Příloha Dadalovy kuchařky

Edouard de Pomian: Radio Cuisine
(Ukázky z knihy "Veselé umění kuchařské", přeložil Dr. Ivo Suchánek, 1937)

JAHODOVÝ KOLÁČ

Konečně se objevily na trhu první jahody. Jsou ještě malinké a velmi drahé. Proto je budeme jíst s náležitou úctou. Jsou před námi na talíři. Jak je budeme jíst? Se smetanou, s trochou koňaku nebo Maraskina? Nikoli. Chceme plně vychutnat vůni a lahodnost tohoto ovoce, které nám oznamuje nové jaro, nové léto. Posypeme je jen práškovým cukrem a sníme tak, jak jsou. Červená, tuhá, osvěžující jahoda ztrácí veškerý svůj půvab, jakmile ji uvaříme. Zbledne, scvrkne se a nepěkně zvláční. Ztratí všechnu svoji osobitou chuť a také všechny své vitamíny. Proto je nikdy nevařme! Ba i na koláči se má objevit jahoda tak, jak byla utržena. Uděláme tedy koláč, ale koláč se syrovými jahodami. Tento koláč bude z křehkého těsta a upečeme jej bez jahod v troubě. Na upečený koláč dáme vrstvu dobré smetany a na tu teprve čerstvé jahody. Ty pak zalijeme rybízovým želé. Nejdříve udělejme polokřehké těsto. Do mísy dáme:

 • 200 g mouky
 • 100 g másla
 • 2 špetky soli

  Dále si nachystáme sklenici naplněnou do poloviny studenou vodou. Polovinu připravené vody přilijeme do mísy a rychle těsto propracujeme, aby se nám máslo pod dotykem ruky nerozpustilo. Voda se mísí s moukou a s máslem. Ale není dost vody. Proto jí ještě trochu přilijeme a dále mícháme. Vše se dobře promísí. Přestaneme míchat, jakmile už nám mouky nezbývá. Přestaneme však těsto propracovávat ještě před tím, než se stane zcela stejnorodé. V tom je tajemství úspěchu. Neboť toto těsto potřebuje jen polovičního množství másla, na rozdíl od pravého křehkého těsta.
  Těsto necháme v míse, přikryjeme ubrouskem a počkáme hodinu. Když hodina uplyne položíme těsto na hodně pomoučený vál a válkem je rozválíme na placku o průměru 20 centimetrů. Složíme ji na třikrát jako ubrousek a pak ještě na třikrát v opačném směru. Složené těsto přikryjeme ubrouskem a počkáme 10 minut. Pak těsto znovu rozválíme a znovu třikrát složíme. Pak znovu přikryjeme ubrouskem, počkáme 10 minut. Těsto se dá už použít.
  Vezmeme formu na dort o průměru 23 centimetrů a nerozpuštěným máslem ji trochu vymastíme. Znovu těsto válkem rozválíme na placku silnou 3 mm. Vložíme ji do formy tak, že ji celou vyplníme. Těsto, které přečnívá, přehneme dovnitř. Obrácenou vidličkou přilepíme těsto ke stěnám formy. Pak na několika místech vidličkou těsto propícháme. Vrstvu těsta ležícího na dně formy přikryjeme omaštěným papírem. Na list papíru položíme vrstvu suchých fazolí.
  Formu vložíme do rozpálené trouby. Po 20 minutách pečení je kraj těsta již zbarven. Formu vyjmeme z trouby a odstraníme papír s fazolemi. Těsto pod papírem je bílé a vypadá velmi chudokrevně. Proto dáme těsto bez papíru na deset minut do trouby. Když se těsto na dně lehce zbarví, vyjmeme formu z trouby a necháme ji vychladnout. Pak vyjmeme koláč z formy, položíme jej na mísu a necháme vystydnout.
  Počkáme, až přijdou naši hosté. Tehdy teprve naneseme lžičkou na dno koláče 150 g husté smetany, na smetanu položíme vrstvu očištěných, ve studené vodě omytých a pak ubrouskem osušených jahod. Slabě je posypeme práškovým cukrem. V rendlíku rozpustíme rybízové želé. Ve chvíli kdy zřídne, necháme je trochu vystydnout. Když želé začíná tuhnout, nalijeme ho na jahody. Koláč je už na pohled vábný. Když se objeví na stole všichni naší přátelé budou také nadšeni.
  Jejich nadšení se ještě zvětší, když po prvním soustě příjemně na jazyku kontrastuje svěžest čerstvých jahod s chutí rybízového želé. A nadšení se ještě zvětší, když pak čerstvá smetana něžně a nenásilně sdruží v jediný požitek vůni nejvonnějšího ovoce a lahodnou chřupavost lístkového těsta, říkám vám: . . .jahodový koláč je skvělé mistrovské dílo!
  nahoru
  ZPĚT do "Radio Cuisin"
  HOME

  [CNW:Counter]