Příloha Dadalovy kuchařky

Edouard de Pomian: Radio Cuisine
(Ukázky z knihy "Veselé umění kuchařské", přeložil Dr. Ivo Suchánek, 1937)

KUŘE S CURRY

Kuře s indickým kořením curry se skládá:
1. z kuřete, které se připraví tak, jak se připravuje dušené kuře ve Francii
2. z rýže podle orientálního způsobu
3. z omáčky, které musí být tolik, aby v talíři úplně zakryla i rýži i kuře.

Příprava kuřete
Pro pět osob jsem koupil kuře, které stálo …. Ne , tu cenu se vám neodvažuji vůbec říci; je to šílenství. Ale mezi námi, je-li vám kuře příliš drahé, můžeme koupit také telecí na guláš. 700 g vám postačí. V rendlíku rozpustíme 60 g másla. Hodíme do něho kuře nakrájené na kousky. Když se kuře slabě zbarví dozlatova, přidáme rozkrájené 2 cibulky. Když se cibulka zbarví, osolíme kuře a přidáme k němu vařící vody. Pak pokryjeme rendlík a necháme na mírném ohni 50 minut. Kuře je hotovo. Jestliže místo kuřete dusíme telecí, nechejme je v hrnci půl druhé hodiny. Hrnec i s jeho obsahem dejme zatím stranou.

Příprava rýže
V litinové m hrnci rozpálíme 60 g másla, hodíme do něho dvě sběračky rýže. Použijeme rýži dobré jakosti. Pak nalijeme na ni 3 sběračky vařící vody. Osolíme, přikryjeme nádobu a necháme na docela mírném ohni 20 minut. Pak odklopíme pokličku, zatřeseme hrncem. Zrnka rýže se dobře od sebe oddělují. Hrnec s rýží necháme ještě v otevřeném hrnci na mírném ohni vyschnout.

Příprava omáčky
Na omáčku si připravíme:
 • 300 g cibule
 • šťávu z kuřete
 • 300 g jablka renety
 • 60 g másla
 • 20 g mouky
 • 60 g strouhaný kokos
 • 4 lžičky curry
 • 125 g smetany
  Oloupeme cibuli a jablka, Rozkrájíme je na drobné kousky. V hrnci rozpustíme máslo. Když se v něm cibule zbarví dozlatova, přidáme mouku. I ta se trochu zbarví. Přidáme jablka, strouhaný kokos (nemáme-li kokos, můžeme použít mandlí). Přilijeme šťávu z kuřete a vřelé vody tak, abychom měli 2 nebo 3 sběračky omáčky. Minutu vaříme. Nato přidáme curry. Promícháme; osolíme a vaříme půl hodiny v přikrytém hrnci. Smetanu přidáme, než neseme na stůl.
  Co je to curry? Je to směs indického koření. Každá indická hospodyně má svou vlastní směs. Pokud jde o mně, já prostě kupuji v dobrém koloniálním obchodě. Co ve směsi je není tak důležité. Omáčka je hotova. Kuře je teplé a rýže také. Neseme na stůl rýži, kuře i omáčku zvlášť. Každý si nabere na talíř kus kuřete, rýže a to vše polije necelou sběračkou této skvělé omáčky. K tomuto výtečnému a přepychovému jídlu nalijte do sklenic mladého burgunského vína.
  nahoru
  ZPĚT do "Radio Cuisin"
  HOME

  [CNW:Counter]