Ajvar srbský - Srpski ajvar
(Dušan Karpatský: Jugoslávská kuchyně", str. 188, recept číslo 398, Avicenum Praha 1988, srbská kuchyně)Ajvar, aijvar (v cyrilice : ajвар / aивар) - je připravován hlavně z červené papriky, lilku, s česnekem a chilli . Je původem ze srbské kuchyně, a byl proto dlouho známý také jako "srbský salát", nebo "srbský zelený kaviár". Postupně se stal populární jako příloha/salát v celé tehdejší Jugoslávii a o druhé světové válce a se stal populárním na celém Balkánu. Původní "domácí ajvar" je vyráběn z na ohni opékaných paprikách, zatímco někteří průmyslových výroby dnes používají papriky vařené, což vede k nižší kvalitě výrobku. Vzávislosti na obsahu "capsaicinu" v chilli paprice se reguluje množství přidaných chilli papriček. Ajvar může být sladký, pikantní (nejčastější), nebo velmi pálivý. Lze jej použít jako pomazánku na chléb, pečivo nebo častěji jako přílohu k zejména grilovanému masu či jako pikantní salát . Název ajvar pochází z tureckého slova "havyar", který znamená "slané jikry" čili kaviár . Slovo bylo původně použito v Srbsku pro domácky vyrobený ajvar ve středním a dolním Podunají - okresu Smederevo, Đerdap a Kladovo. Domácí ajvar, býval velmi populární v domácnostech a restauracích v Bělehradě. Původní "domácí ajvar" je vyroben z na ohni opečených paprik, zatímco dnes někteří průmysloví výrobci používají vařené papriky, což má za následek jeho nižší kvalitu bez typicky kouřového nádechu.
Suroviny:5 podlouhlých špičatých červených paprik (kapií)5 bachratých zelených paprik2 větší lilky1 menší hlavička českého česneku10 - 20 ml olejecitrónová šťáva nebo vinný či jablečný ocet podle chutimletý pepř a sůl podle chuti
Postup přípravy:Papriky a lilky naskládáme nasucho na plech a vložíme je do předehřáté trouby na 30 minut při 180°C až jim slupka zahnědne.Pak je přesypeme do většího hrnce, zalijeme asi 100 ml studené vody.Hrnec přikryjeme pokličkou a necháme zeleninu aspoň 20 minut zapařit, abychom ji mohli pak snázeji oloupat.Po této době slupky oloupáme, papriky zbavíme stopky a semínek a z lilků rovněž odkrojíme stopky.Pak obojí umeleme na masovém strojku (nebo dnes snadněji rozmělníme na pastu ručním mixérem)Směs osolíme, opepříme, přidáme drobně nasekaný česnek, okyselíme citrónem nebo octem podle chuti (ne moc!)Pak za stálého míchání přiléváme oleje tolik, kolik ho hmota vsákne.Podáváme k masu např. zejména grilovanému, ke studené míse, na chlebíčky a pod.Ajvaru můžeme připravit větší množství, v chladničce v uzavřené skleničce víčkem vydrží řadu dní, například i přes zimu připravený společně se sousedy po baraňsku.
Ajvar na zimu po braňsku - Ajvar kao zimnica na barnjski
(Dušan Karpatský: Jugoslávská kuchyně", str. 238, recept číslo 522, Avicenum Praha 1988, srbská kuchyně)
Příprava domácího ajvaru na zimu- vyžaduje značné množství ruční práce, zejména pokud jde o loupání pečených paprik. Tradičně je ve velkém množství připravován uprostřed podzimu, kdy je paprik nejhojněji a pak konzervovaný a je uchováváme ve sklenicích a spotřebováváme téměř během celého roku. Ve většině domácností zásoby však nevydrží až do jara, takže ajvar lze hodnotit spíše jako zimní jídlo. Často se celá rodina nebo i sousedé se shromažďují péčou spolu papriky, loupají a hromadně dělají ajvar. Hlavní kultivar papriky, který se na Balkáně k tomu používá je nazýván "Roga" (tj. rohy). Je to velká červená paprika s tlustou dužinou a poměrně snadno jde oloupat. Je velká a tvarovaná jako kozí roh a má tlustou dužinu. Roga obvykle dozrávají koncem září.
Aby bylo možné vyrobit pravý domácí ajvar tak papriky a baklažány (lilky) jsou pražené vcelku na desce umístěné na otevřeném ohni, či deskách ze dřeva v kamnech nebo v troubě. Pečené papriky si musí posléze krátce odpočinout v uzavřené mise, kde se ochladí a snadno se dají oloupat a dokonale odstranit semena. Papriky jsou pak umlety v mlýnku nakrájené na kousky (tato varianta je často označován jako "pinđur"). Vytvořená kaše je pár hodin dušena ve velkých nádobách - podobné květináčům. Pak se přidává slunečnicový olej a česnek ke snížení obsahu vody a ke zvýšení trvanlivosti po konzervaci. Sůl (a někdy i ocet ) se na konec nalije do horké ajvarové kaše a pak přímo do sklenic, které jsou okamžitě uzavřeny. Nejlepší ajvar se vyrábí v Srbsku, protože pouze ruční odstraňování slupky a semínek zajišťuje onu typickou lehce nahořklou chuťa odstraní pachutě původem ze slupky. Průmyslová výroba v Srbku byla údajně relativně skromná s roční produkcí "Srbského ajvaru" 640 tun . Osijecko-baranjská župa je jedna z oblastí Chorvatska ve Východní Slavonii a jihu Baranji. Ekonomicky je tato oblast stále velmi ekonomicky slabá, vzhledem k tomu, že se pořád ještě vzpamatovává z občanské války v Jugoslávii a na ni navazujících konfliktů. Mnoho domů je stále ještě zničených, působí tu ale naštěstí mezinárodní pomoc. Obyvatelé jsou převážně Chorvati, Srbové byli během ozbrojených střetů přesídleni. Název župy pochází z názvu hlavního města Osijeku a historické části Uherska, Baranyji.
Suroviny:5 kg červených paprik (kapií)1,5 kg lilkůasi 600 ml oleje200 ml vinného octa nebo 100 ml citrónové štávy50 g pálivých chilli papriček, sůl podle chuti1 palice česneku (není nutný)
Postup přípravy:Lilky oloupeme a rozkrájíme na 1 cm silné plátky a dobře opečeme na plotně (případně litinové plotýnce a pod.), až je povrch plátků nahnědlý.Papriky opečeme nasucho v troubě (180°C), pak je ještě horké nasypeme do hrnce, zalijeme trochou studené vody, přikryjeme poklicí a necháme pořádně zapařit (třeba i hodinu).Jak se papriky ochladí a budou se nejen dobře loupat ale i zbavovat semínek.Oloupané a očištěné papriky spolu s lilky umeleme nejemno na masovém strojku včetně čerstvých chilli papriček - nejlépe však uděláme, když použijeme opět ruční mixer.Zahřejeme olej, opečeme na něm jemně umletou směs a opékáme za stálého míchání 30 - 45 minut.Pak osolíme, podle chuti okyselíme a ještě za horka naplníme do vypařených skleniček s víčkem a zalijeme vrstvičkou oleje.Můžeme směs také naplnit do mikrotenových sáčků a dát zmrazit.
nahoru
ZPĚT do kapitoly
HOME