Některé oblíbené zálivky na saláty
»"A saláty mám rád. Zvláště hlávkový, když je politý omáčkou, a ta musí být připravena: polovina kyselé smetany, polovina jogurtu, nadrobno se rozsekají vypeckované olivy, smíchají se s tou smetanou a teprve až na stole se tím salát poleje. Salát se má vždy připravovat až na stole. Nechat ho dlouho máčet v těch nálevech, majonézách, šťávách je neúcta k salátu a ten si to nezaslouží«

(Jan Goldhammer:"Zálivka na hlávkový salát Aloise Fišárka", Výtvarníci a labužníci, Praha 1970)

Moje nejpoužívanější zálivka a její varianty
  • Smícháme olivový olej (3 díly), balsamikový nebo ovocný ocet (1 díl), cukr, sůl, pepř nebo chilli (to vše podle chuti) a velmi jemně rozsekaný celý svazeček petržele.
  • V bohatější variantě přidáme jeden kelimek bílého jogurtu.
  • To všechno pak nalijeme na spoustu nakrájené zeleniny, kterou máme po ruce (ředkvičky, okurku, rajčata, čínské zelí aj.)
  • Někdy přidám nastrouhaný nebo nadrobený sýr feta.
  • Obecně ke zvýšení výživnosti a také pro naše zdraví můžeme přidát otruby, ovesné vločky, klíčky a hlavně bulgur, se tím nasytit a zcela nahradit oběd.

    Poznámka: Do většiny uvedených zálivek a dresinků můžeme přidat nivu, česnek, worcestrovou omáčku, strouhaný zázvor, křen, čerstvé bylinky,papriku i chilli aj., zkrátka dle fantazie.

    Základní zálivka
  • Smícháme půl šálku vody, 2 lžíce oleje, 2 kostky cukru, sůl a citrónovou šťávu.

    Česneková zálivka
  • Nakrájíme jeden stroužek česneku, přidáme půl šálku olivového oleje, 3 lžíce červeného vinného octa, ochutíme solí a pepřem.

    Majonézová (jogurtová) zálivka
  • Smícháme 100 g majonézy nabo jogurtu 1 lžičku citrónové šťávy nebo octa, půl lžičky cukru, špetku soli a pepře, dochutíme hořčicí nebo sardelovou pastou.

    Řeřichová zálivka
  • Bilý jogurt smícháme se 2 lžícemi sekané řeřichy, 2 lžičkami oleje, osolíme a opepříme.

    Hořčicová zálivka
  • Dvě lžíce plnotučné hořčice smícháme se 2 lžícemi cukru a za stálého míchání přiléváme olivový olej (1 lžíce).
  • Lze přidat ještě kopr nebo pažitku.
    Můžeme vyzkoušet druhou ostřejší variantu při níž smícháme půl šálku olivového oleje, 3 lžíce vinného octa, 1 lžičku dijónské hořčice s 1 lžíci nasekané petrželky.

    Pepřová zálivka
  • Smícháme 1 lžíci červeného pepře s 1 balením majonézy, 1 lžící smetany, rozsekanou petrželkou a špetkou bílého pepře.
    »"Salát prošel snad nejuniverzálnějším převratem. Téměř nic v celém kuchařství tak neprozrazuje svého tvůrce. Salát hodný svého jména je hojnost čerstvé zeleniny koupající se ve směsi jemného olivového oleje a octa. . . , možno-li kozelcového octa. . . Někteří znalci provozují zvláštní ritus úpravy a stráví týdny na salátové směsi. Počínaje bílým vínným octem nebo dobrým jablečným octem a naplní jimi galonovou nádobu (pozn. DDK - galon = 3,8 l). K tomu přidají zrnka pepře a čerstvý estragon a možno-li tymián, petržel a celer. Musí se dbát, aby nádoba měla přiléhající víko. Po dvou třech týdnech vycedíme, a máme ocet hodný nejlepších olejů. Dřevěné mísy se zdají zvlášť vhodné na míšení salátů, ačkoliv nejlepší nádoba je z japonského dřeva s černým, lesklým lakem. Vnitřek mísy, vytřen česnekem, působí příznivě. Úprava vysoce doporučovaná eminentními znalci sestává z 1 čajové lžičky francouzské hořčice, půl čajové lžičky zrnek pepře, 6 lžic bohatého olivového oleje, 4 lžic připraveného octa. Kombinace zeleniny je nekonečná. Pro letní oběd nebo večeři s oblibou připravuji salát z vařených řep (studených), štěrbáku, rajčat plus velký tuňák a syrový květák máčený po francouzsku. Syrový květák má ořechovou příchuť a rozkošnou křehkost."«

    (Kamil Bednář, 1912–1972: "Americký manažer Merle Armitage vzpomíná", Liberec 1998)
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]