Alsaský salát - Salade alsascienne
(Jana Martinicová: "Francouzská kuchyně", str. 151, Merkur Praha, 1981, francouzská kuchyně)Alsaský salát- pochází z francouzsko-německého pomezí, které je krajem vína i piva a dokonce mocných bílých pálenek. Kuchyně zdejší je vydatná nevyhýbající ses uzenému vepřovému masu, zelí a tím se poněkud odlišuje od pokrmů ostatních francouzských kulinářských oblastí. Vnáší do francouzské kuchyně nové vydatné pokrmy mnohdy bizardních jmen, jako je např. slavná "choucroute alsasciennne". Ani alsaský salát - salade alsaciennne se od tohoto trendu neodchyluje. Je z kysaného zelí a brambor s nakrájeným uzeným bůčkem a jemenými uzenými klobáískami. V sychravých podzimních dnech nám jistě přijde vhod.
Suroviny pro 4 osoby:500 g kysaného zelí300 g brambor, uvařené, oloupanésůl a pepř3 polévkové lžíce majonézy125 g uzeného vařeného bůčku3 kvalitní vuřty (např. špekáčky apod.), na tenké proužky8 lžíc omáčky vinagrette
Na omáčku vinagrette:1/2 lžičky soli4 lžíce octa5 lžíc olivového oleje2 lžíce suchého bílého vína2 lžíce najemno nasekaných aromatických bylinek
Postup přípravy:
Příprava omáčky vinagrette - Sauce vinaigrettePůl lžičky soli rozpustíme v octě, přidáme olivový olej, bílé suché víno a najemno nasekanýé provensálské bylinky (majoránka, tymián, rozmarýn a pod.). Podle chuti dosolíme, opepříme a vše dobře promícháme.
Příprava brambor, vuřtů a bůčku:Uvařené brambory nakrájíme na tenká kolečka a ještě teplé je okořeníme 3 lžícemi omáčky vinagrette.Tenké proužky vuřtů polijeme rovněž 3 lžícemi omáčky vinagrette.
Příprava zelí:Ve vařící vodě necháme spařit asi dvě minuty kysané zelí a necháme je okapat. pak je dáme do hluboké mísy, osolíme, opepříme.Polijeme 2 lžícemi omáčky vinagrette, promícháme, přidáme majonézu a opět promícháme.
Úprava a podávání salátu"
Na zelí ve středu podávací mísy položíme uvařený bůček, ještě krátce opečený na pánvi, okolo dáme proužky z vuřtů a kolem dokola mísy rozmístíme brambory.
Poznámka DDK:
Alsasko (francouzsky Alsace, německy Elsass) - je jedním z 26 regionů Francie. Nachází se na východě Francie u hranic s Německem a Švýcarskem. Skládá se ze dvou departmentů (Bas-Rhin a Haut-Rhin) a jeho hlavní město je Štrasburk. Klima v Alsasku je polokontinentální, jsou tam studené zimy a horká léta. Je to ideální místo na pěstování vína (město Colmar). Vína zde pěstovaná se nazývají "Vin d'Alsaceů. Po pádu Říma bylo Alsasko kolonizováno Alamany a v 5. stol. bylo součástí Franské říše, později Svaté říše římské národa německého. V průběhu Třicetileté války vpadla do Alsaska francouzská vojska a Alsasko se stalo součástí Francie. Po Prusko-francouzské válce (1870 – 1871) bylo téměř celé Alsasko s výjimkou Belfortu připojeno k Německé říši, v níž tvořilo součást říšské země Alsaska-Lotrinska. Po 1. a 2. světové válce se stalo znovu součástí Francie. Proto je alsaská kuchyně tolik ovlivněna německou kuchyní. Typické je používání pórku v mnoha podobách. Typická jídla jsou "baeckeoffe", "tarte flambée", "sauerkraut" a "fleischnackas". Alsaské jídlo je synonymem pro pohostinnost, jídlo je vydatné a servírované ve velkorysých porcích a představuje jednu z nejbohatších regionálních kuchyní. Gastronomickým symbolem regionu je nepochybně kyselé zelí. Při jeho výrobě se zelí jemně nastrouhá, proloží solí a jalovcem a ponechá kvasit v dřevěných sudech. Zelí může být podáváno s drůbeží, vepřovým masem, uzeninou nebo dokonce s rybou. Tradičně je podáváno s vepřovým masem, štrasburskou klobásou nebo s párky, slaninou, uzeným vepřovým nebo s výběrem vepřových masných výrobků. Jako příloha slouží většinou opečené nebo vařené brambory nebo knedlíky. Pro Jižní Alsasko, též zvané Sundgau, je charakteristický smažený kapr.
nahoru
ZPĚT do kapitolyHOME