Salát Caesar
(Z deníku i-Dnes, recept uvedla Šárka Hamanová, spolupracovnice redaktce časopisu
"Apetit", srpen 2006)Salát Caesar (Caesar Salad) - obsahuje v podstatě listy klasického římského salátu v česnekovo-octovém či citronovém nálevu a modifikovaný dalšími surovinami jako jsou: krutony, parmazán, olivový olej, syrové nebo vařené vajíčko, worcestershirská omáčka hořčičný prášek a čerstvě mletý černý pepř. Původně byl připravován při stole přímo před očima hosta. Jeho poularita a historie naznačuje, že se jeho složení recept od receptu liší. dnes se podává v nejluxusnějších světových restauracích. V roce 1930, byl "Caesar Salad" na zasedání "International Society of Epicures" ("Mezinárodní společnost labužníků") v Paříži odborníky-šéfkuchaři za "nejlepší recept pocházející z Ameriky padesátých let". Historiky je popsáno několik verzí vzniku tohoto křupavého a pikantního salátu. Tento salát údajně poprvé připravil již kolem roku 1903 Giacomo Junia, italský kuchař v Chicagu ve státě Illinois. Pracoval v malé restauraci "The New York Cafe", která se snažila americké chuti přizpůsobit italské pokrmy jako je pizza, špagety. V tehdejší době ji však měli v oblibě převážně zde žijící Italové. Za málo pravděpododbnou je pokládaná verze, že salát byl objeven v mexické Tijuaně a současně San Francisku během americké prohibice. Historici se domnívají, žev Tiujaně byla pouze dělána jemnější verze pro turisty.
Giacomo Junia nazval tento salát po Juliu Caesarovi, tehdy považovaného za největšího Itala všech dob. Skupina dalších historiku tvrdí že salát byl objeven v mexické Tijuaně v roce 1924 váženým restauratérem Caesarem Cardini (1896-1956) o víkendu 4. července na "Den díkuvzdání" a tvrdí se, že je nazván po svém strůjci. Další historickým tvrzením je, že salát sestavil v Tiujaně v roce 1926 bratr uvedeného Caesara Cardini jeho bratr bývalý italský pilot za I. světové války Alex Cardini. Ten přidal další suroviny (např. ančovičky) a nazval ho původně "Aviator's Salad" na počest svých přátel - pilotů ze základny v San Diegu. Tato verze salátu byla údajně velmi populární a až pozdějí byla přejmenována na "Caesar Salad." U nás jsou uváděny vegetariánské verze nazývané podobně "Císařské saláty" např. ZDE. V následujícím receptu přinášíme verzi zveřejněnou výše uvedenou redaktorkou časopisu "Apetit" v novinách.
Suroviny čtyři porce:2 hlávky římského salátu2 kuřecí prsíčkaolej na opékání kuřecího masasůl a pepř na dochucení
Na zálivku:150-200 ml olivového oleješťáva z jednoho citrónu2 filátka ančoviček v oleji2-3 lžičky dijónské hořčice1 lžička strouhaného parmazánu nebo sýru Gran Moravio1 lžička worcesterské omáčky
Na ozdobu:1/4-1/2 čerstvé bagety na krutonyolivový olej na opečení krutonů5 stroužků česnekukousek pamazánu nebo sýru Gran Moravio vcelku na hoblinky2-3 vajíčka natvrdo,(nejsou nutná)
Postup přípravy:
Příprava zálivky:Suroviny potřebné na zálivku včas vyndáme z lednice, aby měly všechny stejnou tj. pokojovou teplotu.Vložíme je do mixéru nebo vyšší misky pro ruční přístroj a suroviny prošleháme až vznikne hladká hmota podobná majonéze.
Příprava krutonů:Bagetu nakrájíme na asi centimetrové kostičky. Do pánve nalijeme trochu olivového oleje, a do rozehřátého přidáme plátky česneku, přisypeme kostičky pečiva a opečeme je dokřupava. Pokud se česnek spálí musíme ho odstranit - má hořkou chuť.
Opečení kuřecího masa:Maso z kuřecích prsíček rozklepeme na co nejtenší plátky, aby se rychleji propeklo. Nejdříve je jemně je osolíme a opepříme. Do papírovým ubrouskem vytřené pánve po krutonech nalijeme čerstvý olej. Olej pořádně rozpálíme a maso na něm z obou stran zprudka opečeme. Potom pánev s masem přikryjeme pokličkou a maso malou chvilinku podusíme, aby se propeklo. Pustí trochu šťávy, kterou můžeme přimíchat do zálivky. Hotové plátky masa nakrájíme po krátkém jeho odpočinku mimo pánev na proužky.
Úprava listů římského salátu:Římský salát rozdělíme na listy a pořádně je opláchneme proudem studené vody k odplavení všech nečistot např. písku atd. Salát se po této lázni také probere a bude pak správně křupavý.Listy pečlivě osušíme v utěrce, aby na nich lépe držela zálivka. Pak je ručně natrháme na kousky.
Konečná úprava a podávání salátu:Natrhané listy salátu rozdělíme na čtyři talíře, přidáme parmazán nakrájený na jemné hoblinky, např. škrabkou na zeleninu. Do salátu přisypeme křupavé krutony a přelijeme mixovanou zálivkou. Každý list by se měl důkladně v zálivce při míchání obalit. Nakonec přidáme nakrájená kuřecí prsíčka. Promíchat salát můžeme také až u stolu před zraky hostů, tak jak to bylo první tradicí. Na závěr můžeme jednotlivé porce nebo mísu se salátem ozdobit kolečky vajíček natvrdo
ZPĚT do kapitoly
HOME