Škubánky a "metyja"
(Kolektiv autorů:"Zdravíme zdravě chutně a hospodárně", StZN Praha, 1960 a paní Emma Maděrová, 2003 a moje maminka, 1943, česká kuchyně)

Suroviny:
 • 1 kg oloupaných brambor
 • 150 g polohrubé nebo hladké mouky
 • 100 g sádla
 • sůl
  Na posypání:
 • mletý mák
 • strouhaný tvaroh nebo sýr
 • 150 g tvrdého tvarohu
 • moučkový cukr


 • Postup přípravy:
  Brambory oloupáme, nakrájíme na čtvrtky, přelijeme vařící osolenou vodou a uvaříme do poloměkka. Vodu slijeme do hrnku brambory rozsťoucháme, uděláme do nich obrácenou vařečkou několik děr až ke dnu a zasypeme je moukou. Začátečníci prý dávají raději hrubou mouku - lépe se zpracuje. Na mouku nalijeme asi polovinu slité horké vody, hrnek zakryjeme pokličkou a necháme stát na kraji plotny. Mouka se propaří asi za 20 minut. Pak přebytečnou vodu slijeme, brambory důkladně rozmačkáme a vařečkou umícháme s moukou na hladké a tuhé těsto. Podle chuti dosolíme. Lžíci namočenou v sádle, vykrajujeme úhledné "škubánky" vejčitého tvaru a na míse nebo na talíři je mastíme voňavým sádlem. Podáváme je sypané cukrem a mletým mákem nebo strouhaným tvarohem či sýrem a pod. - tak, jak je libo.
  Večer zbylé škubánky:
 • - vykrájíme lžící, vložíme na pánev s rozpáleným sádlem a do červena opečeme,
 • - uděláme z těsta kuličky, které usmažíme v tuku např. jako přílohu k zelenině,
 • - dobře propracujeme, případně přidáme ještě moukou, někdy i vajíčko, necháme odležet a pak usmažíme na sádle dočervena placičky - bramborové opečenky. Můžeme je také péci na pánvi nebo dokonce na suché plotně.
  Opečené škubánky jsou chřupavé a hodí se jako příkrm k zelenině, pečenému masu nebo jen tak je pojídáme se salátem. Těsto nesmí být řídké, jinak jsou mazlavé a při smažení na tuku ho příliš nasávají.

  Buchlovská "metyja"
  Varianta A:
  U nás doma na Moravě moje maminka používala škubánkové těsto k přípravě dalšího velmi oblíbeného pokrmu. Tuto obdobu škubánků zdejší lidé nazývají "metyja". Těsto je stejné jako na škubánky. Lžící se těsto vypichuje a klade na omaštěný plech, pěkně do řady vedle sebe, Tyto hromádky jsou střídavě prokládány lžičkou povidel. Pak se ještě vše posype mákem, pomastí sádlem a zapeče.
  Varianta A:
  Nedávno jsem dostal e-mail od paní Emmy Maděrové z Buchlovic, která mně poslala svůj recept tak, jak ho dělají u Maděrů dodnes:
  Uvařené mírně osolené brambory, z nichž se částečně slije voda, posypeme trochou hrubé mouky a necháme chvíli stát přikryté na teplé plotně, aby se to propařilo. Pak to dobře zpracujeme mačkadlem na brambory. Je-li třeba přidáme ještě trochu slité vody. Nesmí to být moc tuhé, ale ani řídké. Přikryté dáme asi na 10-15 minut do trouby nebo to dáme zapéct do remosky. Pak dáme na talíř vrstvu těchto brambor a na to kousky povidel, posypeme tvarohem nebo mákem (eventuelbně perníkem s mletými oškorušemi - viz níže), posypeme cukrem a pomastíme. To se pak opakuje s další vrstvou. (" . . . s Frantou si ji děláme, ale naši kluci to nechtějí".). Také u nás to bylo podobné. Naše děvčata (maminka a sestra) tento pokrm nesmírně milovala, ale já jsem se tehdy trochu zdráhal . . ., a teď je mně to líto. Velmi brzy si ji - tu "buchlovskou metyju", udělám a vyléčím si tak svůj smutek z tehdejší hlouposti.

  Poznámka DDKa
  Oškoruše: - je místní výraz pro malinký trpký plod jeřábu oškeruše (Sorbus domestica) rostoucího v několika exemplářích v Buchlovicích. Patří mezi ohrožené a chráněné druhy
  .
  nahoru
  ZPĚT do kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]