Fatayer - libanonské taštičky se špenátem
("Prima vařečka", TV Prima, prosinec 2000, arabská kuchyně)Fatayer - je typický arabský "slaný moučník", zvláště oblíbený v zemích Středního Východu - v Sýrii, Jordánsku a Libanonu. Postup přípravy pokrmu s názornými obrázky jednotlivých fází je v angličtině i s dalšími údaji uveden na internetové stránce Arabic Slices. Doufám, že podle níže uvedeného popisu pokrm také snadno připravíte.
Suroviny:
Na těsto:1 kg hladké mouky10 g droždí sůl, cukr
Na náplňcibule špenát čerstvý koření sumac (případně vynecháme a nahradíme podle chuti citrónovou šťávou)kyselina citrónová (nebo šťáva z citrónu) 3 lžíce olivového oleje piniové oříšky
Příloha: zeleninový salát
Postup přípravy:Z mouky a vody a kvásku vypracujeme těsto a necháme odležet.Z těsta pak vyválíme placku a vykrojíme kolečka.Do koleček vkládáme špenátovou nádivku a nahoru nasypeme piniové oříšky a zabalíme do tvaru trojúhelníku.Dáme na pekáč a upečeme v troubě a podáváme položené na zeleninový salát.
Příprava špenátové nádivky:Čerstvý špenát nakrájíme nadrobno a cibulku velmi jemně posekáme na malé kousky a smícháme.Přidáme arabské koření sumac nebo citrónovou šťávu, olivový olej a vše dobře promícháme.
Poznámka DDK:
Koření sumac - Rhus coriaria patří do rodiny Anacardiaceae. Jsou to jsou bobule divoce rostoucího keře v oblasti Středozemního moře, zejména na Sicilii a jižní Itálii a v některých zemích Středního východu. Je to základní a velmi široce používaná ingredience arabské, turecké a zejména libanonské kuchyně. Používá se k okyselení pokrmů tak, jako jinde je používána citronová šťáva, tamarind nebo vinný ocet. Je součástí grilovacích marinád na kebaby, ryby, drůbež. Šťáva je oblíbená příměs dresinků salátů a marinád zeleninových salátů. Také je používán v práškové formě na steaky a do zeleninových i kuřecích dušenin. Žvýkání semínek působí prý proti bolení břicha (Gerard, 1597). Ve směsi s jogurtem je vždy podáván jako příloha ke kebabum.
ZPĚT do kapitolyHOME