Slovácký šumajstr s domácími škvarky
(Tradiční lidový pokrm z Moravského Slovácka, česká krajová kuchyně)Šumajstr nebo šumajzl: - je vydatné, laciné a tradiční jídlo všedního dne z Moravského Slovácka, které prý z tamnějších kuchyní pomalu mizí. Je to obdoba tzv. známé a taky tradiční "kočičí svatby" (nebo svarby). Jen hrách je nahrazen drobnými fazolemi. Pokrm pak vzniká smícháním předem uvařených fazolí a krup s dobrými domácími škvarky. V některých oblastech pak místo škvarků je použito dobře vypečené vepřové maso. Případné použití slaniny místo jmenovaných pak je jen ubohá náhražka domácích škvarků. V Kobylí se dělá ještě na jeden způsob - s bramborami. No aby jsme to neměli zas tak snadné s těmi názvy, tak "šumajstr" v oblasti Českého ráje představuje fazole se zelím. No, namou tě??? Četl jsem zprávu, že ve slovenské Skalici považují toto jídlo také za svoje tradiční, které prý od nich převzali blízcí sousedé na Moravě (dnes už za "čarou"). Autor uvádí názvy např. jako "manželstvo" alebo "svatba. My jsme si však rozdíly ve jménech při skladbě surovin v pokrmu si již trochu vysvětlili. Aby toho nebylo málo zmíním variantu "Kočičí tanec", kde jako luštěnina spolu s kroupami je použita čočka místo fazolí či hrachu. A co luštěnina cizrna, která k nám přišla do obchodů poněkud později z Blízkého Východu a Balkánu - jak tento pokrm nazveme? Někdo se domnívá, že název je odvozen od židovského "šouletu". Kdo ví jak to vlastně bylo?
Suroviny:400 g krup (č. 10)200 g červených fazolí150 g škvarkůnakládané okurkysádlosůl a pepř
Příloha: chléb
Postup přípravy:Fazole a kroupy uvaříme samostatně v osolené vodě.Uvařené smícháme dohromady, pomastíme sádlem, přidáme škvarky.Dochutíme solí, pepřem a můžeme přidat i česnek, pokud ho máme rádi.Podáváme s chlebem a nakládanou okurkou.
Borkovanský šumajstr - obsahuje místo škvarku dobře propečené vepřové maso.
Potřebujeme pro 6 porcí: 900 g vepřového plecka, 100 g krup, 115 g bílých fazolí, 2 velké cibule, 2 stroužky česneku, 1/2 lžíce vepřového sádla, kmín, sůl, mletý pepř.
Postup přípravy:Maso nakrájíme na šest dílů , osolíme, okmínujeme a v troubě upečeme doměkka.Kroupy a předem namočené fazole propláchneme a dáme vařit každé zvlášť.Povařené je osolíme, obojí spolu promícháme, přidáme utřený česnek a na sádle na drobno nakrájenou opraženou cibulku.Podáváme s pečeným masem, přelité výpekem, s kyselou okurkou nebo salátem z kysaného zelí.Vhodnou přílohou je chléb.Tož tak si Borkované pochutnávají! Zkuste to taky !
nahoru
Na obsah kapitoly
HOME