Brambory maďarské - Pommes de hongroisse
(Jaromír Trejbal: "Český kuchař ve francouzské kuchyni", str. 7, Lidová demokracie, příloha týdeníku Naše rodina, francouzská kuchyně)
Brambory maďarské - dušené s přídavkem pálivé papriky jsou u nás málo známy, jsou velmi jednoduché na přípravu, ale chutnají výborně.
Suroviny:
 • 600 g malých brambor, oloupané
 • hovězí vývar, dle potřeby
 • sůl
 • 50 g másla
 • 1 lžička pálivé papriky


 • Postup přípravy:
  Brambory oloupeme, vypereme a v kastrole zalijeme jen malým množství hovězího vývaru. Je-li třeba přisolíme. K bramborám přidáme máslo, papriku, zakryjeme pokličkou a dusíme doměkka.
  »"Z obyčejných brambor je možné v kuchyni připravovat doslova kouzla - přesvědčil jsem se o tom v královské rezidenci v Biarritz. Něco podobného jsem neviděl ani v pařížském hotelu Ritz. V královské kuchyni tehdy působil specialista, kuchař Henri Guerot. Předvedl nám přípravu brambor na slavnostní hostiny,. Uvařil velmi kvalitní žlutomasé brambory ve slupce v páře, oloupané prolisoval na pracovní plochu, přidal k nim kukuřičnou mouku, žloutky sůl a uhnětl těsto jako na nudle. Pak z těsta vyválel placku a radýlkem nakrájel čtverce asi 8 x 8 cm. Těsně před prací si už připravil zeleninové, vaječné, mandlové, sýrové a další náplně, kterým se pak dva kornoutky vždy jen zpola naplnily a zasunuly do sebe. Třetí kornoutek, který byl naplněn celý, se zamáčkl shora, takže vždy tři spojené kornoutky představovaly jednu porci přílohy. Těsně před podáváním se na oleji smíseném s přepuštěným máslem ("půl na půl") smažily, Když byly téměř dosmaženy, vyjmul je z tuku, smáčel v rozšlehaných vejcích a jen krátce dosmažil. Bylo to ohromně efektní, kornoutky vypadaly jako ze zlata."«
  (Jaromír Trejbal:"Český kuchař ve francouzské kuchyni", Lidová demokracie - příloha Naše rodina, Praha, 1992)
  ZPĚT do kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]