Husa na pivě v červeném zelí
(Jiří Marhold:"Pivní kuchařka", Nakladatelství PLOT Praha,2002)
Pivo - bylo a je používáno jako koření. Má velkou energetickou hodnotu, obsahuje řadu dalších látek, které naše tělo potřebuje - bílkoviny, cukry, některé fosforečnany, dusíkaté látky, vitamíny skupiny B, alkohol a kysličník uhličitý. Chmel mu poskytuje nahořklou, ale příjemnou chuť. To vše se dostává do potravy s přídavkem piva. Pivo samo o sobě bylo vždy pokládáno za potravinu, která sytí a považováno za levný tekutý chléb. Říkalo se: "Kde je pivovar, tam není potřeba pekaře." Pivo bylo používáno jako koření, a dnes je používáno k nevšední přípravě a ochucení jídel a nápojů. Někteří kuchaři upřednostňují pivo k přípravě zejména tučnějšího masa, uzenin, ryb, drůbeže a zvěřiny, jiní u dalších pokrmů (např. těsta, těstíčka, polévky, omáčky, toasty aj.).
(Jiří Marhold: "Pivní kuchařka" - Kde se z piva vaří tam se dobře daří", Praha 2002)

Suroviny:
  • 1 husa nebo kachna
  • kmín
  • 2 láhve světlého piva (cca 1 litr)
  • 1 větší hlávka červeného zelí, na silnější nudličky
  • 1 větší cibule
  • uzený bůček
  • jablka oloupaná, na nudličky


  • Postup přípravy:
    Husu zbavíme vnitřností, dobře opereme, očistíme a osušíme. Zevnitř i na povrchu ji osolíme a pokmínujeme. Husu položíme na pekáč břichem dolů, podlijeme šálkem švětlého piva a pečeme v mírně vyhřáté troubě (max 180°C) do poloměkka. Případně ještě podléváme pivem.
    Mezitím připravíme zelí. Nudličky nakrájeného zelí dáme do mísy a zalijeme půl litrem světlého piva, podle chuti osolíme, přidáme kmín a spoječně s nakrájenou cibulí uvaříme do poloměkka. Do zelí pak přidáme nakrájený uzený bůček, nakrájená jablka a vše promícháme s vypečenou šťávou (bez tuku, ten sbíráme během pečení ptáka - DDK). Do pekáče klademe porce nasekané husy, které přikryjeme podušeným zelím. V troubě dopečeme doměkka a podáváme např. s bramborovým knedlíkem.

    Poznámka DDK:
    Jiří Marhold (1932)
    - mistr kuchař a spisovatel kuchařských knih má v kuchařském umění již padesátiletou praxi. Patří mezi naše vynikající odborníky tohoto oboru. Vyučil se v pardubickém hotelu "Veselka" a ve známém hotelu "Šroubek" na Václavském náměstí v Praze. Pak působil v řadě významných českých i zahraničních hotelů. Své zkušenosti dál předává i nám amatérům prostřednictvím článků v novinách i časopisech. Je autorem několika populárních kuchařských knih, většinou vydaných nakladtelstvím PLOT (viz katalog) v Praze. Mezi zajímavé patří i "Pivní kuchařka", ze které si můžeme připravit husičku nebo kačenku podle odtud převzatého receptu.

    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]