Anuše Kejřová rozená Nápravníková
- majitelka koncesované školy kuchařské a učitelka vaření na dívčí měšťánské škole a dívčím lyceu v Hradci Králové na přelomu minulého století. Pořádala "kočovné" kurzy kuchařské a hospodářské pro mladé dívky, kde je učila šetřit a přesto ale vařit dobrá jídla. Koncem roku 1905 napsala knihu s názvem "Úsporná kuchařka" s podtitulem "Zlatá kniha malé domácnosti". Knihu věnovala své jediné dceři Jiřičce, která zemřela na záškrt zrovna tentýž den, kdy byl autorce dodán první výtisk. Za první honorář vypravila její pohřeb. Četl jsem pozorně její druhé, opravené a doplněné vydání, které vyšlo nákladem Šolce a Šimáčka spol. s r.o. v Praze v roce 1909. Do Dadalovy kuchařky jsem převzal několik receptů (viz odkazy) zejména do kapitoly omáčky.
Pražské nakladatelství MOTTO Praha vydalo před Vánocemi 2009 rosáhlou kuchařskou knihu této autorky pod názvem: "Zlatá úsporná kuchařka". Kniha tato obsahuje skutečně úsporné a vyzkoušené předpisy s rozpočty, jídelní lístky, dietní rady a předpisy na jídla pro nemocné a různé praktické rady pro hospodyňky. Každá úprava je popsána tak, že i hodpodyňka vaření neznalá může ihned s úspěchem vařiti a jistě se jí každé jídlo podaří. Je to její veliká přednost. Podle sdělení redakce se při tomto novém vydání zasahovalo do původního textu minimálně. Byl aktualizován pouze pravopis, modernizován slovosled a byl doplněn výčet surovin tam, kde nebyl úplný. Fotografie některých pokrmů, uvedených v této kuchařce, spolu s postupy budou údajně zveřejňovány na
webových stránkách nakladatelství. Také v DDK budou a jsou postupně uvedeny některé zajímavé recepty od této klasické české autorky.
Na závěr uvádím několik stále aktuálních rad Anuše Kejřové - Nápravníkové mladým začínajícím kuchařkám:Než počneš vařit, pomysli, co vařiti budeš, abys nedělala jídel, na které je času dosti a jídla, která se měla dříve vařiti neb péci, nenechala na dobu pozdější; byl by oběd zkažený (maso tvrdé atd.) Při dobrém promyšleném a jednoduchém obědě možno chvíle dopolední věnovati zašívání, žehlení a jiné práci.Při vaření nezapomínejme na oheň, udržujme mírný oheň (při zavřených dvířkách), aby se nám vše pomalu vařilo, peklo.Řádně zatopíme teprve, když je potřeba k červenání pečeně. Škoda paliva plýtváme-li jím zbytečně.Stane-li se nám již ta nehoda a něco se připálí (buď zelenina nebo cibule) rychle to dejme na jiný kastrol, sebeřme s vrchu to, co není černé, spálené, přidejme k tomu kousek nového omastku a dejme zaškvířiti; pak teprve podlijme.Podlité maso s připálenou cibulí, zeleninou, by bylo hořké a tím celá pečeně, omáčka zkažená.Při vaření nechme hrnce poklicemi přikryté, aby se zbytečně nepařilo a vše rychleji vařilo.
Je-li pečeně dříve upečena, než ji máme dáti na stůl, přikryjeme ji poklicemi neb druhým pekáčkem aby neoschla.
Nikdy omáčky při pečení nedělej přespříliš mnoho, neboť pozbývá chuti, vždy jen tolik kolik jí k podlití potřebujeme.
S pekáčů vždy usazeninou šťávu seškrábejme, ta dodá omáčce té nejlepší chuti.Do některých omáček k hovězímu masu. k zadělávanému, do polévek, dává se jíška.
Úsporná jíška je z loje, ale hleďme si vždy lůj doma vyškvařiti.
Jíšku za stálého míchání dozlatova uděláme; je-li ji málo bývá omáčka nechutná.
Jíška v omáčkách musí se hodně povařiti, není li dosti povařená, jest syrová, není hladká.
Bledou jíšku děláme na zadělávané maso z másla; tato musí býti mastnější.
Maso hovězí nekupujme sytě červené, je čerstvě poražené a bývá tvrdé; nejlépe když nějaký den leží, je pak křehčí.Chceme-li mít dobré maso, dáme je vařiti do vařící vody a opačně, chceme-li míti hodně silnou polévku, dáme je do studené vody vařiti.
Nejlepší maso na polévku jest od špičky, péro; tučnější pak přes žebra, z kýty je maso sušší, hodí se spíše na pečeni.
Maso hovězí nesmíme příliš práti, neb je tím ochuzujeme o výživné látky; stačí tedy, opláchneme-li je rychle.
Telecímu nebo vepřovému oprání vodou neškodí.
Odkazy na recepty v DDK:
Omeletové nudle
Smažené pastičky
Vaječná sedlina
Smažený hrášek
Sněhulky z těsta
Nepravé koroptve
Vepřové "á la kančí"
Bramborové obloučky
Květák "á la Ostende"
Omáčka ze zelené okurky"
Omáčka z kyselých okurek"
Česneková omáčka
Povidlová omáčka
Přepuštěné máslo -"šmolc"
Povidlové knedlíky
Jubilejní bábovka
Preclík (4x)
nahoru
ZPĚT do kapitolyHOME