Chumus 4x
Chumus (humus, hummus, hommus) a tahini (tehina) - jsou základními potravinami blízkovýchodní arabské kuchyně. Chumus platí za národní jídlo Izraele, je velmi oblíbený na Středním východě (Libanon) i na Balkáně. Tyto dvě dip-omáčky jsou často podávány v arabském chlebu pita a to většinou jako předkrm, nebo pokrm vložený mezi dvě hlavní jídla, případně jako příloha k pokrmu "falafel", často jako dip-omáčka se syrovou nebo v páře dušenou zeleninou, s krekery, či v Evropě většinou namazanou na topinkách nebo na bagetách. Chumus můžeme skladovat v uzavřených lahvičkách v lednici asi týden, nesmíme ho však zmrazit. Dnes je i u nás cizrna k dispozici, stejně jako omáčka "tahini" v řadě obchodů, supermarketech a v řadě obchodů se zdravou výživou a tak si tuto lahůdku můžeme připravit a vychutnat, nakonec třeba i "počesku" s pečeným nebo dušeným masem. Maso není však vůbec potřeba, to vím z vlastní zkušenosti. V průměru poskytuje cizrna asi 23 kalorií na jednu lžíci, 1,1 g tuku (0,1 g nasyceného, 0 mg cholesterolu, 1 g proteinů, 3 g bílkovin, 1 mg sodíku, 34 mg draslíku, stopy železa, < 1 g vlákniny, 7 mg vápníku.). V této kapitole uvádím několik vyzkoušených národních receptů z různých oblastí, které se však v podstatě velmi málo liší.
Chummus z Izraele - Zdravý hummus - Hummus bi Tahini z Libanonu - Avocado Hummus z Libanonu
Chummus z Izraele
Suroviny:
200 g cizrny2 - 3 lžičky sody (není nutné)2 stroužky česneku1 lžíce pasty tahini (tachini) - pasta ze sezamových semínek je k dostání v obchodech zdravé výživyšťáva z jednoho citrónusůl a pepřolivový olejpetrželka
Postup přípravySuchou cizrnu přes noc namočíme do studené vody.Následující den vodu scedíme a cizrnu necháme na sítu odkapat.Pak ji vložíme do hrnce a spaříme horkou vodou (to děláme vždy proto, aby nás luštěnina nenadýmala).Do vody přidáme 2 až 3 lžičky sody a ještě jednou vaříme, ale již pod pokličkou.Uvařenou scedíme a prolijeme studenou vodou. Cizrnu vaříme tak dlouho, až změkne jako máslo.Osolíme ji, až když je měkká.Měkkou cizrnu, pastu tahini, česnek, a citrónovou šťávu vložíme do mixeru a vše umícháme na hladký krém.Na míse či talíři posypeme nasekanou petrželkou a postříkáme olivovým olejem.
nahoru
Zdravý chumus
Suroviny2 šálky uvařené cizrny nebo 538 g konservu cizrny 1/2 šálku čerstvé petrželky3 stroužky česneku1 lžíce olivového oleje2 lžíce tahini (sezamové pasty)3 lžíce citrónové šťávysůl a pepř podle chuti1/2 lžíce drceného římského kmínupodle chuti cayenský pepře nebo "Tabasco"
Postup přípravy:Uvařenou cizrnu scedíme, ale necháme si stranou asi 1/2 šálku kapaliny - pokud případně použijeme cizrnu z konzervy scedíme ji, promyjeme a propláchneme studenou vodou, abychom odstranili přebytečnou konzervační sůl.Cizrnu necháme okapat a osušit.Mezitím nadrobno nasekáme čerstvou petrželku a stroužky česnek, vložíme do mísy a přidáme cizrnu.Směs vymícháme (nejlépe ručním mixerem) na jemné pyré, do kterého přidáme zbývající suroviny: olej, pastu tahini, citrónovou šťávu, sůl, pepř, drcený kmín a tabasco.Opět mixujeme asi 3 minuty, až vznikne velmi hladký krém, případně za přídavku přiměřeného množství vody z cizrny.Před podáváním hotový ochucený cizrnový krém - chumus necháme vychladnout.
nahoru
Hummus bi Tahini z Libanonu
Suroviny:450 g cizrny, uvařená doměkka (ponechat 1/2 vody z vaření)šťáva z 1 - 2 citrónů4 stroužky česneku, nasekané1 lžička soli170 g tahini (sezamová pasta)1 - 2 lžíce olivového olejecayenský pepř podle chuti1 - 2 lžičky sušené máty
Postup přípravy:Do mixeru vložíme česnek, sůl a polovinu citrónové šťávy a krátce rozmícháme.Postupně a po menších dávkách přidáváme uvařenou cizrnu.Jakmile je pasta hustá přidáme zbytek citrónové šťávy, olivový olej a uschovanou vodu slitou s cizrny.Když je již cizrna rozmixována do krémové konzistence přidáme sezamovou pastu, cayenský pepř, mátu a vymícháme vše dohladka.Dochutíme cayenským pepřem, případně další mátou a citrónovou šťávou. Ještě lžící přendáme pastu na talíř a povrch postříkneme olivovým olejem a posypeme pepřem. Podáváme s arabským chlebem pita jako lehké jídlo, přesnídávku nebo dip-omáčku, také jako přílohu např. k masu (podobně jako bramborové nebo hrachové pyré).
Další recept na tento pokrm podle egypského receptu najdeme ZDE
nahoru
Avocado hummus z Libanonu
(Linda McCartney: "World of Vegetarian Cooking", vydání z Itálie, 1998, arabská kuchyně)Jestliže nám chutnal tradiční hummus, odzkoušejme pro změnu tuto variantu z kuchařské sbírky vegetariánských receptů z celého světa od Lindy MacCartney. Tato omáčka je dobrá na sendvičích (topinkách) s rozsekanými rajčaty, paprikami a červenou cibulí.
Suroviny:
225 g cizrny z plechovky, odkapaná (nebo sušená uvařená doměkka - DDK)1 lžíce pasty tahinišťáva z 1 citrónu4 lžíce jogurtu (nebo sójového jogurtu)3 lžíce olivového oleje1 stroužek česneku, rozdrcený2 velká oloupaná avokádasůl a černý pepř dle chutičerstvá petrželka, nasekaná na ozdobení
Postup přípravy:Cizrnu vložíme do mixeru, přidáme všechny ingredience, včetně avokáda.Mixujeme až je směs hladká.Ochutíme solí a pepřem a přidáním citrónové šťávy, jestliže je to nutné. Hummus umístíme do misky, zakryjeme a vychladíme v lednici.Před podáváním jen posypeme nasekanou petrželkou.
nahoru
Na obsah kapitoly
HOME