Vaříme s Billem - recepty z čtvrtého dílu TV seriálu
Na televizní kabelové stanici "Spektrum" zařadili začátkem března 2005 do programu poprvé šestidílný gastronomický seriál "bills food" s Billem Grangerem, v českém překladu je uváděn s názvem "Vaření s Billem". Zaznamenal jsem pro DDK recepty pokrmů uvedené ve tomto čtvrtém dílu nazvaném:

DNY A NOCI

(Humří sendviče s ústřicemi a šampaňským - Mousse z bílé čokolády - Moskevský koktejl-
Vanilkové dortíky s polevou z bílé čokolády - Houbová minipizza - Pečená kuřecí křidýlka s medem a citrónem)
"Tady v Sydney si všichni rádi zajdeme na drink do hospůdky nebo restaurace s výhledem na moře a já osobně hrozně rád pořádám večírky. Na nich se dají podávat třeba párky v rohlíku a pivo a nebo šampaňské a sendviče s humrem. Chci zase vidět pár známých a tak dnes pořádám večírek načasovaný na západ slunce, který chci pojmout s noblesou, protože něco takového nepořádám tak často. Budeme podávat dekadentní sendviče s humrem, koriandrem a limetkovou majonézou. Čerstvé ústřice ve škeblích se sójovou omáčkou a nakonec pěnu z bílé čokolády s čerstvými plody mučenky. Z takových akcí mně jímá hrůza, protože každý očekává, že všechno bude dokonalé, ale poučil jsem se. Jednou jsem se snažil až moc a pokazilo jsem všechno, co se pokazit dalo. Ten den byl děsný. Edy zlobila, Nataly šla do práce a v šest hodin, když jsem ze stropu seškrabával kaši, kterou měla Edy k večeři a když už se pomalu začali scházet hosté, nebylo hotové skoro nic. Dali jsem si sklenku šampusu, trochu jídla, další šampus a pak všem začalo kručet v břiše. A já jsem chtě-nechtě musel objednat pizzu. Všichni se však výborně bavili a já jsem dostal lekci, že si musím hlavně vypracovat systém a vždycky se dobře připravit. Koktailové párty nepořádám zase tak moc často, ale vždycky je na nich uvolněnější atmosféra, než když pozvu lidi jen na večeři. Tehdy platí, že i když se dělá pár jídel, tak se musí udělat jak se patří. Naprosto nejslavnostnější jsou, podle mě plody moře. Takže připravíme humra a ústřice. Jako na Vánoce. Je to sice extravagantní, ale je to "mňam"! Hrozně mně baví kombinovat tu nejdražší surovinu s něčím tak prostým, jako je bílý chléb. Když budeme kupovat nakrájený chléb, kupujme toastový chléb nakrájený na silnější krajíčky, aby lépe držel náplň. Na koktailovou párty musíme připravovat lehká jídla, nic hutného, čeho by byla plná pusa a nedalo se mluvit, natož se ještě tvářit sofistikovaně. Takže lehký chléb. Než jsem přišel do Sydney, moc jsem si na mořské plody nepotrpěl, takže humr je pro mě něco nového. Pořád se na něho hrozně těším, ale to asi všichni. Když jsem byl mladý chodil táta na Flip Airland na raky, a všichni jsme z toho byli celý pryč. Vždycky je jedl jen on s mámou; ani nevím proč. Asi proto, že jsem nijak po tom nešílel. Navíc oni je dělali na octě, což je hrůza. Podle mě je mnohem lepší citrónová šťáva, nebo troška majonézy. Kdysi jsem si chtěl míchat vlastní majonézu, ale z toho jsem už vyrostl. Asi nejlepší večírek jsem zažil, tuhle u jednoho kamaráda. Bylo to po Vánocích a on připravil jenom to nejednodušší občerstvení, že prý je každý stejně po svátcích přecpaný. Měli jsme jen uzeného lososa s plnou ošatkou žitného pečiva a bylo to super. Něco tak jednoduchého bylo stokrát lepší, než kdyby připravil dvacet různých jídel.
Sendviče z humra s koriandrem a limetkovou majonézou - Lobster Sandwiches with Coriander and Lime Mayonnaise
Suroviny podle počtu hostů a obsahu peněženky:
  • sendvičový chléb na silnější krajíčky
  • maso z vařeného humra
  • čerstvá okurka, na kolečka
  • majonéza
  • šťáva z limetky podle chuti
  • bylinky:čerstvá pažitka, koriandr, petrželka
    Postup přípravy:
    Do sendviče z humrem toho moc dávat nebudeme. Když bude už s tím humrem výstřední, tak aspoň nebude přeplácaný. Chléb nebudeme mazat máslem, majonéza bude stačit. Smícháme ji s troškou limetkové šťávy a čerstvou pažitkou. Na namazaný chléb citrónovou majonézou položíme maso z humra, pak kousek okurky, aby to křupalo, protože humr i chléb jsou hodně měkké. Okurku oloupeme, slupka je moc tuhá, a nakrájíme ji na co nejužší plátky. Jenom ranné okurky můžeme nechat se slupkou. Nakrájíme ji na kolečka třeba na struhadle nebo jen nožem. Ještě přidáme nějaké čerstvé bylinky, aby to zase nebylo moc chudé. Bude to třeba troška zeleného koriandru, petrželky (i když petržel zůstává mezi zuby a to nemusí být na párty nejvhodnější). Vše přikryjeme dalším krajíčkem chleba a přitiskneme maloučko k sobě a případně rozkrojíme na menší obdélníčky. Na večírky se hodí slanější jídla, protože dobře jdou k šampaňskému. Všichni mají větší žízeň a to je na večírcích jednoznačně žádoucí. Jestli sendviče uděláme s předstihem, přikryjeme je vlhkým ubrouskem nebo utěrkou, aby moc nevyschly. Neměly by se dělat déle než čtyři hodiny před večírkem, nebo by pak chutnaly jako ty unavené sendviče od benzínové pumpy, které tam leží už druhý den. Ale zase pozor, abychom je udělali včas. Tyto sendviče budeme podávat s výbornými čerstvými ústřicemi ve skořápkách a se sklenkou šampaňského.
    nahoru
    Bill vzpomíná, jak v posledních letech byla spousta jeho párty, ale i jeho rodičů, inspirovaná časopisy a kuchařkami. Kuchyně byla jeho doménou již od mala a rodiče i jejich známí si to nemohli vynachválit. Uvedený sendvič s humrem se zase tolik neliší od koktejlů z mořských plodů oblíbených v sedmdesátých letech. Teď ještě navíc vzpomínky na ta léta oživíme čokoládovou pěnou neboli "mousse", která bývala hitem v době, kdy Bill začínal vařit. Čokoládová pěna je dezert, který však nikdy nevyšel z módy. Bill ji dělal už jako dítě. Byl to jeho první dezert, který tenkrát dělal ke kuřeti Kiev. Všem to stále ohromně chutná. Tentokrát ji však pro změnu uděláme z bílé čokolády, ozdobíme plody mučenky a to bude mít šmrnc. Příprava pěny je hrozně jednoduchá, ale dělejme ji raději s předstihem několika hodin, abychom měli čas ji dobře vychladit.
    Mousse z bílé čokolády - White Chocolate Mousse
    Suroviny:
  • 250 g bílé kvalitní čokoláda, nalámané na menší kousky
  • 375 ml smetany na šlehání
  • 3 vejce (rozdělené na bílky a žloutky)
  • 80 ml (1/3 šálku) mléka
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • Na zdobení:plody mučenky nebo ostružiny
    Postup přípravy:
    Na vodní lázni rozpustíme čokoládu. Do nerezové mísy postavené v hrnci s vroucí vodou nalámeme kvalitní bílou čokoládu. Ta levnější bývá často dost přeslazená. Ještě přidáme mléko a vanilkový extrakt. Během rozpouštění směs občas jemně promícháme, aby se nepřipálila. Je už téměř hladká a rozpuštěná i když v ní zůstalo pár hrudek. Avšak místo dalšího dlouhého nahřívání a rozpouštění ji raději pořádně rozmícháme, až získáme sirupovitou konzistenci. Čokoláda lpí na vařečce a jen pomalu stéká. Necháme ji asi 5 minut vychládnout, protože v následujícím kroku do ní budeme přidávat žloutky. Nechceme přece vyrobit míchaná vajíčka. Žloutky přidáváme jeden po druhém a každy vždy zamícháme. Ušleháme šlehačku a bílky do pěny. Čokoláda se krásně leskne a teď ji trochu odlehčíme šlehačkou a pěnou z bílků. Do čokolády vmícháme asi polovinu připravené šlehačky a potom tuhý sníh z bílků. Nejprve přidáme šlehačku a pak bílkový sníh. Zamícháme to kovovou lžící, ne dřevěnou, zničili bychom všechny bublinky. Máma vždycky říkala, že se do čokoládové pěny musí přidávat šlehačka, aby pěna nebyla tak hutná. Což jsme my děti nechápali, jak může šlehačka něco odlehčit. Dneska už tomu rozumím. A teď přidáme zbytek šlehačky, ale nesmíme to přemíchat. Pak příjdou na řadu našlehané bílky. Zase je dávkujeme ve dvou dávkách a vždy jemně promícháme. Čokoládou pěnu budeme podávat až ke konci večírku. Protože šampaňské a všechny ty jednohubky jsou hodně syté, bude vhodné pěnu nabízet v malinkých mističkách - hrníčcích, ze kterých se budou vyjídat lžičkami. Připravenou hladkou hmotu - čokoládovou pěnu mousse rozdělíme do připravených šesti 250 ml mističek/hrníčků a dáme je na tři až čtyři hodiny vychladit. Nakonec, již vychlazené, je ozdobíme čerstvými plody mučenky, které celý dezert odlehčí a dodají mu extrachuť. Můžeme použít také rozmačkané ostružiny
    nahoru
    Každou párty si užijeme mnohem víc, když si dáme před příchodem hostů krátký oddech, prostě dobijeme baterky. Sendviče a pěnu máme hotové a tak asi jednu hodinu před příchodem hostů otevřeme ústřice a uděláme jednoduchý sójový dresink. Ze stejného množství sójové omáčky a merinu. Za ta léta co připravuje Bill párty profesionálně si stanovil pár pravidel, kterých se drží i při její přípravě doma: všechno dělat jednoduše - všechno si připravit předem - přidělit úkoly známým, rodině, dětem, vlastně komukoliv. Na párty není dobré podávat dva druhy alkoholu, ale teď si ji dovolíme doprovodit šampaňské moskevským koktejlem. Pro ty co nejsou příliš na šampaňské, umícháme variaci na "Moskevský koktejl" z vodky, zázvorové limonády a spousty limetky a máty. Což by mělo párty pořádně nakopnout.
    Moskevský koktejl
    Do džbánu nasypeme hodně ledu, přidáme čtvrtky limetek a pořádnou dávku vodky, čerstvou mátu a spoustu zázvorové limonády. Dobře promícháme a podáváme. Doufám, že toho nebudeme ráno litovat.
    nahoru
    Když Denisa slavila první narozeniny byla uspořádaná dětská párty. A hlavně, na dětskou párty se musí všechno připravit s předstihem, abychom pak měli na tu drobotinu volné ruce. Když se nám honí hlavou tisíc nápadů, je lepší pěkně si sednout a sepsat si, jak to bude vypadat a vybrat jednu nebo dvě barvy ve kterých budeme dělat jídlo i dekorace. Jestli někdy budete pořádat dětskou párty můžete z první ruky získat informaci, čemu se určitě vyhnout. Bil z vlastní zkušenosti radí: "Druhé narozeniny Edie byla hotová katastrofa. Dodnes dostávám záchvaty úzkosti, když na to pomyslím. Vlastně jsem se snažil toho udělat co nejvíc. Vybral jsem sedm jídel pro dospělé a pět pro děti. Vlastně jsem chtěl uspořádat dohromady dvě párty. Hloupý nápad! Patlal jsem se vším do půl třetí do rána a když se sem pak všichni nahrnuli a začal ten chaos, byl jsem na zhroucení. Jenom dort byl příběh sám o sobě. V časopise pro nevěsty jsem si přečetl jak upéct dort pro padesát, . . padesát . . hostů. Panebože! Začal jsem s dvěma kilogramy čokolády, samozřejmě belgické, i když na dětskou párty by stačila i obyčejnější. Prostě děs a hrůza. Takže teď mám pár pravidel, ale všechno dělám jednoduše. Proto dnes připravíme jen dvě jídla pikantní, jedno sladké a místo velkého dortu jen malé dortíky, které jsou rychle hotové a děti je rádi společně i zdobí."
    Vanilkové dortíky s polevou z bílé čokolády - Vanilla Cupcakes with White Chocolate Frosting
    Suroviny:
    Suroviny:
  • 250 g miska másla
  • 200 g miska moučkového cukru
  • 1 lžička vanilkového extraktu (vanilkový cukr - DDK)
  • 4 vejce
  • 2 šálky hladké mouky
  • 1 kypřícího prášek do pečiva
  • 3/4 šálku mléka
    Na polevu:
  • 250 g bílé čokolády, vločky nebo na malé kousky
  • 300 ml kyselé smetany
    Postup přípravy:
    V míse utřeme máslo s cukrem, přidáme vanilku a vmícháme vejce jedno po druhém. Na tohle ani není třeba hnětač. Těsto můžeme umíchat i rukou i když v hnětači je to rychlejší. Smícháme hladkou mouku s práškem do pečiva, přidáme do mísy a hezky promícháme. Do toho přidáme ještě mléko a vše umícháme hezky dohladka. Nedělejme si hlavu s každou hrudkou, těsto by mělo být přece jen hladké. Těstem naplníme formu na mafinky a vložíme do trouby na 20 minut, což je rozhodně lepší než dvě a půl hodiny pečení v ůvodním odstavci zmíněného dortu. Upečené dortíky vyjmeme z formiček a necháme vychladit.
    Příprava polevy z bílé čokolády. V nerezové misce v hrnci nad vroucí vodou rozpustíme vločky (kousky) bílé čokolády. Pozor aby se nám nedostala do misky s bílou čokoládou voda - srazila by se! Rozpuštěnou čokoládu sundáme z ohně v mícháme do ní kyselou smetanu a pořádně zamícháme. Polevu natíráme na dobře vychladlé dortíky, hezky je barevně ozdobíme a doprostřed vždycky zapíchneme malou svíčku. Nádhera!
    nahoru
    Na dětskou párty Bill raději připravil minipizzu z koupíme placku pita menšího průměru, protože tak uspokojí i ty nejmlsnější čumáčky. Vždycky se najde aspoň jedno dítě, které skoro nic nejí. Na přípravu minipizzy koupíme chléb na shishkebaby, ale dobrý je i arabský chléb pita. Hlavně musí mít menší průměr. Nejdříve placku pity namažeme rajčatovou omáčku. Může být koupená, protože i ty koupené jsou vynikající, že není třeba se trápit s domácí výrobou. Mysleme na to, že se budete muset starat o rozjivené prcky, takže času nebude nazbyt. Kdysi se pizzy kazily tím, že se na ně dávalo moc příloh. Nejlepší je natřít opravdu co nejtenčí vrstvou, posypat troškou sýra a dát málo dalších příloh. Teď budeme dělat pizzu s cuketou a houbami, ale co použijeme, to záleží na naší chuti. Vynikající jsou i ty s pečenou dýní a nebo šunkou a olivami, . . . dáme prostor svoji fantazii, ale hlavně ne šunku s ananasem! Na těch druhých narozeninách Edny zorganizovali rodiče zvířecí farmu - to napadlo Nataly. Všechny děti přece milují zvířata. Nataly se nemohla rozhodnout, co domů z farmy přitáhne a tak nechala dovést úplně všechno. Domek, ve kterém tehdy bydleli neměl zvláštní vchod a na zahradu a pak domem promašírovaly: dvě kozy, dvě ovce, dvě slípky, husa . . . no prostě šílenost. Samozřejmě byla jedna koza dost nervózní, což se okamžitě projevilo na podlaze. Takže Bill lítal u plotny jako šílenec a Nat odklízela kozí bobky. Z toho plyne, že je potřeba opravdu smrsknou dětské párty jen na pár položek. Tentokrát to bude právě popsaná "houbová minipizza" z arabských placiček a k tomu ještě pečená kuřecí křidýlka, která se dobře drží a nevyžadují příbor.
    Houbová minipizza na pitě - Mini Pizza Pittas
    Suroviny podle počtu hostů:
  • menší placky arabského chleba pita
  • omáčka z rajčat
  • cuketa, na proužky
  • parmazán na posypání
  • čerstvé lístky oregana
  • žámpiony, nadrobno nakrájené
    Postup přípravy:
    Cuketu nakrájíme škrabkou na proužky, které nebudou pouštět moc vody. Není nic horšího než mokrá pizza. Teď ještě posypeme povrch troškou parmazánu, po kterém bude pizza slaná a křupavá. S mozzarelou by to nebylo tak lehoučké. Nakonec ještě čerstvé oregano, to je asi to nejdůležitější. Žampiony nakrájíme nadrobno a pozor ty také mohou pouštět vlhkost a promočit pizzu. Ještě trošku parmazánu a oregáno. A teď jeden fígl: domácí pizza bude křupavá, když nejdříve nahřejeme plech. Stačí pět minut v troubě na 240°C. Pak na horký plech šoupneme připravené placky - minipizzu, povrch pokapeme olivovým olejem a pak už stačí jen 10 minut zapéct.
    nahoru

    Pečená kuřecí křidýlka s medem a citrónem - Honey Lemon Chicken Wings
    Suroviny:
  • 16 kuřecích křidýlek
  • sůl
    Na zálivku:
  • 1 - 5 stroužků česneku
  • 1/4 šálku medu
  • 1/2 šálku citrónové šťávy
  • čtvrtky citrónu na ozdobení při podávání
    Postup přípravy:
    Vložíme kuřecí křidýlka do zapékací misky, dobře osolíme a dáme na půl hodiny péci při teplotě 200°C. Mezitím oloupeme a rozdrtíme česnek a dáme do misky. V dospělé verzi použijeme až pět stroužků, což se může zdát hodně, ale je to vynikající. Teď přidáme med, sladkou chuť medu vyrovnáme citrónovou šťávou. Suroviny v misce pořádně rozmícháme, až se med rozpustí. Po půl hodině pečení zapékací misku vyjmeme a kuřecí stehýnka přelijeme připravenou medovou zálivkou. Opatrně promícháme a dáme na dalších 20 minut do trouby. Hotová zlatohnědá křidýlka ozdobíme čtvrtkami citrónu.
    nahoru
    ZPĚT do kapitoly

    O autorovi 1. díl - Počátky - 2. díl - Den za dnem - 3. díl - Chvíle volna - 4. díl - Dny a noci - 5. díl - Výstřední dny - 6. díl - Dlouhé horké dny
    HOME

    [CNW:Counter]