Ivan Vodochodský

Ivan Vodochodský Narozen 26.6.1963 v Praze - Krči jakožto prvorozené a nedonošené dítě sládka pražského nuselského pivovaru. Měl chudé, avšak radostné dětství. Rodiče jej místo do kolébky do koše prádelního ukládali a malé podvyživené tělíčko v neckách na valše masírovali, aby chlapce zotužili. Povedlo se - časem se z I.V. stává pěkný , zakulacený chlapec s vizáží kulackého synka. V roce 1965 však čáp přinesl bratra Tomáše, čímž končí údobí hojnosti a nastává doba bratrského dělení. Tatínek byl díky schopnosti udělat z nechutných patoků lahodný pivní mok přesunován do různých pivovarů v Čechách, a tak I.V. bydlel během svých jinošských let v Praze, Dobrovicích, Krušovicích, Sedlčanech a Vysokém Chlumci. Matka se starala o jeho rozhled kulturní a nutila jej k dobrovolné pravidelné docházce do LŠU , kde se učil hře na klavír a kytaru. Z obého po několika letech marných pokusů o virtuozitu sběhl, čehož do dneška lituje. Otec zase chtěl ke vztahu k půdě a hospodářství synky dovésti, musili v potu tváře dřít na záhumencích, ale ani jemu se nijak výrazně nezadařilo probuditi v nich zemědělského ducha.
Školní docházku absolvoval v několika ústavech s docela slušným prospěchem, který pouze pravidelně hyzdily snížené známky z chování. Vždy v tom byl nevinně, kromě jediného případu, kdy na výstavě mléčných výrobků v Sedlčanech, kde byli v 6. třídě se školou na exkurzi, sežrali se spolužáky celý vystavovaný dort a byli přitom přistiženi. Ostatní utekli a "Cvalda" ( tak se mu tehdy říkalo) byl polapen a potrestán. Po přebrání vysvědčení s "dvojkou z chování" se s dalšími provinilci ze žalu opil lahví "jabčáku", byl opět přistižen a dostal "trojku z chování".
V osmé třídě se začal intenzívně věnovat děvčatům a divadlu, což mělo vliv na výběr jeho dalšího studia. Chtěl jíti na konzervatoř, ale bylo mu to přísným otcem rozmluveno slovy: "Hůl bych o tebe přerazil, kdyby ses komediantem stal. Marš na řemeslo!" I nastoupil do učení na číšníka do věhlasného hotelu Alcron. Byl však tak nešikovný, že ho raději po půl roce marných pokusů přeřadili na kuchaře - a udělali dobře. Vyučil se, hotelovou školu dodělal , stal se z něj odborník na studenou a mezinárodní kuchyni. Červ divadla v něm však byl hluboko zapuštěn a tak zkusil přijímačky na DAMU - samozřejmě bez úspěchu. Byl tedy povolán na službu k obraně vlasti a dva roky strávil v lese a v Rusku, protože za odměnu narukoval k rakeťákům.
Po návratu z vojny, když ho jmenovali zástupcem šéfa studené kuchyně, ho kamarádi z JAMU týden tak silně opíjeli a přemlouvali k odchodu do společného angažmá do "Divadla Vítězného Února" v Hradci Králové, až vstal a roztřesenou rukou napsal dopis, kde žádal o přijetí za eléva. Přijali ho, dostal nástupní plat 700,- Kč měsíčně a byl šťasten. Hrál divadlo, dělal kulisáka a inspicienta, barmana v klubu a plejboje.
V roce 1989 se oženil s Dášou a hned odešel s kamarády na volnou nohu do Prahy, kde jej potkala revoluce. V únoru 1990 se narodila dcera Tereza a zjistil, že z divadla se rodina opravdu uživit nedá. Po dlouhém přemýšlení opouští spolek a vrací se do Hradce, kde nastupuje jako vedoucí soukromého hotelu. Vydrží zde rok, pak je mu ale nabídnut pronájem "Divadelního klubu". Neváhá, půjčuje si první peníze a rozjíždí podnikání. Povede se mu vytvořit originální malou scénu s vinárnou, kde je majitelem, hercem i uklízečem. Občas hostuje i na velké scéně dnes již "Klicperova divadla". Po dvou letech však o Divadelní klub přichází, protože si ho berou původní majitelé. Tak poprvé krachuje.
Nastává tříleté plodné období, kdy se narodí syn Vojtěch a kdy je živitel rodiny, postupně poradcem přes gastronomii, majitel nafukovacího skákadla, dovozcem textilu, prodejcem kancelářského nábytku, koberců a dovozcem zábavné pyrotechniky. I v těchto všech oborech postupně naletěl kamarádům, prodělal, zkrachoval a do dnes některé dluhy splácí. Po každém pádu si jako relaxaci jel s kamarádem udělat ohňostroj, nejprve malý, pak větší a větší až jej napadlo, že by se tím mohli zkusit živit. Tak učinili a dnes patří firma "Flash in Stars" mezi tři nejlepší firmy v republice na realizaci komponovaných ohňostrojů s hudebním doprovodem, k tomu produkují, pořádají firemní večírky, multimediální akce a pořádají velké koncerty, např. turné skupiny Lucie, Kabát atd. Má několik málo kamarádů, mezi kterými figurují "dobráci" Karel Holas a Zdeněk Mahdal.Ivan Vodochodský v Prima vařečce Holas ho pod záminkou ojedinělého gurmánského zážitku před čtyřmi lety podloudně zlákal ke kamerovkám na moderátora "PRIMA Jízdy", k čemuž se nechal přemluvit až po ujištění, že to budou výše jmenovaní dělat s ním. Tak to tedy zkusil, nějak se snažil, nechali si ho tam dva roky, poté ho vystřídal Meruňka, kterej neměl práci. Po půl roce si na něj vzpomněli, pro změnu vystřídal Meruňku a začal moderovat pořad "Mňam aneb Prima vařečka". Po roce práce a natočených 397 dílech vyvrcholil osobní konflikt mezi I.V. a programovou šéfovou ukončením spolupráce.
V současné době lze ho slyšeti v éteru na vlnách rádia "Frekvence 1", kde každičkou sobotu vyváří různé pochutiny - sice vaření v rádiu vypadá podivně (je to něco jako balet v rádiu), ale opravdu se tam vaří. Dále je ho vidět v pořadu "Rady ptáka Loskutáka" na TV Nova, kde se v minimálním časovém prostoru snaží předvést některé kuchařské zajímavosti.
No a k tomu všemu účinkuje v muzikálech "Krysař" a "Galileo" (ten má za sebou již premiéru) v Divadle "Kalich" v Praze, kde vytváří komickou dvojici s Mojmírem Maděričem, s kterým si ho lidi neustále pletou.
Vodouch ( tak mu říkají ) dojíždí tedy z Hradce Králové do Prahy, občas se snaží hubnout, přitom je velkým gurmetem (občas i gurmánem), má rád bourbona, víno a hezký lidi, hraje divadlo a dělá "ohníčky" a občas průšvihy.
Jo - a taky má rád svou rodinu, bez který by to asi těžko stíhal.
Můžete mu psát na e-mail: fis@fis.cz
Ivan Vodochodský odešel z pořadu "Prima Vařečka", ale gastronomii se věnoval dál, pokračoval v propagaci dobrého jídla (a firmy Maggi) na stanici Radio Frekvence 1 v pořadu nazvaném "Vaříme s Maggi". Zde na rozdíl od televize opravdu jídla vlastnoručně připravoval a to "živě" v přímém přenosu. Recepty připravované během tohoto pořadu v posledním měsíci (říjnu) existence pořadu naleznete na stránce "Vaříme s Maggi v přímém přenosu", které tam po sobě zanechal. Během našeho kontaktu posílal je pravidelně a v předstihu jako příspěvky do DDK. V následující tabulce je jejich výběr zařazený do DDK.
nahoru

Recepty poskytnuté I.V. do DDK:
Polévka s růžičkovou kapustou
Starodávná dršťková polévka
Královská polévka
Bramborová polévka se špenátem
Mlynářská pórková polévka
Zelinka - jarní polévka
Jemná čočková polévka
Artyčoky s holandskou omáčkou
Artyčoková láskyplná srdíčka
Šoulet
Pohankové holouby
Smažené býčí žlázy
Chutná sekaná pečeně
Pepřové vepřové s čínským zelím, paprikou a zázvorem
Vodouchův povánoční nářez
Vepřová kýta plněná po staročesku
Vepřové na majoránce se žampióny a cibulí Telecí hrudí s moravskou klobásou
Kůzle (jehně) - velikonoční hlavička
Kančí hřbet s ořechovou omáčkou a cuketovým pyré
Králík na šalvěji a červeném víně
Opečené bramborové knedlíky
Lososová terinka
Dědečkova vejce
Jarní salát se sýrem
Jarní vaječná majonéza
Bylinková rýže
Čínská smažená rýže
Medový koláč s tvarohem - hrnkový
Banánový beránek

Odkazy:
Ivan Vodochodský a jeho dobroty
Moje noviny:"Proč odešel moderátor Vododchodský"
TV recepty, názory na pořad "Prima vařečka" bez Vododchodského

nahoru
ZPĚT do kapitoly
HOME
[CNW:Counter]