Pěstování rozmarýnu (Rosmarinus officinalis L.)

Rozmarýn - je trvalka, stále zelený a můžeme ho používat po celý rok pokud ho udržíme přes zimu při životě. Dá se pěstovat v teplých slunečných a chráněných polohách i u nás na zahrádce. Stává se však, že vymrzá. Proto si nejsilnější rostlinku na zimu dáme také do květináče a uložíme na světlé a teplejší místo, kde přečká zimu. Pak ji můžeme použít k množení řízky a nebo ji pouze přesadíme zpět do zahrádky ve vhodný čas.
Množit rozmarýn řízky je nejlepší způsob a také je snadnější než ho pěstovat ze semen.
Množení rozmarýnu řízky:
Když chceme pěstovat rostlinku pomocí řízku musíme mít opravdu ostrý nůž, abychom provedli čistý řez. Z rostliny odebereme větvičku asi 15 cm dlouhou - řízek. Jakmile jej uřízneme, vždy ho hned dáme do plastikového sáčku a velmi rychle ho zasadíme. Musíme spěchat protože je to jako každé poranění - vlastně katastrofa. Téměř umírající listy totiž ztrácejí vodu a tu nejde nijak nahradit. Takže musíme naše řízky podpořit, aby si vytvořily vlastní životodárný systém tj. kořeny a tím si zachránily život. Měli bychom tedy jednat rychle, ale také provést všechno správně.
Kompost má být kyprý a doporučuje se k němu přidat ještě ostrý stavební písek. Ten je na řízkování velice dobrý a smícháme jej se zeminou v poměru 1 : 1. Vezmeme květináč a naplníme ho, ale nepěchujeme! Jen naplníme a zeminu setřeseme. Také není třeba přidávat nějakou výživu, jde jen o to, aby se vyvinuly kořeny. Musíme být trochu vulgární a lístky z té části, která bude pod zemí strhnout. Je to sice drastické, ale nezapomínejme, že je to operace. Sundáváme je proto, že by pod zemí hnily a tohle je křehká rostlina a my nechceme, aby jí něco škodilo.
Vezmeme si ostrý nůž (ale skutečně musí být ostrý!) a konce šikmo seřízneme, aby to byl čistý řez. Ještě několik listů dáme pryč a zapíchneme stonek do zeminy. Pak následuje lehké zalití, ale jen tak, aby to bylo vlhké.
Vezmeme mikrotenový sáček a natáhneme přes rostlinku a květináč, aby vzduch kolem rostlinky byl vlhký. Sáček utěsníme ke květináči gumičkou. Jak rostlinka dýchá vlhkost se sráží na sáčku a stéká dolů, čímž vrací rostlině léčivou vlhkost. Jelikož se vyvíjejí kořeny, tak pokud je pod květináčem teplo je to dobře.
Nejlepším místem na umístění může být chladná okenní římsa, pod kterou je radiátor. Rostlinka v tomto stadiu by neměla být ještě na přímém slunci; to by ji spálilo. Necháme ji tak asi měsíc a během této doby by se měla již vzpamatovat. Tohle řízkování nemusíme dělat jen s rozmarýnem, můžeme je použít i s tymiánem, šalvějí, estragonem. Také levanduli se daří z řízků. Vlastně lze vzít kteroukoliv z dřevnatých rostlin.
Když si pořídíme řízky v červenci, srpnu nebo září, tak příští rok můžeme vysadit rostlinky brzy ven.
Další informace o rozmarýnu najdeme v Lexikonu DDK pod heslemrozmarýn.

Teď je čas na nějaký recept bude to: Grilovaná jehněčí kýta marinovaná v čerstvém česneku, na pěkném svazečku rozmarýnu a na hromadě tymiánu.
nahoru
Na obsah kapitoly
HOME
[CNW:Counter]