Brambory rajčatové
(Jaromír Trejbal: "Český kuchař ve francouzské kuchyni", Lidová demokracie, příloha týdeníku Naše rodina, Praha 1992, francouzská kuchyně)
Brambory rajčatové - získaly na výstavě v Paříži I. cenu jako nejlépe chutnající příloha. Hodí se ke každé úpravě masa, nikoliv však k omáčkám. Jaromír Trejbal vzpomíná jak během jeho působení v hotelu Magellan se konala přehlídka nejlépe šlechtěných odrůd brambor a spojená se soutěži o nejchutnějí připravenou přílohu z brambor k rozmanitým pokrmům. K přípravě více jak sto ochutnávek jídel různé struktury a chuti nastoupili tří kuchaři a k těmto pokrmům byly zároveň v hotelové kuchyni připravovány brambory jako příloha - to byl hlavní účel ochutnávky. Specialisté je pak ochutnávali a hodnotili. V hotelové kuchyni bylo k tomu připraveno osmdesátšest druhů nejrůznějších bramborovývh příloh. Porota pak nejvýše ocenila "rajčatové brambory" (viz předpis níže) a brambory na víně".
Suroviny:
 • 500 g brambor, oloupané
 • 500 g rajčat
 • 50 g másla
 • 3 stroužky česneku, rozdrcené nebo rozetřené
 • sůl a mletý pepř
 • 1 lžíce petrželky, najemno nasekané


 • Postup přípravy:
  Rajčata spaříme, oloupeme, rozmačkáme a překrájíme na kusy. V kastrole se širším dnem rozpustíme máslo, přidáme česnek, sůl, mletý pepř a nasekanou petrželku. Vše zpěníme, přidáme rozmačkaná rajčata a lehce promícháme. Kastrol postavíme na plotýnku a velmi mírně zahříváme pod bodem varu (asi na 80°C), abychom odpařili téměř všechnu vodu. Rajčata nesmí vařit a po ukončení tepelné úpravy musí být pevná a hustá (jako protlak). Doba odpařování může být poměrně dlouhá. Z oloupaných brambor uvařených ve slané vodě připravíme hustou bramborovou kaši s máslem. Na talíři pak z kaše vytvoříme věnec a doprostřed naklademe kopeček z připravených rajčat.

  ZPĚT do kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]