Garam masala - směs indického koření
(Recept ze stránek videojugBETA, od Manju Malhi, do DDK zařazeno v srpnu 2007, indická kuchyně)Garam masala - je mírně ostré indického směsné koření s jakoby ovocnou příchutí: Je připraveno ve formě jemného prášku, který se často používá do rozmanitých indických masových a zeleninových pokrmů. Je většinou při vaření přidáváno až ke konci samotné přípravy, téměř hotový pokrm je jen velmi šetrně kořením posypán, aby se nepřehlušila hlavní chuť pokrmu, ale byla jen podtrhnuta jeho typická chuť. Garam Masala v překladu znamená "horké koření". Je nezbytnou součástí většiny kari (curries), kde přispívá svou charakteristickou chutí. Ve většině indických domácností hospodyňky připravují svoji vlastní směs. Podle následujícího receptu, převzaté od známé indicko-britské TV-kuchařky Manju Malhi, si můžeme zkusit namíchat vlastní směs pro naše podomácky připravené pokrmy indické kuchyně. Podle následujícího receptu čerstvě namichaná směs garam masala může být bez obav skladována ve vzduchotěsných nádobách až po dobu 3 až 6 měsíců. Ještě pro úplnost: - již hotové koření "garam masala" můžeme najít v poličkách s kořením některých supermarketů a prodejen s asijskými potravinami nebo objednat přes internet.
Suroviny pro 8 porcí:
1 lžička celých hřebíčku3 až 4 bobkové listy2 zelné tobolky kardamomu4 černé tobolky kardamomu12 bobulek černého pepře1 nebo 2 kuličky čerstvě mletého muškátového oříšku6 až 4 cm akáciové kůry ("accacia bark"). Toto dřevo má hořkosladkou chuť. Je k dostání v supermarketech s asijským zbožím, ale v našich podmínkách můžeme místo něho použít kousek skořicové kůry, která poskytne podobnou sladkou chuť.
Postup přípravy:
Na pracovní desce opačnou např. stranou lžíce nebo špachtličkou rozmáčkneme obaly černých a zelených semen kardamomu a vyjmeme jádra; slupky vyhodíme. Nastrouháme nebo nameleme asi lžičku muškátového oříšku.
Rozehřejeme teflonovou pánev na středně silném plameni. Do pánve vložíme rozmačknutý nebo i celý stroužek česneku, bobkové listy, vyloupnutá semena zeleného a černého kardamomu, kuličky pepře a vhodíme akáciovou kůru (nebo kůru skořice). Mícháme asi 30 vteřin, aby se uvolnilo aroma použitých koření.
Sejmeme pánev z ohně a teprve přidáme nastrouhaný nebo namletý muškátový oříšek. Na horké pánvi postavené na ohni by se muškátový oříšek spálil. Jakmile muškátový oříšek malinko zhnědne, obsah pánve promícháme.
Směs restovaného koření nasypeme do mlýnku na koření. Jestliže mlýnek na koření nemáme, můžeme použít třecí misku s tloukem nebo také dobře vyčištěný mlýnek na kávu. Se specielním mlýnkem určeným na koření však získáme snadněji prášek jemné struktury. Koření se snažíme rozmělnit na co nejjemnější prášek. Asi po 30 vteřinách mletí se podíváme, jestli jsme již dosáhli žádaného výsledku, tj jemný prášek.
Instrukční VIDEO:How To Make Garam Masala - instruktážní video ze stránky videojugBETA
nahoru
Na obsah kapitoly
HOME