NIGELLA LAWSON

Nigella LawsonNa kabelové stanici "Spektrum" bývá často zařazovány do programu gastronomické seriály knapř. "Nigella Bites" (Sousta od Nigelly), v české verzi uváděný jako "Vaření s Niggelou" aj. V těchto seriálech je naší průvodkyní velmi půvabná, žurnalistka a rozhlasová hlasatelka Nigella Lawson.

V Britanii je tak populární, že je důvěrně nazývána "It Girl" ("To děvče"). Patřila mezi nejznámější kulinářské osobnosti, a navíc i údajně mezi nejhezčí ženy v Británii. Její popularitu má na svědomí výše uvedený extremně úspěšný první televizní seriál "Nigella Bites". Byl poprvé prezentován televizním kanále "Channel 4" a později i na stanici "Entertaiment Television (2001) v USA. Byl natočen v jejím domě, situovaném v západním Londýně. Setkáme se zde s Nigellou pohroužíme plně do jejího běžného života a s jejími dětmi. Může být sympatické, že tak půvabná žena nám říká, že vaří proto, že "miluje jíst". Pak jsme v jednotlivých dílech prováděni krok za krokem jejími jednoduchými i delikátními recepty, které před námi připravuje pro své hosty, děti, nebo jen tak pro sebe.

Nigella LawsonSvoji kariéru zahájila v roce 1985 jako sloupařka hodnotící restaurace v časopise "The Spectator", který je přílohou týdeníku "Sunday Times". Již následujícího roku postoupila a stala se zastupkyní literárního redaktora tohoto významného časopisu. Začala přispívat i do dalších časopisů jako je Evening Standart, The Guardian a Daily Telegraph a to nejen v Britanii, ale i ve Spojených Státech do "Gourmet and Bon Appetit Magazines".
Její úspěšná činnost a nadání jí dopomohly k místu redaktora pro stravování v britské verzi časopisu "Vogue" a také se stala na jídlo specializovanou sloupařkou časopisu "Times Magazin". V redakci časopisu "The Spectator" poznala Johna Diamonda, tehdy populárního britského televizního moderátora a žurnalistu. Vzali se za tři roky v Benátkách. Její manžel Diamond měl na rozvoj její osobnosti velký vliv. Dokázal ji správně motivovat a přesvědčil ji, aby na sobě hodně pracovala, začala se pěkně se oblékat, upravovat a líčit. A nakonec ji přiměl i k tomu, aby začala psát kuchařky. Těch vydala několik.
Její první kniha byla jednoduše nazvána "How to Eat: The pleasures and Principles of Good Food" (1998) a jejím základem byl zmíněný populární televizní seriál "Niggella Bites." Její druhá kniha nazvaná "How to Be a Domestic Goddnes" (Jak být domácí bohyní), byla publikována v Británii na konci roku 2000 a stala se okamžitě besselerem. Její motto je prosté: "Dosáhnout maximálního potěšení po minimálním úsilí.

Nigella Lawson je dcerou Nigela Lawsona, který byl britským ministrem financí za konservativní vlády Margaret Thatcherové a byl tehdy ve vládě druhou nejmocnější osobou. Její matka Vanessa Salmon, byla krásnou, velmi společenskou a bohatou dědičkou "Lyons Corner House" říše. Její životní úspěch byl na druhé straně doprovázen nešťasným stínem - rakovinou. Její matka zemřela na rakovinu jater ve 40 letech a její sestra Thomasina, ve svých 30 letech (1993) na rakovinu prsu. K dovršení všeho v roce 2001 zemřel na rakovinu i její manžel John Diamond.
Půvabná čtyřicetiletá vdova, známá televizní kuchařka Nigella Lawson, se stará a vaří také o dvě děti - dceru Cosimu (8 let) a syna Bruna (6 let).

Získala několik cen a ocenění:
• Guild of Food Writers 2001: Cookery Book of the Year, How to Be a Domestic Goddess
• WH Smith Book Awards 2001: Lifestyle Book of the Year, How to Be a Domestic Goddess
• British Book Awards 2000: Author of the Year
• British Book Awards 1998: Illustrated Book of the Year, How to Eat: The Pleasures and Principles of Good Food

Odkazy:
 • Oficiální stránka - NIGELLA LAWSON
 • Recepty - Nigella Lawson.


 • AKTUALITA !
  Na stanici Spektrum a TV Paprika jsou občas uváděny její seriály. Některé recepty najdete i v DDK:
 • "Nigella Bites" (klikni)
 • "Forever Summer" (klikni)
 • "Christmas Nigella Bites" (klikni).


  nahoru
  ZPĚT do kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]