Užitečná pampeliška
(Z výstřižku z novin - autor neznámý, z rodinné sbírky receptů od Marie Volákové z Kralup, březen 2011
Pampeliška, (Taraxacum officinale auct. non Wigg.) - je často uváděná pod názvem "smetánka lékařská". Je to běžná rostlina z čeledi hvězdnicovitých. Má nápadná žlutá květenství, tzv. úbor, který se posléze mění v ochmýřené nažky. Pampeliška roste obecně na loukách, u cest a na trávnících, kvete zpravidla od dubna do června a někdy znovu na podzim. Většinou ji považujeme za rozšířený plevel našich luk a zahrádek. Jaro je už konečně tu a snad teplé dny chvilku vydrží a louky i trávníky pokryje zlatá barva jejich květů. I tato v podstatě nenáviděná plevel pěstitelů "anglických trávníků", může být v kuchyni velmi užitečná. Obsahuje cukry, inulín (zásobní cukr vhodný pro diabetiky) aj., vitamíny B, B1, C a E včetně vzácných stopových prvků. Dále složky, které příznivě ovlivňují činnost ledvin a jater. Podporuje chuť k jídlu a odpradávna se doporučuje jako prostředek k "pročištění" krve. Čínské herbáře se o pampelišce zmiňují až v 7. stol našeho letopočtu, ale v Evropě se objevila v herbáři až r. 1485. U nás sbíráme kořen před rozkvětem rostliny (březen – duben), listy (květen – září), nať s kořenem (březen – duben). Droga je bez zápachu a má mírně nahořklou chuť. Kořen pampelišky obsahuje hořčiny lactopicrin, taraxacin a taraxasterin, tříslovinu, inulin (na podzim až 40%, ale na jaře jen okolo 2%), triterpeny taraxasterol a taraxerol, cholin, třísloviny, inosit, steroly, aminokyseliny, pryskyřice, silice, kaučuk (až 25%) fytoncidy a minerální látky (zejména měď, draslík a mangan), v mladých listech je obsaženo navíc značné množství vitaminu C a kyselina křemičitá, v květech jsou přítomny flavonoidy, karotenoidy, silice aj. Obsah inulínu je největší na podzim, obsah taraxacinu v červenci a září. Proto se od pradávna užívá se v lidovém léčitelství při jaterních obtížích a revmatismu. Má mírné močopudné a žlučopudné účinky. Působí pozitivně na metabolismus a i při onemocnění cukrovkou. Výborná je také při chronické únavě. Také působí proti degradaci kostí a chrupavek. A v neposlední řadě také pomáhá vyvolat menstruaci. Příznivě se projevuje při zánětech močových cest a při ledvinových kamenech, zvyšuje tvorbu a vylučování žluči. Je to také významná včelařská rostlina. Oblíbený je odvar stejného dílu kořene pampelišky, zeměžluče a čekanky. Proti jarní únavě, která nás asi právě teď přepadá, přidáváme do hotové polévky lžíci šťávy z pampeliškových listů. Ctitelé této rostliny však zdůrazňují její nejen "léčebné", ale i "chuťové přednosti". Mladé listy se hodí k přípravě chutného salátu s příjemně trpce nahořklou chutí do jídel místo špenátu, jarních nádivek aj. Salát kořeníme meduňkou, cibulí nebo česnekem v octovém nálevu.
Pampeliškový med
Pampeliškový med - je mezi kuchtíky i bylinkáři oblíbený a opravdu oprávněně. Brzy začátkem jara už "zdroje jsou", - tak jak kdysi prorocky předpovídal dnešní eurodůchodce - alias Vladimír Špidla. Pampeliškový med je zajímavou a důležitou složkou celé řady vyhlášených marinád a součástí grilovacích omáček. Tak neváhejme a nepromeškejme čas mladých rostlinek a jejich kořenů, které nám zdarma příroda poskytuje a brzy vše jako zlatem zaplaví. Mladé květy nesbíráme v oblastech s vysokým spadem zplodin průmyslové činnosti a v příkopech podél silnic. Ty ponecháme stranou a raději si najdeme vzdálenější rozkvetlou klidnou a pohostinoulouku.
Suroviny:
  • 5 litrů pampeliškových květů
  • 4 litry převařené vody
  • 4 kg cukru
  • šťáva ze čtyř citrónů.

    Postup přípravy:
  • Pampeliškové květy nejlépe ve skleněné nebo porcerlánové nádobě přelijeme převařenou vodou (někde je psáno, že květy předtím povaříme ve vodě).
  • Po dvou dnech roztok zfiltrujeme před čisté plátynko a přidáme cukr, šťávu z citrónů a zvolna na plotně zahustíme do medovité kozistence.

    Omáčka na grilovaná kuřata s pampeliškovým medem
    Postup přípravy:
  • Hotovou mexickou omáčku na grilovaná kuřata zamícháme s rajčatovým protlakem (např. v tubě), přidáme 1 lžíci petrželové nasekané natě, 1/2 lžičky citrónové šťávy, 1 lžící pampeliškového medu, 1 lžičkou soli, 1/2 lžičkou chilli v prášku
  • Touto směsí poléváme kuře při grilování.

    Pokud mexickou omáčku nedostaneme v krámě koupit, tak si ji můžeme připravit sami.
  • Nejdříve smícháme vodu (2 šálky) a sůl (3 lžičky).
  • Pak přidáme trochu pepře (1 lžička), mletou pálivou papriku nebo chilli prášek (10 g) a rajčatový protlak (3 lžičky).
  • Směs necháme na chvíli odstát.
  • Mezitím očistíme a nastrouháme zeleninu (1 mrkev,. petržel 3 lžičky).
  • K předchozí směsi s vodou základního koření přidáme ještě podle chuti sůl (asi 1 lžičku), mletý černý pepř (1 lžičku), hořčici (3 lžíce), a již nastrouhanou mrkev a petržel.
  • Mexickou omáčku promícháme a krátce a mírně povaříme.
    Složítější mexickou omáčku může například připravit podle tohoto receptu..

    Čaj z kořene pampelišky
  • Jednu vrchovatou čajovou lžičku dáme na noc do 250 ml studené vody, druhý den zahřejeme k varu a zcedíme.
  • Vypijeme po doušcích půl hodiny před a půl hodiny po snídani.

    Internetové recepty:
  • Vaříme z pampelišek , autor: Jiří Mevald
  • Jarní recepty z pampelišek
  • Recepty z pampelišky
  • Vaříme z pampelišek a kopřiv aj.

    nahoru
    Na obsah kapitoly
    HOME
    [CNW:Counter]