícími ryskami po obvodě dílčích objemů a vyčlenit si ji jen pro svoje kuchařské pokusy. Důležitý je převod objemu šálky u surovin s různou sypnou váhou např. pro pečení z různých druhů cukru a mouky. Různí šikulkové nám již pomohli a zveřejnili na svých stránkách programy, které snadno umožňují přepočítat nejen šálky, ale i různé britské imperiální jednotky u všech hlavních používaných surovin. Jsou a například na adrese:

 • "Metric konversion" - na stránce Toymaker's Homeworld, kterou vytvořil Y.E. Dumais. Zde je tabulka pro měření suchých ingrediencí, měření kapalin, převod hmotnostních jednotek na imperiální a velikost standardizovaných pánví aj.

  Pomocí specielní odměrky - nerezového kónického šálku zakoupeného v IKEA jsem naměřil a navážil následující hmotnosti nejpoužívanějších práškových ingrediencí pro pečení.
  Postup: Naplnil jsem lžící šálek IKEA a pak jsem na něj poklepal ze strany, aby se srovnala hladina s ryskou na vnitřní straně šálku. Získal jsem pak tyto hodnoty:

 • 1 šálek IKEA - 230 ml
  Cukr moučka = 200 g (bez velkých hrudek)
  Cukr krupice = 270 g
  Mouka hladká = 175 g
  Mouka hrubá = 200 g
  Mouka polohrubá = 175 g

  A jak je to se zarovnanými lžícemi. Nalezl jsem a dávám k dispozici následující tabulku dle kuchařky Lindy McCartney. Údaje jsou uvedeny v gramech:
  Surovina, [g]Polévková lžíce Kávová lžička
  Kapalina - voda12 (g = ml)3 (g = ml)
  Prášek do pečiva103
  Hladká mouka103
  Kukuřičný škrob92
  Rýže12-
  Škrobová moučka137
  Cukr moučka103
  Cukr krupice155
  Prášek do pečiva103
  Sůl207
  Ovesné vločky83
  Kakao62
  Mletá káva52
  Mleté mandle52
  Mleté vlašské ořechy52
  Mletá skořice62
  Med186
  Máslo155
  Olej124
  Smetana na šlehání (30%)125


  A jak je to se s jinými odměrkami, které máme poruce. Nalezl jsem tyto údaje o hmotnostech obsahu jogurtového kelímku a plechovky od konzervy. V naší kuchyni si můžeme vybrat jakékoliv nádoby v hodných obsahů (např. oblíbený hrneček) a ty si jednou provždy ocejchovat a pak stále používat při pečení bez vážení. Údaje v následující tabulce jsou uvedeny v gramech:

  Surovina, [g]Kelímek od jogurtu 150 gPlechovka 200 g
  Mouka100150 g
  Cukr150180
  Cukr150200
  Rýže150180
  Čočka150200
  Kroupy150200
  Strouhaný sýr60115
  Strouhanka5060
  Drobné těstoviny6080
  Mandle lískové oříšky100150
  Vlašské ořechy70100

  Na závěr bych jen shrnul: nejpřesnější je používat měření hmotnosti - gramy; ty jsou stejné všude na světě (rozdíly gravitace zanedbáme) a k tomu je třeba si ještě pořídit dvojramennou váhu se závažím. To je pak pečeníčko!

  Na závěr ještě připomínám objemové převody:

  1000 ml = 1 l; 750 ml = 3/4 l; 500 ml = 1/2 l; 375 ml = 3/8 l; 250 ml = 1/4 l; 100 ml = 1 dl = 8 lžíc.
  10 ml = 1 cl  ZPĚT do kapitoly
  ZPĚT do SLADKÉ KUCHAŘKY
  HOME
  [CNW:Counter]