LINDA McCARTNEY

Linda McCartneyUž předtím než si Linda Louise Eastman, narozená ve Scarsdale (New York), vzala za muže Paula McCartneyho, byla talentovanou a dobře známou fotografkou. Fotografování měla v krvi, protože byla částečně a to prostřednictvím své rodiny, spojena se slávou firmy Eastman Kodak. Když se po studiích v Arizoně vrátila na počátku šedesátých let do New Yorku, začínala jako soukromá fotografka, která uplatňovala občas fotografie v časopisech jako byl např. "Town and Country". Později začala pracovat pro známou newyorkskou koncertní halu "Fillmore East". Tak mohla "služebně" navštěvovat koncerty a pořizovat obrázky např. tehdy začínajících "The Doors" nebo "The Who". Jak její věhlas rostl, usnadňovalo jí to dokumentovat další a další slavné hudební skupiny. Posléze se stala "dvorní" fotografkou časopisu "Rolling Stone" a posléze její fotografie známých rockových hvězd začaly uveřejňovat časopisy po celém světě. Během své fotografické kariéry vystavovala v 50 galeriích po celém světě od Jižní Ameriky až po Austrálii. Vystavovala také v londýnském prestižním "Victoria and Albert Museum" a v USA byla zvolena za fotografku roku.

Fotografováni propojila se svoji láskou k "rythm and blues", kde se snažila vystihnout charakteristiku a duši hudebníků. Pracovala s hvězdami jakými byli: Jimi Hendrix, The Doors, The Who, Simon and Gardfunkel, Bob Dylan, Otis Reding. Zde se setkala také s Beatles při nahrávání alba "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" a o dva roky později si vzala Paula McCartneyho za manžela .

Během svého života Linda aktivně bojovala za práva zvířat a za ochranu přírody a životního prostředí. To ji také přivedlo k zapřisáhlému vegetariánství vyjadřující její nepředstíranou lásku ke zvířatům. Svým nesporným osobním vlivem, Linda pomohla organizaci "Lynx" - což je ve Velké Británii antikožešinová lobby, dále "Společnosti pro etické zacházení se zvířaty" ("The People For The Ethical Treatment of Animals"), pracovala v "Radě pro ochranu venkova" a pro organizaci "Přátelé země", která upozorňovala na narůstající environmentální nebezpečí. S Paulem podporovali kampaně Greenpeace po celém světě, např. požadovali, aby Norsko zastavilo tzv. tradiční" lov velryb. Spojení těchto ideálů se zvláštním smyslem pro praktické uplatnění ji vedlo, nakonec k založení úspěšné firmy na výrobu hotových jídel pro vegetariány a k sepsání i několika výtečných vegetariánských kuchařek.Vegetariánská kuchařka K tomu ji vedla zmíněmá láska ke zvířatům a její touha vidět svět, kde se nebudou pojídat. V roce 1989 Linda publikovala průvodce po vegetariánské kuchyni "Linda McCartney´s Home Cooking", která se stala návodem na přípravu bezmasých pokrmů.

Tato kniha se stala nejprodávanější vegetariánskou kuchařkou nejen ve Velké Británii, ale stala se a bestsellerem v USA, tomu odpovídá více než 250 tisíc prodaných výtisků. Od chvíle, kdy publikovala svoji kuchařku, stala se Linda velmi vyhledávanou osobou pro tisk a media, která ji považovala za britskou největší autoritou, co se týká vegetariánství. Povzbuzena úspěchem vytvořila na jaře 1991 škálu vzorově připravených vegetariánských "hotových jídel", které se staly velmi populární v britských rodinách. Byl to opravdu masivním úspěch, konkretně představovaný asi 5 miliony jídel zkonzumovaných jen v srpnu v roce 1991. Navržený vegetariánský sortiment pokrmů byl v tak úspěšný, že její jídla se stala součástí menu i známé restaurace "Hard Rock Cafe". Následovala druhá kniha "Linda McCartney´s World of Vegetarian Cooking", ve které bere čtenáře na gastronomickou cestu, aby s ní objevili a ochutnali ty nejlepší ze světových vegetariánských receptů. V posledních letech na světě nepřibyli jenom vegetariáni, ale zvýšila se obecně poptávka po zajímavých ingrediencích z celé zeměkoule. Její druhá kuchařka je inspirující kolekcí více než 200 mezinárodních bezmasých receptů, která bezpochyby také ukazuje, že vegetariáni si nemusí nechat ujít potěšení z moderní stravy.

Jídla jsou jednoduchá na přípravu, výživná, krásná na pohled a výborná na chuť. Všechny recepty z nichž je mnoho vhodných pro přísné vegany jsou jednoduché i pro nováčka ve vegetariánské kuchyni a dostatečně uspokojující i pro letité vegoše, kteří se snaží přece jen obohatit své menu. Kromě toho stačila Linda také hrát na klávesové nástroje v Paul McCartneyho skupině, se kterou se v letech 1989 - 1990 zúčastnila světového turné se 102 vystoupeními ve 13 zemích a které vidělo 3 miliony lidí. Ale co je nakonec nejdůležitější: Linda byla obětavou matkou čtyř dětí. Zemřela v roce v dubnu 1998 v dubnu na rakovinu prsu ve věku 56 let. Na zádušní mši, která se konala 8. června ve starobylém kostele St. Martin-in-the-Fields v Londýně, byl přítomen manžel zesnulé a bývalý člen skupiny Beatles Sir Paul McCartney, jeho děti, rodina, přátelé a také představitel Greenpeace Paul Hohnen, který byl jedním z malé skupinky lidí, kteří byli za nevládní a ekologické organizace pozváni.

Odkazy:
  • Linda McCartney - životopis.


  • Vegetariánské recepty Lindy McCartney zařazené do DDK:
  • Francouzská cibulová polévka zapékaná
  • Jogurt s čerstvou mátou z Libanonu
  • Mexická červená enchilada
  • Mexická rajčatová salsa
  • Salsa Verde z Mexika
  • Zlaté cuketové karí z Indie
  • Dušená sladká kukuřice
  • Vydatná rajčatová omáčka s harissou z Maroka
  • Felafel z Libanonu
  • Avokado hummus z Libanonu
  • Sambhar - čočka se zeleninou
  • Pečená cizrna
  • Indické zeleninové kichdi s červenou čočkou
  • Obrácený jablečný koláč "Tartin"

    nahoru
    ZPĚT do kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]