Pěstování bazalky pravé (Ocimum basilicum L.)

Ocimum basilicum Co se týče bazalky můžeme mít snadno pocit, že jí není nikdy dost. V dubnu započneme s pěstováním bazalky ze semínek. Pěstování bazalky je tak snadné. Pěstovat ji lze nejen na zahrádce, ale i v truhlicích na balkóně nebo v bytě pokud zde bude mít dostatek světla. Potřebujeme trochu organického kompostu, do kterého přidáme perlit, abychom vytvořili snadno průtokové medium, ve kterém se bylince daří. Když plníme nádoby zemitou směsí pro naše semínka odolejme pokušení ji stlačit. Semínka zasejeme řídce a nahoře rozprostřeme ochrannou vrstvu "vernulitu" (nebo prosetého písku), aby po zalití kompost nevytvořil nahoře krustu. Vždy si okamžitě truhlík označíme (!), abychom věděli co jsme zde a kdy zaseli.
O tři týdny později jsou již sazeničky připraveny k vysazení do většího květináčku, bedničky nebo půdy ve skleníku. Při přesazování postupujeme opatrně, abychom příliš nepoškodili kořenový bal. Vytáhneme rostlinky lehce za listy. Uvidíme, že již mají dobře vyvinutý kořenový systém, který však nesmíme poškodit. Uděláme jamku. Půda je kyprá, protože jsme do ní zamíchali hodně perlitu. Také ji kolem vložených sazeniček nestlačujeme a necháme ji jen tak volně. Hlavně rostlinky dobře zalijeme.
Mladé rostlinky potřebují teplo, aby se vyvíjely, ale nepotřebují k tomu skleník; stačí okenní římsa. V červnu nebezpečí mrazu již pomine a můžeme zasadit rostlinky bazalky ven. Nezapomeneme je nejprve otužit tím, že je týden necháme venku během dne a večer je schováme.
Bazalka je však velmi žíznivá bylina, tak že ji nenecháme vyschnout. Nedostatek vody vede k rostlině s kožovitými listy. Nadbytečná zálivka však také škodí. Na zahrádce je bazalka je ideálním společníkem pro rajčata, protože má ráda stejně bohatou půdu a pravidelné zalévání. Dlouhé slunné léto je pro bazalku ideální. Čím je lepší počasí červnu a červenci tím lepší je i naše sklizeň.
A když se začnou objevovat bílé květy je čas sběru. Taková sklizeň bazalky ze záhonu na zahradě může být i slavnostní letní rodinnou událostí. V červnu jsou rostliny velké, rozrostlé a jejich listy jsou stále křehké. Tím že rostlinky řežeme a ne vytrháváme, získáme ještě druhou sklizeň koncem září. Jakmile je bazalka uříznuta, musí být ihned zpracována, nebo jinak ztratí svoji intenzivní chuť. Nejlépe, když využijeme této příležitosti sklizně a okamžitě si uděláme oblíbenou bazalkovou omáčku známé "pesto". Další informace o bazalce najdeme u příslušného hesla v příloze "Dadalův lexikon" a v následujících odkazech.

Odkazy:
 • Basil - povídání o bazalce včetně několika receptů (anglicky)
 • Bazalka - botanická informace.
 • Bazalka - královna bylinek.
  nahoru
  Na obsah kapitoly
  HOME
  [CNW:Counter]