FLOYD VE STŘEDOMOŘÍ

(Uvedený text s kuchařskými recepty je volně zpracován podle komentáře televizního seriálu "THE FLOYD ON THE MED" opakovaně uváděném na kanálu kabelové televize "Spektrum". V tomto seriálu s Floydem navštívíme několik zemí rozkládajících se kolem Středozemního moře a poznáme zdejší proslulou gastronomii. Připojit se můžete kliknutím na příslušnou oblast a tak cestovat spolu s námi kdykoliv.

ÚVOD

Keith Floyd ve StředomoříStředozemní moře omývá břehy Evropy, Asie a Afriky a je domovem mnoha rozličných náboženství a etnických skupin: muslimů, židů, katolíků, křesťanů atd. Jedno mají všichni obyvatelé společné, dělí se o základní chutě a aroma Středomoří jako je tymián, rozmarýn, olivový olej, česnek, rajčata, lilky, ryby, koření, sušené ovoce ořechy a podobně.
Některé z těchto zemí jsou velmi rozvinuté, mají složité techniky vaření, jiné jsou docela chudé a vaří třeba v pecích na velbloudím trusu.
Při našem putování, které začíná u Herkulových pyramid budeme objevovat různé způsoby jakými tyto odlišné skupiny připravují svá výborná jídla. Protože jak kdosi kdysi správně řekl, "kde už nerostou olivovníky tam končí gastronomická civilizace".
Uvidíme!
Středomoří to je pestrá směs kultur a tradic zářivých barev a vůní. Spolu navštívíme tyto země:



ŘECKO I. díl - ŘECKO II. díl

Řecký vliv na Středomoří je známý nejen kvůli kultuře, matematice a vědám vůbec ale i díky gastronomii. Řekové vařili výborná jídla již 500 let před Kristem a naučili vařit i Římany. První kuchařku napsal jistý Hesiot, čímž o staletí předčil římské požitkáře. Ale co dnes jaké je vaření v Řecko 2. tisíce let po narození Krista ?

TURECKO

Nádherná mešita známá jako modrá mešita byla vybudována kolem roku 1617 na výsluní Osmanské říše ve městě nazývaném Constantinopolis . Před tím do roku 330 po Kristu bylo město známé jako Byzantion a byl tu legitimně střed Římské říše. Turecko, obklopené čtyřmi moři Egejským, Marmanským, Středozemním, Černým a spojující dva kontinenty, hrálo unikátní roli ve světových dějinách.

FRANCIE

Když Francie upustila od tradiční kuchyně a vrhla se do "la cuisin nouvell" mysleli jsme si, že už přichází konec světa. Bylo to o to horší, že zde vesele podlehli americké gastronomické, pokud možno použít to slovo, kolonizaci tj. hamburgerům, kuřecím nugetám a podobným věcem. A přesto "Cotte de Azur" se svým sluncem, palmami a nádhernými odhalenými ženami stále nabízí místní pochoutky.

ŠPANĚLSKO

Je žhavé, je vášnivé. Je to Španělsko!
Tohle je býčí aréna. Každé září se tady koná zvláštní festival. Je na počest muže který položil základy moderních býčích zápasů Pedra Romára. Narodil se v roce 1755 a s býky začal zápasit v osmi letech. Do doby kdy zemřel ve věku devadesáti let, zabil šest tisíc býků, aniž by byl nabodnut na rohy. Ale pokud je vám proti srsti zabíjení býků, hned přes ulici je bar.

TUNISKO A MAROKO

Před dvěma tisíci lety byla sluncem rozpálená brutální aréna svědkem větších hrůz než býčí arény ve Španělsku. Tady házeli lvům křesťany, otroky a zločince. Ne nejsme v Římě, ale v Tunisu - v zemi pálivých červených paprik a kous-kousu. Naše putování nás odtud zavede do Maroka a Marakesche. Hezké slunce i písek, ale představte si v tom hromadu kamení a těžkou práci

EGYPT

Staří Egypťané netrpěli podvýživou. Uměli vařit grilované nasolené ryby, pekli patnáct druhů chleba, některé z nich můžeme najít ve vesnicích ještě teď a vařili asi devět druhů piva a většina byla mnohem silnější než je pivo, které pijeme dnes. Jejich páni faraóni, králové, královny i hodnostáři od dvora jedli granátová jablka, hrušky, švestky, jablka, husy, holuby a holubice, pili víno a užívali si. Vlastně se dodnes nic nezměnilo.

nahoru
O autorovi Úvod Řecko I. Řecko II Turecko Francie Španělsko Tunisko a Maroko Egypt
HOME
[CNW:Counter]